W 748 gminach wystartuje 1492 kandydatów, w tym 307 kobiet i 1185 mężczyzn. W czterech gminach kandydaci nie będą mieli konkurencji. To gmina miejsko-wiejska Bodzanów, gmina Domaradz, gmina Brzyska, gmina miejsko-wiejska Zduny.

Wybory samorządowe w II turze odbywają się w tych gminach, w których żaden z kandydatów nie uzyskał poparcia większego niż 50 proc. w pierwszej turze. Na karcie do głosowania będą nazwiska dwóch kandydatów, którzy 7 kwietnia otrzymali największą liczbę głosów. Znak X trzeba będzie postawić przy nazwisku jednego kandydata. Znak X to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Polecamy nagranie szkolenia: Praktyczne aspekty organizacji wyborów samorządowych i do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku >

Kiedy głos będzie nieważny?

Głos będzie nieważny w dwóch sytuacjach. Pierwsza to postawienie dwóch znaków X - obok nazwisk dwóch kandydatów. Nieważność głosu powoduje także niepostawienie znaku X w kratce obok żadnego nazwiska. Informacje, jak poprawnie oddać głos, znajdą się u dołu karty.

Sprawdź w LEX: Wybory samorządowe 7 kwietnia 2024 r. - uprawnienia pracownika i obowiązki pracodawcy >

 

Kiedy jedno nazwisko na karcie?

W czterech gminach na karcie może też znaleźć się nazwisko tylko jednego kandydata.  Wyborca oddaje głos stawiając znak "X" w kartce napisem TAK lub NIE, w zależności od tego, czy wyborca jest za wyborem kandydata, czy przeciwko. Jeżeli znak będzie postawiony w obu kratkach albo nie będzie żadnego znaku X na karcie, głos będzie nieważny.

W przypadku gdy jedyny kandydat nie uzyska więcej niż połowy liczby ważnych głosów na TAK, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta wybiera rada gminy.

Większość kandydatów bezpartyjnych

Większość kandydatów, którzy w ponownym głosowaniu ubiegają się o funkcję wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, nie należy do partii politycznej. Przynależność partyjną zadeklarowało 327 kandydatów z czego:

  • 123 kandydatów Prawa i Sprawiedliwości,
  • 106 – Platformy Obywatelskiej,
  • 71 – Polskiego Stronnictwa Ludowego,
  • 10 – Nowej Lewicy,
  • 9 – Polska 2050 Szymona Hołowni.
  • 8 - pozostałe partie

Sprawdź w LEX: Jaki jest status burmistrza, który zostaje wybrany na radnego gminy? >

 

Nowość
Nowość

Joanna Kielin-Maziarz, Ewa Olejniczak-Szałowska, Krzysztof Skotnicki

Sprawdź