W semestrze zimowym naukę w AGH podejmie 30 studentów i młodych naukowców pochodzących m.in. z Birmy, Bhutanu, Chin, Czadu, Kamerunu, Kirgistanu, Kuby, Senegalu, Tadżykistanu, Botswany, Malezji, Mongolii czy Madagaskaru - poinformował w przesłanym PAP komunikacie rzecznik uczelni, Bartosz Dembiński.
 
Młodzi naukowcy realizują projekty trwające od dwóch do sześciu miesięcy, a tematy ich prac dotyczą np. zaawansowanych technologii materiałowych, transportu, budowy i eksploatacji maszyn czy geoinżynierii. Każdy z nich otrzymywać będzie miesięczne stypendium w wysokości 1350 zł.
 
"Studia w AGH to dla młodych ludzi z krajów rozwijających się ogromna szansa na podniesienie kwalifikacji, zdobycie cennego wykształcenia, a także podpatrzenie wartościowych wzorców i zaimplementowanie ich po powrocie do kraju - podkreśla prof. Janusz Szpytko, Kierownik Centrum AGH – UNESCO. - Stypendyści programu AGH – UNESCO będą realizowali swoje projekty na większości wydziałów AGH".
 
Jak zaznacza rzecznik AGH, Centrum Międzynarodowej Promocji Technologii i Edukacji AGH - UNESCO jest pierwszą w Polsce jednostką pod auspicjami UNESCO inspirującą i koordynującą wymianę i transfer wiedzy oraz praktyk inżynierskich na poziomie uniwersyteckim w dziedzinie nauk technicznych.
 
Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się na stronie www.unesco.agh.edu.pl
 
PAP - Nauka w Polsce