O likwidację MPRI w związku z prowadzeniem przez tę spółkę działalności deweloperskiej na należących do miasta gruntach zielonych zaapelowali w czwartek do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i warszawskich radnych aktywiści stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Zdaniem społeczników MPRI, które zostało utworzone w 1997 r. na bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Ogrodniczych, prowadzi działalność polegającą na wyprzedaży bądź zabudowie gruntów znajdujących się na terenie warszawskich parków, pozbawiając w rezultacie mieszkańców "cennych terenów zielonych".

W skierowanym do prezydent stolicy i warszawskich radnych liście MJN zarzuciło miejskiej spółce zarządzanie majątkiem na szkodę interesu publicznego, w sposób sprzeczny ze strategicznymi celami rozwoju Warszawy zapisanymi w przyjmowanych przez miasto dokumentach oraz działania budzące "poważne wątpliwości prawne". Aktywiści domagają się w związku z tym od władz stolicy rozwiązania spółki oraz przeniesienia majątku, którym dysponuje, pod zarząd Biura Mienia Miasta i Skarbu Państwa oraz Zarządu Zieleni.

Zapytana o postulaty działaczy miejskich rzeczniczka warszawskiego ratusza przekazała PAP, że prezydent Gronkiewicz-Waltz, po ocenie działalności spółki, zdecydowała o wymianie jej zarządu. "Od kilku tygodni spółką zarządzają zupełnie nowi ludzie. Ta decyzja została podjęta po dokładnej analizie" - podkreśliła Kłąb.

Odnosząc się do podnoszonych przez aktywistów MJN zarzutów, iż działania MPRI mogły naruszać prawo, rzeczniczka ratusza zaznaczyła, że "o tym, co jest zgodne z prawem, a co nie, w Polsce póki co decydują sądy". "Jeśli ktokolwiek ma podejrzenia działań niezgodnych z prawem, powinien to zgłosić do odpowiednich organów" - dodała. (PAP)