Koronawirus a zasiłek opiekuńczy

W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia szkoły (dotyczy dziecka do 8. roku życia) rodzicowi należy się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy z 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368).

Tak stało się w Kołobrzegu, gdzie  szkoła będzie zamknięta do czasu otrzymania wyników uczennicy z podejrzeniem choroby koronawirusowej. Decyzję o zamknięciu szkoły do czasu, aż wyniki badań uczennicy będą znane, podjęła Anna Mieczkowska, prezydent miasta. W niedzielę w szkole przeprowadzono dezynfekcję. Testy wykonuje Państwowy Zakład Higieny w Warszawie. Lekarze wstępnie podejrzewają u dziewczynki grypę.

Także w zespole szkół w Policach (Zachodniopomorskie) zawieszono zajęcia, a należące do niego dwa budynku internatu objęto kwarantanną - poinformował we wtorek starosta policki, Andrzej Bednarek. Powodem - podejrzenie koronawirusa u dwóch uczennic.
Jak mówił na konferencji prasowej starosta policki, w poniedziałek po południu dyrektor internatu zgłosiła, że dwie uczennice mają objawy infekcji: kaszel, gorączkę, problemy z oddychaniem. Po wstępnej analizie wykluczono możliwość zachorowania na grypę i anginę. "W związku z tym szpital zdecydował o dalszej obserwacji tych osób" - poinformował. Stąd - jak tłumaczył - decyzja o zamknięciu dwóch budynków internatu zespołu szkół w Policach i objęciu ich kwarantanną.

Sprawdź w LEX: Czy ZUS ma prawo żądać adresu żłobka dziecka?  >

Specustawa da nowe uprawnienia

Dodatkowe uprawnienia w tym zakresie wprowadzi  uchwalona w poniedziałek wieczorem ustawa w związku z prewencją i zwalczaniem chorób zakaźnych, w tym COVID-19 wywołanej koronawirusem oraz postępowaniem w sytuacjach kryzysowych. 

Czytaj: 
Nadzwyczajne środki do walki z koronawirusem z obawami biznesu w tle>>
Minister będzie mógł zamykać szkoły z powodu koronawirusa>>


Zgodnie  z ustawą, którą jeszcze w tym tygodniu zajmie się Senat, rodzicom zwolnionym od wykonywania pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, przysługiwać będzie prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. W okresie jednak nie dłuższym niż 14 dni.

Sprawdź w LEX: Czy pobyt z chorym dzieckiem w szpitalu ma wpływ na zasiłek opiekuńczy pracownika? >

 


Apele dyrektorów szkół

W związku z koronawirusem dyrektorzy szkoły apelują, aby nie posyłać na zajęcia przeziębionych i chorych dzieci, proszą wręcz o codzienne mierzenie temperatury, zaopatrzenie dzieci w jednorazowe chusteczki higieniczne, zwracanie uwagi, by dzieci  w szkole myły ręce i nie pożyczały sobie różnych przedmiotów szkolnych. Dyrektorzy szkół podkreślają także, że  jeśli dzieci nie miały kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw. Te pojawiają się, jeśli dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne. Wtedy należy bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Czytaj w LEX: Sprawozdawczość podmiotu leczniczego z działalności przeciwepidemicznej >

Rodzice są proszeni także o sprawdzanie na bieżąco komunikatów publikowanych na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. W przypadku wątpliwości na leży dzwonić na infolinię Ministerstwa Zdrowia lub poinformować o jej działaniu innych – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).