Prawo.pl
W czwartek 1 kwietnia od godzin nocnych osoby, które w styczniu i lutym zgłosiły chęć zaszczepienia, mogły się zarejestrować na pacjent.gov.pl i wybrać termin. 30-, 40- i 50-latkowie dostali terminy w kwietniu. Te osoby zostały zapisane przez błąd systemu - twierdzi Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. I przeprosił za to, a także za brak oficjalnej informacji o otwarciu okienka dla kolejnych osób.
Jolanta Ojczyk
01.04.2021
Administracja publiczna Koronawirus szczepienia
Wątpliwości dotyczące przeprowadzanej w ostatnich latach reformy wymiaru sprawiedliwości, niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zawieszenia funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a także brak reakcji na wskazane przez Komisję Europejską uchybienia w związku z uchwaleniem tzw. ustawy kagańcowej - to niektóre z uwag Departamentu Stanu
Krzysztof Sobczak
01.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
Zwiększenie odporności banków i domów maklerskich na wypadek wystąpienia kryzysu na rynku finansowym to cel podpisanej w czwartek przez prezydenta nowelizacji Prawa bankowego i innych ustaw. Prawo bankowe ma objąć swoim zakresem finansowe spółki holdingowe i finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej, które choć mogą być jednostkami dominującymi grup bankowych, nie są obecnie objęte nadzorem finansowym.
Krzysztof Sobczak Katarzyna Kubicka-Żach
01.04.2021
Rynek i konsument Finanse
Prezydent podpisał w czwartek nowelizację ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., która ma na celu przede wszystkim wydłużenie czasu trwania narodowego spisu powszechnego o trzy miesiące. Wcześniej posłowie zgodzili się na poprawki Senatu, nie będzie więc uznaniowego przyznawania dodatku lub nagrody spisowej.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.04.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Ostatni miesiąc na rozliczenie rocznego PIT

Domowe finanse PIT Rachunkowość
30 kwietnia mija termin na rozliczenie rocznego podatku i złożenie deklaracji PIT. Do tej pory do skarbówki wpłynęło już ponad 9,4 mln zeznań. 91 procent z nich trafiło do urzędów skarbowych w formie elektronicznej. Fiskus zwrócił już podatnikom 5,5 mld złotych nadpłaconego podatku PIT.
Krzysztof Koślicki
01.04.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od wyroku Sądu Okręgowego w Elblągu z 15 grudnia 2014 roku w sprawie z odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Elblągu, dotyczącej przyznania prawa do emerytury. Zdaniem prokuratury doszło do błędnej interpretacji prawa.
Grażyna J. Leśniak
01.04.2021
Emerytury i renty

Od 1 kwietnia w warszawskim sądzie specjalny wydział do spraw frankowiczów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Początkowo sprawami frankowymi ma zajmować się 15 - 16 orzeczników. Liczba sędziów może jednak ulec zmianie w zależności od wpływających spraw. Już w tej chwili w warszawskim sądzie okręgowym prowadzonych jest ponad 21 tys. spraw, w tym 435 w drugiej instancji. A sędziowie spodziewają się, że będzie ich znacznie więcej po spodziewanej uchwale Sądu Najwyższego.
Patrycja Rojek-Socha
01.04.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Organ wskazał dwóch adresatów decyzji w sprawie przyznania zasiłku na zakup żywności. Po kilku dniach uznał, że był to błąd pisarski i wykreślił jednego z nich w trybie sprostowania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł, że doprowadziło to do merytorycznej zmiany rozstrzygnięcia, której nie można dokonać przy zastosowaniu tego trybu i uchylił wydane w tej sprawie postanowienia.
Dorian Lesner
01.04.2021
Pomoc społeczna Administracja publiczna
Projekt ustawy ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym czeka już na drugie czytanie. Posłowie nie poparli praktycznie żadnej z poprawek zgłoszonych przez deweloperów. A ci nie mają wątpliwości, że nowe przepisy, są zbyt rygorystyczne i spowodują wzrost cen mieszkań, ale także wyeliminowanie z rynku małych i średnich deweloperów
Jolanta Ojczyk
01.04.2021
Rynek i konsument Budownictwo

SN: Każda przemoc psychiczna musi być karana

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Przestępstwo z użyciem przemocy to każde przestępstwo, które faktycznie zostało popełnione z użyciem przemocy. Z tym, że słowo "przemoc" obejmuje przemoc zarówno psychiczną, jak i fizyczną - brzmi uchwała trzech sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego z 31 marca br. Inne rozumienie słowa "przemoc" spowodowałoby, że nie można by było karać za użycie przemocy psychicznej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.03.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Podjęcie decyzji o włączeniu pracowników prokuratury w program szczepień wraz z prokuratorami, którzy obecnie są szczepieni jest bezwzględną koniecznością, bo również od nich zależy bezpieczeństwo prawne obywateli - wskazuje Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, apelując by nie było w tym zakresie wyjątków. O szczepienie swojej grupy zawodowej apelują też m.in. adwokaci.
Patrycja Rojek-Socha
31.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Opodatkowaniu PIT podlega m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części, dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Przychodem w tej sytuacji jest wartość nieruchomości wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.
Krzysztof Kaźmierski
31.03.2021
Domowe finanse PIT
Wywody niektórych ekonomistów przypominają narzekania, że źle zaprojektowany dom się zawalił. Pretensje należy kierować w takim wypadku do odpowiedzialnego za projekt architekta, zamiast utyskiwać na prawa fizyki. Ekonomistom zaś wydaje się umykać zasadnicza różnica pomiędzy umową rozumianą jako konstrukcja prawna a zamierzeniem ekonomicznym - przekonuje adwokat Marcin Szymański,
Marcin Szymański
31.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Niewierzący nie istnieją, a nawet jeśli, to i tak nie mają przyjaciół – być może z takiego założenia wyszedł ustawodawca, tworząc kolejne przepisy epidemiczne. Z treści rozporządzenia wynika, że ateistę w ostatnią drogę wyprawić mogą właściwie jedynie osoby, które niosą trumnę. W przypadku pogrzebów religijnych ograniczenia są znacznie łagodniejsze.
Monika Sewastianowicz
31.03.2021
Koronawirus a prawo
Zmiany w ustawie covidowej pozwolą na skorzystanie z voucherów nawet do dwóch lat od czasu, gdy miała się odbyć pierwotna impreza turystyczna. Jeśli ktoś do tej pory nie miał możliwości wykorzystania vouchera, oferujemy mu możliwość, żeby skorzystał z niego później. Ja namawiam, aby podczas wakacji korzystać z uroków Polski, wspierać turystykę krajową - mówi Andrzej Gut-Mostowy,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.03.2021
Prawo gospodarcze Prawo unijne Koronawirus a prawo
Brak regulacji dotyczącej odtwarzania akt zaginionych lub zniszczonych nie jest przeszkodą do uwzględnienia żądania strony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Korzyść z zastosowania tej instytucji sprawia, że organ administracji powinien poszukiwać właściwej podstawy prawnej w obowiązujących przepisach.
Marek Sondej
31.03.2021
Samorząd terytorialny
Podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat czynników determinujących zdrowie, zwiększenie liczby lat przeżytych w zdrowiu oraz zmniejszenie społecznych nierówności w zdrowiu - to główne cele Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, którego projekt został przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów.
Krzysztof Sobczak
30.03.2021
Opieka zdrowotna

Nowe obwody łowieckie później - prezydent podpisał ustawę

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Prezydent podpisał nowelizację ustawy, która przesuwa termin ustalenia nowych obwodów do końca tego roku, dzięki czemu nie dojdzie do sytuacji, że część województw nie zdąży zmienić ich granic. To utrudniłoby prowadzenie gospodarki łowieckiej w kraju i skomplikowałoby wypłacanie odszkodowań rolnikom za szkody wyrządzone przez zwierzynę.
Katarzyna Kubicka-Żach Patrycja Rojek-Socha
30.03.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
W kwietniu do Polski ma trafić 5 milionów dawek. Wówczas szczepić zaczną ratownicy medyczni, pielęgniarki i wszystkie szpitale tymczasowe. Potem uruchomione zostaną punkty drive-thru, w zakładach pracy oraz aptekach. 12 kwietnia zacznie się rejestracja osób z rocznika 1962. Każdego dnia będzie mógł się zarejestrować kolejny rocznik aż do 1973. W maju ma ruszyć rejestracja dla wszystkich.
Jolanta Ojczyk
30.03.2021
Koronawirus szczepienia

Na spotkanie w urzędzie skarbowym trzeba się umówić

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Większość spraw związanych z podatkami można załatwić online, przez system e-Urząd Skarbowy. Wizytę osobistą w urzędzie najlepiej umawiać wcześniej. Można to zrobić na stronie podatki.gov.pl. Bez umawiania wizyty dokumenty można złożyć w urnie wystawionej w urzędzie (bez potwierdzenia odbioru) lub w punkcie podawczym.
Krzysztof Koślicki
30.03.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Polski Urząd Ochrony Danych Osobowych postanowił sprawdzić, dlaczego litewski serwis handlowy Vinted wymaga od handlujących na nim osób przedstawiania kopii dowodów osobistych. Ponieważ platformę tę prowadzi spółka zarejestrowana na Litwie, UODO prosi o współpracę w tej sprawie litewski organ nadzorczy.
Krzysztof Sobczak
30.03.2021
Rynek i konsument RODO
Stowarzyszenie Pacjentów na Rzecz Wentylacji Domowej Jednym Tchem chce, by wszystkie rodzaje wentylacji domowej pozwalające korzystać z respiratora i aparatury wspomagającej oddech poza oddziałami szpitalnymi zostały uznane za świadczenie ratujące życie oraz by koszt był całkowicie rozliczany przez NFZ. Z takim apelem zwróciło się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
Katarzyna Redmerska
30.03.2021
Pacjent Opieka zdrowotna

Lekarz rodzinny ma być koronerem - kolejny projekt

Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Być może niebawem to lekarz rodzinny będzie zobowiązany stwierdzać zgon u osoby, która zmarła poza szpitalem. Nie wiadomo, czy za usługę tego typu będzie przysługiwać wynagrodzenie - resort zdrowia nie wypowiedział się jeszcze na ten temat. Ministerstwo Zdrowia zapowiada też zmiany w przepisach o pogrzebach.
Katarzyna Redmerska
30.03.2021
Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Sąd rejonowy wysłał zawiadomienie o rozprawie nie do oskarżonego ale na adres osoby, która miała takie samo imię i nazwisko. Potem mimo braku potwierdzenia uznał, że został on prawidłowo powiadomiony. Sąd Najwyższy wskazuje, że doszło do uchybienia, która uderza w prawo do obrony i dodaje: bez pewności w tym zakresie, nie można prowadzić rozprawy.
Aleksandra Partyk
30.03.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Jeśli ubezpieczony nie był osobą całkowicie niezdolną do pracy przed 16 rokiem życia, to tym samym nie spełnia warunków do przyznania prawa do renty rodzinnej po ojczymie - orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie i uchylił wyrok sądu I instancji. Stwierdził, że rozpoznanie u ubezpieczonego wrodzonej genetycznie choroby oczu nie przeszkodziło powodowi w podejmowaniu, choć nieudolnie prac
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.03.2021
Prawo pracy

Rząd zmienia od wtorku zasady kwarantanny

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Dla podróżnych ze strefy Schengen kwarantanna będzie obowiązkowa, ale okazanie negatywnego testu na koronawirusa maksymalnie sprzed 48 godzin będzie z niej zwalniało. Natomiast wszystkie osoby wracające z państw spoza strefy trafią na kwarantannę. Każda osoba z tych dwóch grup będzie mogła przeprowadzić test już w Polsce, a jeśli wynik będzie negatywny, kwarantanna zostanie zdjęta.
Krzysztof Sobczak
29.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Zwracamy się z prośbą o jak najszybsze skierowanie skargi do Trybunału Sprawiedliwości dotyczącej „ustawy kagańcowej” i funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej, wraz z kompleksowym wnioskiem o pilne zarządzenie środków tymczasowych - wystąpienie takiej treści do kierownictwa Komisji Europejskiej skierowała grupa polskich organizacji oraz kilkudziesięciu wybitnych prawników z różnych państw.
Krzysztof Sobczak
29.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Paszport zdrowotny z informacjami o szczepieniach i przeciwciałach wytwarzanych przeciwko koronawirusowi powinien funkcjonować od 15 czerwca - zapowiedział komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Dodał, że nie będzie on obowiązkowy, ale dokument ma być „zharmonizowany na szczeblu europejskim”.
Krzysztof Sobczak
29.03.2021
Prawo unijne Koronawirus a prawo
Śmierć współmałżonka w trakcie roku niesie za sobą wiele problemów po stronie członków rodziny. Do najczęstszych wątpliwości należą kwestie, kto powinien rozliczyć podatki z tytułu PIT, kto powinien uiścić należny podatek, oraz czy w przypadku śmierci jednego ze współmałżonków, drugi ma prawo do wspólnego rozliczenia, w tym czy może odliczyć ulgi podatkowe.
Sebastian Sterbicki
29.03.2021
Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Organ odstąpił od realizacji wniosku o przyznanie lokalu mieszkalnego, ponieważ uznał, że wnioskodawca zataił, że sześć lat temu sprzedał udział w nieruchomości. Tymczasem z treści formularza, na którym złożono oświadczenie wynikał obowiązek podania aktualnych, a nie historycznych danych o sytuacji mieszkaniowej. Oznacza to, że zarzut organu okazał się niezasadny,
Dorian Lesner
29.03.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna