Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w przyszłym roku akademickim drugi kierunek studiów pozostanie darmowy, informuje „Metro”.

Może się tak stać przez błąd w ustawie, jaki znaleźli studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Napisano w niej, że za drugi kierunek nie zapłacą „przyjęci na studia przed dniem wejścia w życie ustawy oraz w roku akademickim 2011/2012”.

Według studentów „przyjęcie w tym roku akademickim” oznacza także podczas najbliższej rekrutacji. Gdyby chodziło tylko o już studiujących, byłoby „przyjęcie na rok akademicki”.

Jeśli Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgodzi się z tą interpretacją, drugi kierunek będzie płatny od października 2013.

Czy resort popełnił błąd? – Nowelizacja była konsultowana wieloetapowo ze środowiskiem akademickim i ekspertami, najwyraźniej w tym przypadku zabrakło precyzji zapisu, mówi Bartosz Loba, rzecznik minister nauki.

– Biorąc pod uwagę wątpliwości prawne, rozważamy przychylenie się do interpretacji studentów, potwierdza Loba w rozmowie z „Metrem”

Oficjalne stanowisko resort wyda jeszcze w tym tygodniu.

(PAP)

 

]]>