Nowe stawki przyjęli w środę radni miejscy Olsztyna. Uchwała wejdzie w życie w kwietniu.

 

Jak poinformował PAP pełniący obowiązki dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg, Mostów i Zieleni w Olsztynie Karol Więckowski nowe, wyższe i zróżnicowane stawki mają u kierowców wyrobić nawyk szybkiego i efektywnego korzystania z miejsc w płatnej strefie, ale także skłonić do częstszego korzystania ze środków komunikacji publicznej.

 

W myśl nowych przepisów w śródmieściu obowiązującą do tej pory jedną strefę zastąpią dwie o zróżnicowanych stawkach za parkowanie. Do tej pory kierowca za pierwsze pół godziny postoju płacił 1 zł, za kolejne godziny 1,40 zł. Teraz za postój w tak zwanej czerwonej strefie obejmującej ścisłe centrum, pierwsze 30 minut parkowania będzie kosztować tak jak do tej pory 1 zł. ale druga godzina będzie kosztować już 2,50 zł, trzecia 3 zł, czwarta 3,60 zł i kolejne 2,50 zł.

 

Natomiast w żółtej strefie obejmującej tereny bardziej oddalone od centrum obowiązywać będą niższe stawki. Za pierwsze 30 minut kierowca zapłaci 70 groszy, za pierwszą godzinę 2 zł, za drugą 2,40 zł, za trzecią 2,80 zł i za kolejne po 2 zł.

 

Wzrośnie miesięczny abonament dla kierowców korzystających z miejsc w płatnej strefie parkowania. Do tej pory kierowca płacił za miesiąc 50 zł, teraz zapłaci 100 zł. Kwartalny abonament kosztować będzie 240 zł a półroczny 400 zł.

 

Wzrosła także opłata dla kierowców - mieszkańców budynków znajdujących się w płatnych strefach. Za pozostawienie samochodu na ulicy w konkretnym sektorze płacić on teraz będzie 50 zł rocznie. Do tej pory taka opłata wynosiła 20 zł rocznie.

 

W strefie płatnego postoju jest 2,2 tys. miejsc. (PAP)

 

ali/ mki/