Festiwal organizuje Wyższa Szkoła Biznesu. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.
 
IX Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej oficjalnie zainauguruje wykład "Dlaczego nie lubimy polityków?" jednego z najbardziej znanych polskich socjologów – prof. Andrzeja Rycharda.
 
Goście festiwalowych wykładów dowiedzą się też, czy można włamać się do mózgu; co mówi o osobie jej charakter pisma; czy jesteśmy całkowicie zależni od genów; jak wygląda życie po drugiej stronie świata, czyli w Australii i Nowej Zelandii oraz dokąd zmierza świat i Polska.
 
"Każdy miłośnik nauki, niezależnie od wieku i zainteresowań, w trakcie festiwalu znajdzie coś dla siebie" – zapowiada koordynator wydarzenia Magdalena Kot-Radojewska.
 
Jak wyjaśnia, miłośników podróży przyciągnąć mogą wykłady dotyczące życia na Antypodach lub Uzbekistanu, pasjonatów inżynierii – wykład "O niesamowitym połączeniu człowieka i komputera" lub eksperymenty fizyczne w trakcie pokazu "Co nieco o wodzie". Nie zabraknie także spotkań z psychologii i nauk społecznych – w programie przewidziano m.in. warsztaty "Grafologia – co mówi o Tobie charakter pisma?", "Stres życiowy i zawodowy – trening relaksacyjny" oraz wykład prof. Grzegorza Kołodki "Dokąd zmierza świat i Polska?".
 
W programie przewidziano też zajęcia dla dzieci i młodzieży, m.in. warsztaty z twórczego pisania, warsztaty artystyczne, ortograficzne, literackie i matematyczne, wykłady z zakresu bankowości i innowacji oraz techniki.
 
Do tegorocznej edycji organizatorzy Festiwalu Nauki zaprosili wielu znanych naukowców i ekspertów z całej Polski np. prof. Grzegorza Kołodkę, prof. Danutę Strahl, prof. Marka Walancika i red. Krzysztofa Michalskiego. "Dzięki temu uczestnicy wykładów i warsztatów mogą być pewni, że omawiane zagadnienia prezentowane są z uwzględnieniem najnowszych trendów i osiągnięć z danej dziedziny" – dodaje Kot-Radojewska.
 
Udział we wszystkich spotkaniach Festiwalu Nauki w Dąbrowie Górniczej jest bezpłatny. Na niektóre warsztaty obowiązuje rezerwacja miejsca. Program Festiwalu jest dostępny na stronie.  
Oprócz spotkań w Dąbrowie Górniczej Wyższa Szkoła Biznesu organizuje też regionalne edycje Festiwalu. Między 19 a 21 marca po raz piąty zagości on w Cieszynie. Wykład inauguracyjny poświęcony „średniowiecznym komputerom”, czyli instrumentom astronawigacyjnym wygłosi dr inż. Łukasz Wróblewski. Wśród atrakcji znalazły się również: wykłady poświęcone istnieniu nieświadomości czy teorii gier w życiu społecznym. Program festiwalu można znaleźć na stronie.  
21 marca po raz pierwszy kilka wykładów i spotkań odbędzie się w Olkuszu. Wyższa Szkoła Biznesu w Olkuszu przygotowała je we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego. W programie m.in. zmiany klimatu i ekstrema pogodowe; owczy pęd i stopy w drzwiach, czyli psychologia manipulacji. Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne na stronie.