Dolina Zielawy to partnerstwo samorządów sąsiadujących ze sobą pięciu gmin - Wisznice, Sosnówka, Podedwórze, Jabłoń i Rossosz - przez które przepływa rzeka Zielawa. Gminy te współpracują ze sobą od 2008 r. i wspólnie pozyskują dofinansowanie ze środków unijnych na różne inwestycje i projekty w swoich miejscowościach.

Zdaniem prezydenta Komorowskiego Dolina Zielawy może być dla samorządów w całej Polsce dobrym przykładem współdziałania w “rozwiązywaniu niełatwych problemów, niełatwego terenu”. Jak dodał, większość gmin w Polsce ma problemy, ale nie wszystkie potrafią współpracować ze sobą i uzyskiwać pozytywne efekty.

“Chciałem państwu podziękować za aktywność, kreatywność i za zdolność do współdziałania, bo we współczesnym świecie tyle samo trzeba potrafić konkurować, ile trzeba umieć współdziałać ze sobą” - zwrócił się Komorowski do samorządowców, przedstawicieli placówek oświaty i kultury z gmin Doliny Zielawy.

Komorowski podkreślił, że współpraca gmin Doliny Zielawy umożliwia im korzystanie z nowoczesnych technologii m.in. dotyczących alternatywnych źródeł energii. “To przykład, że wielkie możliwości postępu cywilizacyjnego są dostępne także i w gminach, które nie słyną z tego, że mają przepaścistą kieszeń i gigantyczną kasę. Po prostu mają dużo więcej w głowie i dużo więcej ambicji, i zdolności do współdziałania” – wskazał prezydent.

Dolina Zielawy została wyróżniona w maju przez prezydenta Nagrodą Obywatelską w kategorii Partnerstwo. Dzięki współpracy na terenie gmin Doliny Zielawy zbudowano łącznie 21 kilometrów dróg, co kosztowało ok. 20 mln zł, a ok. 70 proc. tej kwoty pokryły dotacje z funduszy unijnych. Kolejnym dużym projektem w Dolinie Zielawy jest instalowanie kolektorów słonecznych (do ogrzewania wody) na budynkach użyteczności publicznej oraz domach mieszkańców. W pierwszym etapie zamontowano blisko tysiąc takich instalacji, w drugim, obecnie realizowanym będzie ich prawie 500. Łączny koszt tych inwestycji to ok. 20 mln zł, z czego ponad 80 proc. to dofinansowanie unijne.

“Działamy na zasadzie +duży może więcej+. Jako pięć gmin jesteśmy silniejszym partnerem nie tylko w pozyskiwaniu środków unijnych, ale też w negocjacjach z bankiem czy w przetargach np. na dostawę prądu” - tłumaczył w rozmowie z PAP wójt Wisznic Piotr Dragan.

Ponadto w gminach Doliny Zielawy utworzono przy szkołach 16 Klubów Przedszkolaka. Kosztowało to ok. dwa miliony zł, a na 80 proc. tej w kwoty Dolina uzyskała dofinansowanie. “Dzięki temu ponad 90 proc. dzieci w wieku od trzech do pięciu lat w naszych gminach chodzi do przedszkola” - zaznaczył Dragan.

Gminy Doliny Zielawy planują teraz wspólnie zbudowanie farmy fotowoltaicznej, opracowują też wspólną strategię rozwoju, w której istotnym elementem ma być m.in. energia odnawialna i uprawa ziół w regionie. “Chcielibyśmy, aby powstało także zrzeszenie producentów ziół. Daje ono większe możliwości konkurowania na rynku” - wskazał Dragan.

Komorowski otworzył w Wisznicach Olimpiadę Przedszkolaków Doliny Zielawy, w której uczestniczyło ok. 300 dzieci wraz z rodzicami lub dziadkami, z pięciu gmin. Rozpoczęcie zabawy nawiązywało do ceremonii otwarcia olimpiady – dzieci zapaliły znicz, niosły flagę olimpijską, udekorowały prezydenta medalem Olimpiady Przedszkolaków. “Chcę serdecznie państwu podziękować, że tutaj rodzina ma się dobrze, że tu jest dobry klimat dla polskiej rodziny” – mówił Komorowski.

Przypomniał, że większość Polaków ocenia swoje życie jako udane i uważa, że w ich otoczeniu, w gminie dzieje się dobrze, a problemy małych ojczyzn są podejmowane i rozwiązywane. “Chciałoby się bardzo, aby te satysfakcje z poziomu własnej rodziny i z poziomu własnej gminy zsumowały się w ocenę całego państwa, całego narodu, całego społeczeństwa” - zaznaczył.

Po wizycie w Wisznicach Bronisław Komorowski udał się na Uroczysko Baran w gminie Kąkolewnica, aby złożyć wieniec przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej.

Po południu prezydent wraz z małżonką odwiedzą Siedlce i Mrozy na Mazowszu.