FameLab przypomina znane na całym świecie konkursy talentów. Jednak zamiast piosenkarzy, tancerzy czy ekwilibrystów w szranki stają fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych. Uczeni biorący udział w konkursie mają trzy minuty, żeby w sposób zrozumiały opowiedzieć o jednym ważnych zagadnień badawczych.

 
Z grona 25 półfinalistów, którzy w sobotę zaprezentowali się w Centrum Nauki Kopernik, jury wybrało 10 finalistów. Wśród nich znaleźli się: Artur Franczuk, Igor Zubrycki, Adam Gągol, Magdalena Jagielska, Maciej Jasiński, Piotr Konieczny, Grzegorz Kreiner, Magdalena Richter, Marcin Stolarski, Klaudia Szklarczyk-Smolana.
 
Laureatów konkursu wyłoniło jury, w którym znaleźli się: światowej sławy astrofizyk - prof. Marek Abramowicz; kulturoznawca - dr Jacek Wasilewski; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki - Irena Cieślińska; dziennikarz i publicysta - Piotr Najsztub oraz zwyciężczyni ubiegłorocznej polskiej edycji konkursu - Monika Koperska.
 
Kandydaci mają teraz ponad dwa miesiące, by przygotować finałową prezentację. W tym czasie wezmą udział w dwudniowych zajęciach z komunikacji naukowej i prezentacji scenicznej.
 
11 maja z grona finalistów jury wyłoni polskiego naukowego idola, który weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii. Otrzyma także nagrodę pieniężną: 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki.
 
Do udziału w drugiej polskiej edycji konkursu zgłosiło się ponad 60 osób. Reprezentowali oni np. Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, toruńskie Centrum Astronomiczne i Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, politechniki, akademie medyczne i uniwersytety z całej Polski.
 
Konkurs FameLab został wymyślony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festival. Obecnie przeprowadzany jest w 27 krajach świata - w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach. Jego polską edycję po raz drugi organizują British Council i Centrum Nauki Kopernik.
 
Na całym świecie udział w konkursie wzięło już prawie 4 tysiące naukowców. Zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji konkursu Monika Koperska podczas światowego finału w Wielkiej Brytanii zajęła drugie miejsce oraz zdobyła nagrodę publiczności.