Teraz uchwałą Senatu zajmie się Sejm. Najbliższe planowane jego posiedzenie ma odbyć się 25 i 26 marca.

Jeszcze w czwartek na posiedzeniu Senatu, pojawił się pomysł przesunięcia o pół roku wprowadzenia nowej opłaty. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zadeklarował, że jeżeli taka propozycja by się pojawiła, rząd byłby skłonny ją poprzeć zarówno na etapie prac w Senacie, jak i podczas prac nad poprawkami Senatu w Sejmie.

W dyskusji w Senacie padły też m.in. pytania o konsultacje ustawy z przedsiębiorcami.

Wiele niejasności w zakresie nowej opłaty

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśniał, że odbyło się kilka spotkań resortu z przedstawicielami przedsiębiorców, producentów soków i żywności. Dotyczyły one trzech obszarów - wysokości opłat za napoje słodzone, opóźnienia ich poboru, a także przeniesienia poboru opłaty na producenta. Poinformował, że obu stronom nie udało się w tych sprawach wypracować konsensusu. Senatorowie KO zwracali też uwagę, że niektóre rodzaje alkoholi, a także napoje izotoniczne nie są objęte dodatkową opłatą.

Zobacz również: Rząd za wprowadzeniem podatku cukrowego >>

Projekt ustawy do poprawy

W dyskusji zgłoszono cztery poprawki, w tym tę dotyczącą przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy. W piątek po południu Senat odrzucił ustawę. Za odrzuceniem ustawy głosowało 45 senatorów, przeciw było 38, a jeden wstrzymał się od głosu. Ustawa została odrzucona głosami KO, Koalicji Polskiej i senatorów niezależnych i niezrzeszonych. Przeciw odrzuceniu głosowało 37 senatorów PiS i jeden senator Lewicy.

Zgodnie z ustawą o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40-proc., 2 zł od 200 ml "małpki" wódki 40-proc. i 88 gr od 250 ml małpki wina 14-proc.

 

Ustawa zakłada też wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 lipca 2020 roku.