Piloty będą współpracować z systemami głośnomówiącymi dla osób niewidomych, które zostały już zamontowane w autobusach MPK. Jak poinformowały w piątek miejscowe władze, Tarnów jest drugim, po Łodzi, miastem w Polsce, w którym wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej wyposażono w taką technologię.

„To dobry przykład wprowadzania w życie idei inteligentnego miasta, której głównym celem jest rozwiązywanie określonych problemów” - podkreślił Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Z pilota można skorzystać, gdy autobus dojeżdżając do przystanku znajdzie się w jego zasięgu (około 50 m). Wtedy należy uruchomić system naciskając jeden z dwóch przycisków na urządzeniu. Autobus „odpowiada” głośnym komunikatem dźwiękowym o numerze linii i kierunku jazdy. Uruchomienie systemu powoduje też wyświetlenie się bardzo wyraźnego komunikatu na komputerze kierowcy informującego go o wsiadającej osobie niepełnosprawnej, której należy pomóc przy wejściu do pojazdu.

Drugi, większy przycisk na pilocie może być wykorzystany w przyszłości do sterowania tablicami przystankowymi. Dzięki temu osoba niedowidząca będzie mogła sprawdzić (w formie dźwiękowej) najbliższe odjazdy z danego przystanku.

Danuta Flek, prezes tarnowskiego oddziału Związku Niewidomych i Niedowidzących zapowiedziała, że organizacja będzie zachęcać członków związku, aby korzystali z urządzenia. „Dla nas to taka druga osoba, która powie nam, jaki autobus nadjeżdża” – oceniła.

Piloty są dostępne w referacie zdrowia tarnowskiego magistratu. Sprzęt będzie wydawany po przedstawieniu dokumentu stwierdzającego niepełnosprawność. Do Związku Niewidomych i Niedowidzących w Tarnowie należy około 100 osób. (PAP)