19 wyznaczonych szpitali monoprofilowych oraz placówki medyczne posiadające w swych strukturach oddziały zakaźne będą wynagradzane przez resort zdrowia w oddzielnym trybie. Świadczenia medyczne udzielone chorym z COVID 19 sfinansuje budżet państwa.

Szpitale zaangażowane w walkę z koronawirusem i hospitalizacją zakażonych pacjentów  będą finansowane według nowych zasad. Tak wynika z opublikowanego w piątek rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 oraz nowego zarządzenia NFZ w tym samym temacie.

Finansowanie szpitali walczących z koronawirusem przez sprawozdania

Placówki medyczne, które zostały mianowane szpitalami monoprofilowymi, przeznaczonymi tylko do walki z koronawirusem czy placówki dysponujące oddziałami zakaźnymi, będą sprawozdawać co miesiąc do wojewódzkiego oddziału NFZ ilość wykonanych świadczeń. Leczenie, hospitalizacja pacjentów z COVID-19 została bowiem wpisana w koszyk świadczeń gwarantowanych.

Fundusz będzie miał obowiązek  co miesiąc rozliczyć te świadczenia szpitalom i jednocześnie do 20 dnia każdego miesiąca przekazać sprawozdanie do ministra zdrowia. Ten z kolei przekaże pieniądze do NFZ w ciągu 30 dni. Na hospitalizację, leczenie pacjentów z COVID 19 środki finansowe popłyną z budżetu państwa a nie ze składki zdrowotnej, której dysponentem jest NFZ.

W zarządzeniu prezesa NFZ przedstawiono zaś szczegóły co do kwot jakich mogą się spodziewać szpitale. Wynika z niego, że za dzień hospitalizacji pacjenta z COVID-19, który jest poddany wentylacji mechanicznej, szpital otrzyma 1050 zł. Doba leczenia pacjenta w dobrym stanie będzie kosztowała 430 zł.

 


Jeszcze zaś wyższe stawki resort zdrowia przeznaczył na transport sanitarny. Za pozostawanie w gotowości do pracy karetka z jedną osobą na pokładzie otrzyma 960 zł.Zaś za karetkę w składzie dwuosobowym jej dysponent otrzyma 1920 zł za dobę pozostawania w gotowości do pracy.

19 szpitali monoprofilowych

Resort przygotowuje się na to, że coraz więcej osób będzie potrzebować pomocy medycznej. Dlatego też zdecydowano, by 19 szpitali przekształcić w zakaźne. Wojewodowie otrzymali już takie wytyczne. Pełną listę placówek można znaleźć stronie MZ: https://www.gov.pl/web/zdrowie/od-dzis-wprowadzimy-stan-zagrożenia-epidemicznego2 w załączniku.

Placówkami przekształcanymi są:

1. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego, Koszarowa 5, Wrocław;

2. Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu; 

3. SPZOZ Puławy, ul. Bema 1, Puławy; 

4. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. przy ul. Walczaka 42;

5. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu;

6. Szpital Uniwersytecki w Krakowie przy ul. Jakubowskiego 2 w Krakowie (NSSU);

7. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA 8. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu;

9. Centrum Medyczne w Łańcucie;

10. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku;

11. 7 Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią SPZOZ;

12. Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy-Wejherowo, ul. dr. Alojzego Jagalskiego 10;

13. Szpital Specjalistyczny im. N.M.P. ul. Bialska, Częstochowa;

14. Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu ul. Gamowska 3, Racibórz;

15. Szpital w Starachowicach, ul. Radomska 70; 

16. Szpital w Ostródzie 17. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UW im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu;

18. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J.Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w z siedzibą w Poznaniu ul. Szwajcarska 3;

19. Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie ul. Arkońska 4. (PAP)