Prawo.pl
Szpitale i przychodnie mają likwidować bariery, które utrudniają życie osobom niepełnosprawnym. Mogą na ten cel dostać dofinansowanie, a jednocześnie przygotowywanych jest wiele przepisów dotyczących nie tylko likwidacji barier architektonicznych, ale także wprowadzających obowiązek dostępności cyfrowej stron internetowych szpitali.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
31.01.2019
Opieka zdrowotna
Trzy poziomy ma mieć nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Opierać się ma na współpracy szkoły z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi i ze specjalistami ochrony zdrowia. Zmiany w psychiatrii dla dzieci i młodzieży są pilnie potrzebne, bo sytuacja jest tragiczna. Są jednak wątpliwości czy poradnie, które już teraz są przepełnione, będą w stanie wziąć na siebie dodatkowe zadania.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
31.01.2019
Opieka zdrowotna
Nie można wymagać, by to podmioty zewnętrzne finansowały funkcjonowanie szpitala. Dlatego nieterminowe przekazywanie pieniędzy przez NFZ, czy też zła gospodarka finansowa nie uzasadnia rozłożenia na raty zasądzonego świadczenia. W takiej sytuacji nie ma również podstaw, by odstępować od obciążania szpitala kosztami postępowania uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Marek Sondej
30.01.2019
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Najdłużej żyją mężczyźni w Rzeszowie, a najkrócej w Piotrkowie Trybunalskim. Różnica między tymi miastami wynosi aż 7 lat. W przypadku kobiet, najdłużej żyją mieszkanki Białegostoku - ponad 84 lata, a najkrócej Rudy Śląskiej – ok. 78 lat. Polski trzydziestolatek z wyższym wykształceniem będzie żył nawet do 3,5 roku krócej, niż jego rówieśnik z Europy Zachodniej.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
30.01.2019
Opieka zdrowotna
Po raz drugi na posiedzeniu rządu nie został przyjęty projektu ustawy wprowadzającej przepisy wykonujące tzw. dyrektywę tytoniową. Po 20 maja br. każda paczka papierosów powinna mieć unikalny kod, by móc ją skanować i śledzić jej drogę od fabryki do sklepu. Problem polega na tym, że tego systemu nie można wprowadzić bez tego projektu.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
29.01.2019
Opieka zdrowotna
Przepis, w myśl którego w pokojach z łóżkami dla chorych dopuszczalna byłaby się instalacja urządzeń umożliwiających obserwację pacjentów, przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wymagań, jakie muszą spełnić pomieszczenia, w których wykonuje się działalność leczniczą.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
29.01.2019
Opieka zdrowotna
Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić od 1 stycznia 2021 r. akredytacje dla zakładów patomorfologii. Ich badania, to podstawa leczenia nowotworów, tymczasem brakuje przestrzegania standardów - m.in. postępowania z próbkami. Problem w tym, że patomorfologów jest za mało i wprowadzenie akredytacji może spowodować, że spadnie liczba wykonywanych badań
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
29.01.2019
Opieka zdrowotna
Kandydatka, która na studia medyczne nie uzyskała wystarczającej liczy punktów z matury, nie może skarżyć się na brak jawności procedury i podpisów członków komisji - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że uczelnie korzystają z szerokiej autonomii, która pozwala im na wprowadzania własnych reguł.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.01.2019
Szkolnictwo wyższe
Projekt noweli tzw. ustawy antytytoniowej, który reguluje kary za sprzedaż wyrobów tytoniowych i e-papierosów będzie przedmiotem obrad wtorkowej Rady Ministrów 29 stycznia br. W projekcie doprecyzowano kompetencje inspektora ds. substancji chemicznych w zakresie analizy dokumentacji produkcji papierosów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.01.2019
Rynek i konsument
Lekarze rodzinni skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia stanowczo sprzeciwiają się nałożeniu na lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej obowiązku wystawiania zaświadczeń o zdolności do uprawiania sportu przez dzieci i młodzież do 21. roku życia oraz przez zawodników między 21. a 23. rokiem życia.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
28.01.2019
Opieka zdrowotna
Naczelna Rada Lekarska wystąpiła do premiera w sprawie kosztów związanych z separatorami amalgamatu. Od początku tego roku obowiązuje przepis, który wymaga od prawie wszystkich gabinetów stomatologicznych zainstalowania urządzenia do usuwania rtęci ze ścieków. Taki sprzęt posiada zaledwie 5 proc. placówek, a musi je kupić ponad 30 tys. praktyk.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
28.01.2019
Zawody medyczne
Od początku tego roku obowiązuje rozporządzenie, które daje samodzielność tego zawodu. Pojawia się pytanie: jak ma wyglądać dokument medyczny wydawany przez fizjoterapeutę dokument - informacja w postaci papierowej albo elektronicznej o sposobie oraz efektach cyklu zabiegów, którą dołącza się do dokumentacji medycznej? Czy fizjoterapeuta ma obowiązek posiadania pieczątki?
Monika Urbaniak
28.01.2019
Zawody medyczne
Kujawsko-pomorskie, pomorskie i podlaskie - dwa z tych trzech województw mają wziąć udział w drugim etapie pilotażu sieci onkologicznej. Nowy model opieki nad chorymi na raka ma być już realizowany w dwóch województwach: świętokrzyskim i dolnośląskim.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
28.01.2019
Opieka zdrowotna
Po tragedii w Gdańsku zmienić się mają przepisy o kierowaniu na przymusowe leczenie psychiatryczne. Wniosek do sądu będzie mógł złożyć np. dyrektor więzienia wobec każdego skazanego, co do którego będzie mieć wątpliwości, czy nie powinien się leczyć psychiatrycznie.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
26.01.2019
Wymiar sprawiedliwości
Marcin Czech, wiceminister zdrowia zrezygnował z funkcji podsekretarza stanu z powodów zdrowotnych. Jego dymisję przyjął premier Mateusz Morawiecki. Wiceminister w ostatnim okresie przebywał w szpitalu i na zwolnieniu lekarskim.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
26.01.2019
Opieka zdrowotna
W przypadku sportowców zawodowych za nieszczęśliwy wypadek można uznać także stany chorobowe powstające w dłuższym okresie czasu pod wpływem czynnika zewnętrznego. Piłkarz z przepukliną pachwiny otrzyma więc świadczenia wynikające z polisy ubezpieczeniowej – uznał Sąd Okręgowy w Nowym Sączu.
Robert Horbaczewski
26.01.2019
Opieka zdrowotna
Radomska uczelnia chce kształcić specjalistów od medycyny alternatywnej. Pomysł skrytykowała Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie oraz Główny Inspektor Sanitarny. Według Jarosława Pinkasa medycyna alternatywna to oksymoron i powinien interweniować resort nauki.
PAP
25.01.2019
23 stycznia 2019 r. minął termin konsultacji Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 – jednego z ważniejszych dokumentów, który będzie kształtował rozwój kraju w nadchodzącej dekadzie. Problemy ochrony zdrowia zostały w nim dostrzeżone na wysokim poziomie ogólności. Przeciwnie do innych działów gospodarki brak natomiast wskazań, jak te problemy należy rozwiązać podkreśla Robert Mołdach z Instytutu Zdrowia i Demokracji.
Robert Mołdach
25.01.2019
Opieka zdrowotna
Na butelkach z alkoholami mają się pojawić etykiety z ostrzeżeniem, że jego spożywanie jest szkodliwe dla kobiet w ciąży i karmiących. Zdaniem senatorów proponujących takie zmiany dzięki temu ma spaść odsetek kobiet, które spożywają alkohol w ciąży. Producenci alkoholu i ich importerzy zastanawiają się jak będą mieli zrealizować ten obowiązek.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
25.01.2019
Opieka zdrowotna
Strona Społeczna Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia stanowczo sprzeciwia się temu, by Agencja Badań Medycznych była finansowana z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodnie z projektem na ten cel miało być przeznaczone 0,3 proc. przychodów Funduszu.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
24.01.2019
Opieka zdrowotna
Zbyt długi czas oczekiwania na wizytę lub operację, brak skutecznego leczenia, ale także problemy z dokumentacją medyczną, w której brakowało danych lub informacje były nieczytelne – to najczęstsze problemy, z którymi dzwonili pacjenci na infolinię Rzecznika Prawa Pacjenta.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
24.01.2019
Opieka zdrowotna
Europosłowie z Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego zdecydowali wczoraj, 23 stycznia 2019 r., o zniesieniu 5-letniego ograniczenia w produkcji na eksport poza UE odpowiedników leków, którym wygasła ochrona patentowa. Jeśli przepisy zostaną przyjęte przez cały Parlament Europejski, krajowe firmy farmaceutyczne będą mogły na równi konkurować na rynkach krajów trzecich z firmami z USA, Chin czy Ameryki Płd.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
24.01.2019
Farmacja
Zmniejszy się liczba specjalizacji dostępnych po stażu z 77 do 50, a wynagrodzenie rezydentów ma wzrosnąć nawet do 2,75 średniej krajowej. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy, którą przedstawił ministerialny zespół. Według projektu kształceniem podyplomowym miałyby zajmować się okręgowe izby lekarskie.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
24.01.2019
Zawody medyczne
Europosłowie z Komisji Prawnej zdecydowali dziś o zniesieniu pięcioletniego okresu ochronnego na produkcję leków generycznych przeznaczonych na eksport poza Unię Europejską. To oznacza, że polskie firmy farmaceutyczne, będą mogły konkurować na rynkach krajów trzecich na równi z firmami z USA, Chin czy Ameryki Płd.
Jolanta Ojczyk
23.01.2019
Prawo gospodarcze
Od 9 lutego br. wchodzi obowiązek związany z umieszczaniem na opakowaniach leków specjalnych kodów i ich skanowaniem m.in. w aptekach i hurtowniach, czyli tzw. dyrektywa fałszywkowa. Problem polega na tym, że nadal nie ma przepisów przejściowych.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
23.01.2019
Farmacja
Rząd we wtorek – ku zaskoczeniu branży - nie przyjął projektu ustawy wprowadzającej przepisy wykonujące tzw. dyrektywę tytoniową. Przepisy są pilnie potrzebne, bo po 20 maja br. każda paczka papierosów powinna mieć unikalny kod, by móc ją skanować i śledzić jej drogę od fabryki do sklepu. Bez takiego systemu żadna paczka papierosów nie będzie mogła opuścić fabryki.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
22.01.2019
Opieka zdrowotna
Zakaz pobierania opłat za pobyt w szpitalu od rodziców lub opiekunów przebywających z dzieckiem – taką zmianę ma wprowadzić nowelizacja ustawy o prawach pacjenta. We wtorek przyjął ją rząd. Obecnie część szpitali pediatrycznych każe płacić rodzicom za każdą dobę pobytu od ok. 13 do 30 zł
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska Krzysztof Koślicki
22.01.2019
Opieka zdrowotna
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o uznanie, że niektóre przepisy wprowadzające podwyżki dla lekarzy specjalistów i rezydentów są niezgodne z zasadami wynikającymi z Konstytucji. Według OZZL naruszają one zasadę państwa prawnego i zasadę równości.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
22.01.2019
Opieka zdrowotna
Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski zapowiedział, że od marca zostaną zwiększone wyceny procedur medycznych realizowanych przez diagnostów. Nie wskazał kwot, o jakie wzrosną wyceny, ani procentowego wzrostu. Wyjaśnił, że szczegóły przygotuje i przedstawi prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
22.01.2019
Zawody medyczne
Dział Laboratoryjny Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy będzie laboratorium referencyjnym w zakresie wykrywania wirusów przenoszonych przez żywność pochodzenia roślinnego.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
21.01.2019
Opieka zdrowotna