Wyniki tegorocznej edycji konkursu ogłoszono w sobotę w Poznaniu. Według organizatorów przedsięwzięcia, to jedyny tego typu konkurs na świecie.

Opus 966 to konkurs dla młodych kompozytorów, organizowany w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Zadaniem twórców było skomponowanie utworu nawiązującego do chrztu Polski i tradycji muzyki chrześcijańskiej. Dzieło miało się składać z 966 znaków muzycznych. Prace oceniało jury pod przewodnictwem kompozytora Pawła Łukaszewskiego.

Zwycięzcą został autor kompozycji "Vidi aquam" Dominik Puk. Drugie miejsce przypadło 23-letniemu poznaniakowi Mariuszowi Kolińskiemu za kompozycję "Corpus tuum, Domine". Otrzymał on także nagrodę "Kompozytor-Rezydent Poznańskiego Chóru Kameralnego".

Trzecie miejsce przypadło ex aequo Marcinowi Piotrowi Łopackiemu za kompozycję "Hoc est praeceptum meum" oraz Jakubowi Szafrańskiemu, twórcy "Tu es filius meus".

Po raz pierwszy w finale konkursu pojawiły się kompozytorki - wyróżniono Aleksandrę Chmielewską i Agnieszkę Podsiadło.

"Poziom trzeciej edycji był na tyle wysoki, że jurorzy dopuścili do finału aż sześcioro uczestników. Po raz pierwszy cieszymy się też nagrodą, którą ufundował znakomity Kammerchor Hannover, z miasta partnerskiego Poznania. Będzie nią niemieckie prawykonanie utworu Jakuba Szafrańskiego w 2016 roku" - poinformował w sobotę pomysłodawca i dyrektor konkursu Bartosz Michałowski.

Opus 966 jest też jednym z nielicznych konkursów, na których nagrodzone utwory są wykonywane w momencie ogłoszenia wyników. Zespołem, który podejmuje to wyzwanie, jest Poznański Chór Kameralny Bartosza Michałowskiego.

"Oczywiście nie jest prostą rzeczą dla kompozytora stworzenie dzieła, które ma 966 znaków muzycznych. To pewnego rodzaju ograniczenie albo i wyzwanie. Poziom konkursu od pierwszej edycji jest bardzo wyrównany. Zgłaszane są utwory pisane przez młodych, ale bardzo wyróżniających się, odnoszących sukcesy kompozytorów" - powiedział PAP Paweł Łukaszewski.

W pierwszej edycji konkursu zwycięzcą został Łukasz Urbaniak, autor utworu "A Patre Unigenite". Zwycięzcą drugiej edycji został Artur Słotwiński, autor utworu "Baptismós.

Ostatnią edycję zaplanowano na 2016 rok. Finał konkursu, w trakcie którego zostanie przyznane Grand Prix wszystkich edycji, odbędzie się podczas obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. (PAP)