W trakcie ostatniego posiedzenia zespołu ds. zdrowia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, poruszono kwestię koronerów - problemu wymagającego od lat unormowania w polskim systemie ochrony zdrowia. Problem nabrzmiewa coraz bardziej, zwłaszcza teraz w czasie pandemii COVID-19, gdy obserwuje się większą ilość zgonów poza szpitalem. Obecnie za sprawą przepisów covidowych, wojewodowie powołują koronerów, ale tylko do stwierdzania zgonów osób z koronawirusem zmarłych poza szpitalem.  Projekt ustawy w sprawie ustanowienia tej instytucji na stałe MZ przedstawiło już rok temu, ale wciąż nie został przyjęty przez rząd.

Czytaj również: Wyspecjalizowany koroner stwierdzi zgon poza szpitalem - Rada Legislacyjna popiera projekt >>

 

Lekarz rodzinny w roli koronera  

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował samorządowców o powołaniu pełnomocnika rządu do tzw. spraw cmentarnych. Ponadto mówił o pracy nad projektem, który znowelizuje całą ustawę odnośnie chowania zmarłych. W nowelizację ma zostać wpisany temat koronera czy elektronicznej karty zgonu. Z projektu, który według wiceministra jest gotowy w 80 - 90 proc., system stwierdzania zgonów u osób, które zmarły poza szpitalem, ma się opierać o lekarza rodzinnego. Gdyby zaś zmarły nie był zapisany do żadnej przychodni POZ, bądź też nie można było ustalić, kto jest jego lekarzem rodzinnym - zgon będzie stwierdzał koroner, którego powoła wojewoda.  

Podczas prac zespołu nie była poruszana kwestia dodatkowego wynagrodzenia lekarza rodzinnego za stwierdzenie zgonu. Nie wiadomo więc, czy takowe wynagrodzenie będzie przewidziane i w jakiej kwocie.

Ile zarabia koroner

Koronerowi z tytułu wykonywania umowy przysługuje wynagrodzenie w wysokości 738 zł za każde stwierdzenie zgonu i sporządzenie karty zgonu. Dodatkowo otrzymuje 49 zł za dobę za "gotowość" oraz 250 zł ryczałtu na zakup środków ochrony osobistej. Lekarz może też liczyć na zwrot kosztów dojazdu do osoby zmarłej.

W Polsce zawód koronera został oficjalnie wprowadzony w 2002 roku - jest to lekarz medycyny sądowej, którego zadaniem jest ocenić, czy przyczyna śmierci była naturalna czy nie oraz wystawienie świadectwa zgonu.