Letnia szkoła na wydziale filologicznym na białostockiej uczelni organizowana jest po raz czwarty, przygotowuje ją działająca przy UwB szkoła języka polskiego Pollando. W środę zainaugurowano zajęcia, która potrwają do 25 lipca. Kilkudziesięciu studentów może wziąć w nich udział dzięki dotacji z resortu nauki.
Do Białegostoku przyjechało 44 studentów z Bułgarii, Chin, Chorwacji, Egiptu, Gruzji, Indii, Kazachstanu, Maroka, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Serbii, Słowacji, Turcji i Ukrainy. To studenci lektoratów i polonistyk zagranicznych ośrodków akademickich.
Jak mówił podczas inauguracji letniej szkoły rektor UwB prof. Robert Ciborowski, zainteresowanie uczestnictwem w letniej szkole, pokazuje, że takie inicjatywy są potrzebne. Dodał, że uniwersytet właśnie jest tym miejscem, gdzie doskonale można nauczyć się języka. "Zachęcam do aktywnego i dynamicznego uczestnictwa" - mówił do zebranych.

Natomiast zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz mówił do uczestników, że mogą liczyć na gościnność białostoczan. To też okazja dla białostoczan - jak dodał - aby poznać różnorodne kultury.
Jednym ze słuchaczy został Ahmed Bakr, który języka polskiego uczy się od dwóch lat na uniwersytecie w Kairze. Mówił dziennikarzom, że gramatyka języka polskiego jest tak samo trudna jak arabskiego. Ahmed chciałby pracować w ambasadzie polskiej w Kairze.
W zajęciach uczestniczyć też będzie Shaheen Khan z Indii. Shaheen studiuje na uniwersytecie w Delhi filologię angielską, ale ma lektorat z języka polskiego. Mówiła dziennikarzom, że w Delhi otwiera się coraz więcej międzynarodowych firm, które wymagają od pracowników znajomości języka polskiego.
Zajęcia w letniej szkole prowadzić będą pracownicy białostockiego uniwersytetu. Słuchacze letniej szkoły nie tylko podniosą swoje kompetencje językowe, ale też zapoznają się z polską kulturą. Dzięki współpracy uczelni z różnymi instytucjami i firmami, udało się zorganizować słuchaczom program po zajęciach, wezmą oni udział m.in. w warsztatach dziennikarskich i tanecznych z polskich tańców. Zwiedzą też Białystok, Supraśl i Białowieżę. (PAP)