Rząd zdecydował o zawieszeniu od czwartku zajęć dydaktycznych na uczelniach i funkcjonowania instytucji kultury - teatrów, oper, filharmonii, muzeów, kin i sieci kinowych. Od czwartku nie będą się też odbywać zajęcia w szkołach i przedszkolach, choć przez dwa dni dzieci będą mogły pozostawać jeszcze pod opieką nauczycieli. Od poniedziałku szkoły, przedszkola i żłobki będą zamknięte. Celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce.

 

Premier: Uczelnie będą zamknięte przez dwa tygodnie>>

 

Minister apeluje o gotowość

Zajęcia w tym okresie mogą być realizowane przy użyciu metod i technik kształcenia na odległość, niezależnie od tego, czy zostało to przewidziane w programie kształcenia. W takim przypadku - jak napisano - nie będą stosowane ograniczenia w zakresie liczby punktów ECTS, jaka może być uzyskana w ramach kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, określonych w programach studiów.

 

Resort nauki zaapelował do studentów kierunków medycznych o gotowość do pomocy przy opanowaniu epidemii. Minister nauki i szkolnictwa wyższego zwrócił się do rektorów, samorządów studenckich uczelni medycznych i uczelni kształcących na kierunkach medycznych, aby „studenci ostatnich lat studiów kierunku lekarskiego, pielęgniarskiego, kierunku ratownictwa medyczneg farmacji - żeby ci studenci mogli, na zasadzie wolontariatu, zaproponować swoją dyspozycyjność wojewodom i wojewódzkim inspektorem sanitarnym, służbom na swoim terenie, dla wsparcia działań, gdyby była taka konieczność.