Stypendia dla doktorantów to jeden z elementów projektu "Łódzkie intelektualne" realizowanego przez samorząd województwa. Całkowita wartość projektu to ponad 920 tys. zł, z czego ponad 420 tys. pochodzi ze środków unijnych.
 
Innym elementem projektu jest organizacja Forum Naukowego "Prorevita 2012. Polityka regionalna a rewitalizacja miast w praktyce”, które w październiku wspólnie organizuje samorząd, Politechnika Łódzka i Uniwersytet Łódzki. Forum odbędzie się w dniach 19-20 października w Łodzi i Zgierzu; we wtorek przedstawiciele organizatorów podpisali porozumienie w tej sprawie.
 
Twórcy forum chcą zainteresować młodych naukowców rewitalizacją miast i przedstawić możliwości dofinansowania w tym zakresie. Pokazane zostaną także sposoby zarządzania obiektami kultury i adaptacji obiektów poprzemysłowych.
 
"Integracja sił obu uczelni w przygotowaniu konferencji świadczy o tym, że chcą być partnerami przy rewitalizacji województwa. Tym bardziej, że mamy unikalną pofabryczną zabudowę, którą warto dobrze wykorzystać" - uważa prof. Sławomir Wiak z Politechniki Łódzkiej.
 
W forum obok naukowców mają uczestniczyć także przedstawiciele władz samorządowych i instytucji zajmujących się m.in. rewitalizacją i konserwacją zabytków. Uczestnicy konferencji wezmą też udział w Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła – Light Move Festival, który w tym czasie będzie odbywał się w Łodzi, obejrzą również zrewitalizowane Miasto Tkaczy w Zgierzu.
 
Samorząd województwa łódzkiego od 2007 roku wyróżnia uczniów i studentów, którzy osiągają sukcesy w nauce i sztuce. Dotychczas stypendia o wartości 833 tys. zł trafiły do 189 osób, z przeznaczeniem m.in. na zakupy oprogramowania, specjalistycznego sprzętu, instrumentów czy naukę języków obcych.
 
Do najlepszych absolwentów uczelni i pracowników naukowych adresowany jest konkurs marszałka województwa łódzkiego na najlepsze rozprawy habilitacyjne i doktorskie oraz prace magisterskie i dyplomowe tematycznie związane z regionem łódzkim. Dotychczas wyróżniono w sumie 81 prac, a pula nagród wyniosła łącznie ponad 300 tys. zł. W 13. edycji konkursu łódzcy naukowcy walczą w sumie o 60 tys. zł.
 
PAP - Nauka w Polsce