Podpisy złożono podczas spotkania z prezesem fundacji, dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau, Piotrem M.A. Cywińskim i dyrektorem generalnym fundacji Jackiem Kasztaleńcem.

Dokument głosi, że podpisujący go „chce utrwalić pamięć o ofiarach byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz Birkenau. Chce (...) powstrzymać postępującą degradację miejsca pamięci. Robi to dla upamiętnienia wszystkich ofiar, które zginęły w Auschwitz Birkenau oraz dla tych, którzy to piekło przeżyli. Robi to ze względu na to co się wydarzyło, co dzieje się teraz i co może stać się ponownie”.

Treść deklaracji odczytał przed złożeniem podpisów aktor Mateusz Damięcki. Uczestnicy spotkania wysłuchali też nagrania z przesłaniem twórcy fundacji prof. Władysława Bartoszewskiego, który nie mógł przybyć do Kołobrzegu.

Bartoszewski zwracając się do uczniów powiedział m.in., iż chce, by zdali sobie oni sprawę z tego, jak ważną rzeczą jest utrzymanie pamięci na największym w Polsce, a być może i w Europie, cmentarzu bez grobów.

Według niego zwrócenie się w sprawie Auschwitz-Birkenau do młodzieży „ma dużo większy sens, niż liczne adresowane nie wiadomo do kogo artykuły prasowe, czy wystąpienia polityków. Tu chodzi nie o politykę, tu chodzi o człowieczeństwo i o nasz wspólny międzypokoleniowy i ponadnarodowy stosunek do wspólnego problemu”.

Wizyta w Kołobrzegu zainicjowała nowy projekt fundacji - cykl spotkań, podczas których rozmawia się „o znaczeniu, jakie dla kształtowania przyszłych pokoleń, ma zachowanie pamięci o zbrodniach Holokaustu, a także fizycznych pozostałości niemieckiego nazistowskiego Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau”.

Wiosną ub.r. Rada Powiatu Kołobrzeskiego, jako pierwszy polski samorząd, przyjęła uchwałę o udzieleniu Fundacji Auschwitz-Birkenau 10 tys. zł dotacji na konserwację poobozowych obiektów.

Założona w 2009 r. Fundacja Auschwitz-Birkenau chce zebrać 120 mln euro na Fundusz Wieczysty, z którego będą finansowane prace konserwatorskie na terenie dawnego nazistowskiego obozu zagłady.

Dotychczas, jak podała w komunikacie Fundacja Auschwitz-Birkenau, zebrano deklaracje wparcia z 22 krajów i 3 miast opiewające na 99 mln euro. (PAP)

sibi/ ls/ jbr/