Senatorowie na wspólnym posiedzeniu Komisji Ustawodawczej i Komisji Zdrowia 11 marca 2020 r. podjęli decyzję o rozpoczęciu prosu inicjatywy ustawodawczej w zakresie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

 

Szkoła zamknięta, rodzic dostanie zasiłek na opiekę>>

 

Zmiany dot. prawa budowlanego i pracy zdalnej

W świetle specustawy wojewoda i premier mogą wydawać przedsiębiorstwom polecania w różnej formie, także ustnie, bez uzasadnienia.
- Rozumiemy to, ale uważamy, że ze względu na skutki poleceń, muszą one mieć formę decyzji administracyjnej z uzasadnieniem. Proponujemy, by sporządzić ją w ciągu 7. dni – mówił senator Marek Borowski (KO).

Czytaj w LEX: Obowiązki i uprawnienia pracodawców oraz pracowników związane z ustawą o przeciwdziałaniu COVID-19 >

Senatorowie zaproponowali definicję zdalnej pracy, którą pracodawca może zlecić pracownikowi po określeniu na jaki czas i w jakim miejscu będzie miało to miejsce. Pracodawca ma prawo zażądać od pracownika informacji dotyczącej efektów jego pracy wykonywanej zdalnie. Zaproponowanie wydłużenie okresu z 14 do 21 dni za który wypłacany będzie rodzicom zasiłek opiekuńczy w czasie zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół. Nowelizacja miałaby zwiększyć wysokość zasiłku opiekuńczego do 100 proc. wynagrodzenia z obecnie obowiązujących 80 proc., jak również podnieść granicę wieku dziecka z obecnie obowiązującej do 8 lat, którym będą opiekować się rodzice w przypadku zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół i którym przysługiwać będzie zasiłek opiekuńczy.

Czytaj w LEX: Obowiązki pracodawcy z zakresu bhp wobec telepracownika >

Ponadto nowe zapisy przewidują, że przedsiębiorcy, którzy zatrudniają nie więcej niż 50 pracowników i organizują targi, wystawy, kongresy, działalność rozrywkową i rekreacyjną, wystawy tematyczne i imprezy plenerowe i poniosą szkodę z powodu COVID-19 oraz znajdą się w trudnej sytuacji finansowej będą mogli ubiegać się o pożyczkę na bieżącą działalność.

 

Inna poprawka związana jest z bezpieczeństwem ludzi w związku z zapisaną w ustawie możliwością zawieszenia przepisów prawa budowlanego. Zobowiązuje odpowiednie organy do wydania opinii dotyczącej kwestii bezpieczeństwa oraz sformułowania wymogów. Z kolei właściciel nieruchomości, na której prowadzone byłyby roboty budowlane będzie mógł domagać się odszkodowania za szkodę. Kolejna propozycja zmiany daje rektorowi uczelni wyższej prawo zamknięcia placówki, a nie, jak w obecnej ustawie, właściwemu ministrowi. Zaproponowano aby obwieszczenia i rozwiązania wprowadzane w celu przeciwdziałania wirusowi obowiązywały najdłużej przez 90 dni.

Zobacz wzór dokumentu: Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły >