Prawo.pl
Policja poinformowała, że w ciągu ostatnich 24 godzin policjanci ukarali mandatami 6 tys. 535 osób. Co więcej - skierowali 748 wniosków o ukaranie do sądu, a 2499 osób pouczyli w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zasłaniania ust i nosa maseczką. Przez kilka miesięcy, od marca do grudnia mogliśmy skutecznie kwestionować wprowadzony przez rząd obowiązek zasłaniania nosa i ust, ale obecnie już nie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.04.2021
Prawo karne
To, ile w praktyce wypłacimy z PPK zależy nie tylko od tego, jak długo oszczędzamy w tym programie i w jakiej wysokości wpłaty zasilają nasz rachunek PPK. Istotne są też wyniki funduszu, w którym oszczędzamy. Czynników mających wpływ na to, ile środków – po okresie oszczędzania w PPK - będziemy mogli wypłacić, jest zresztą dużo więcej.
Łukasz Skoczeń
03.04.2021
Emerytury i renty PPK
Na pomysł ułatwienia życia osobom, które dostaną mandat po wprowadzeniu przepisów znoszących prawo do odmowy przyjęcia mandatu, wpadł jeden z ubezpieczycieli. Przypomina on o istnieniu ubezpieczenia ochrony prawnej, które zapewni i pokryje koszty prawnika, który w ramach polisy będzie bronił niewinności ubezpieczonego przed sądem.
Regina Skibińska
03.04.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Obostrzenia na granicach nie zniechęciły zdeterminowanych podróżnych, którzy wykupili bilety lotnicze i zagraniczne wczasy na Święta Wielkanocne. Jednak podlegać będą oni - dorośli jak i dzieci - kwarantannie. Nakazów nie stosuje się, jeśli turyści zrobią test po powrocie w ciągu 48 godzin. Wtedy mają prawo do zwolnienia z tej 10-dniowej kwarantanny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.04.2021
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Pisanki, pisklaki, kurki to nieodłączne symbole rozpoczynających się Świąt Wielkanocnych. Wiele polskich sklepów powoli ale rezygnuje ze sprzedaży "trójek", czyli jaj z chowu klatkowego. W części sklepów można je jednak nadal kupić, a w covidzie szczególnie kuszą "specjalnymi" cenami. Tymczasem w Unii coraz głośniej o przyszłym zakazie sprzedaży jaj z klatek.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
03.04.2021
Środowisko Wymiar sprawiedliwości
Gdy na całym świecie, w tym w państwach Unii Europejskiej rozpoczęła się bezprecedensowa akcja masowych szczepień, szybko pojawiły się propozycje uczynienia ze szczepienia przeciw COVID-19 przesłanki dostępu do określonych usług lub miejsc, a zatem zróżnicowania sytuacji prawnej osób zaszczepionych i niezaszczepionych - pisze dr hab. Izabela Wróbel, profesor Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
Izabela Wróbel
03.04.2021
Opieka zdrowotna Prawo unijne Koronawirus a prawo
Powód dążył do uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Pozew odrzucono, gdyż w sprawie nie występuje jurysdykcja krajowa. Centrum życiowe pozwanej znajduje się w Danii - orzekł Sąd Rejonowy w Puławach. Sąd podkreślił, że sprawy nie należą do jurysdykcji krajowej, jeżeli pozwany ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Polsce.
Aleksandra Partyk
03.04.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Wszystkim osobom w wieku powyżej 60. roku życia, które mają terminy wyznaczone na maj, chcemy je przesunąć na kwiecień - powiedział w piątek Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień. Nie można tego jednak zrobić automatycznie, jak z terminami kwietniowymi dla 40 plus. Do każdej osoby musi zadzwonić punkt szczepień lub pacjent musi sam się skontaktować z punktem.
Jolanta Ojczyk
02.04.2021
Koronawirus szczepienia

Nie tylko lekarze będą kwalifikować do szczepień

Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Nie tylko lekarze, ale także inne osoby z personelu medycznego będą mogły kwalifikować pacjentów do szczepienia.2 kwietnia wchodzi w życie nowelizację ustawy dotyczącą poszerzenia grupy zawodów medycznych, które w epidemii kwalifikować będą do szczepień tak, jak zadeklarował to podczas spotkania z środowiskiem aptekarskim.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
02.04.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
3 kwietnia upływa termin na wnoszenie skarg nadzwyczajnych w starych sprawach. Prezydent podpisał jednak nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która wydłuża go o kolejne trzy lata. To co może cieszyć obywateli nie do końca cieszy sądy, bo oznacza wydłużenie czasu "zamrożenia" akt w sądowych archiwach. Wątpliwości mają też prawnicy. Podnoszą, że stare orzeczenia nie powinny być wzruszane w nieskończoność.
Patrycja Rojek-Socha
02.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości w mediacjach widzi jeden ze sposobów na uleczenie sądów. Proponuje m.in. by umowy między przedsiębiorcami, ale też te o pracę, zawierały postanowienia, że w przypadku sporu pierwszym krokiem będzie próba mediacji. W ocenie prawników to ładnie wygląda na papierze, bo w rzeczywistości - przez luki w przepisach - może prowadzić i do absurdów i niesprawiedliwości
Patrycja Rojek-Socha
02.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
W czwartek 1 kwietnia od godzin nocnych osoby, które w styczniu i lutym zgłosiły chęć zaszczepienia, mogły się zarejestrować na pacjent.gov.pl i wybrać termin. 30-, 40- i 50-latkowie dostali terminy w kwietniu. Te osoby zostały zapisane przez błąd systemu - twierdzi Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. I przeprosił za to, a także za brak oficjalnej informacji o otwarciu okienka dla kolejnych osób.
Jolanta Ojczyk
01.04.2021
Administracja publiczna Koronawirus szczepienia
Wątpliwości dotyczące przeprowadzanej w ostatnich latach reformy wymiaru sprawiedliwości, niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zawieszenia funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a także brak reakcji na wskazane przez Komisję Europejską uchybienia w związku z uchwaleniem tzw. ustawy kagańcowej - to niektóre z uwag Departamentu Stanu
Krzysztof Sobczak
01.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
Zwiększenie odporności banków i domów maklerskich na wypadek wystąpienia kryzysu na rynku finansowym to cel podpisanej w czwartek przez prezydenta nowelizacji Prawa bankowego i innych ustaw. Prawo bankowe ma objąć swoim zakresem finansowe spółki holdingowe i finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej, które choć mogą być jednostkami dominującymi grup bankowych, nie są obecnie objęte nadzorem finansowym.
Krzysztof Sobczak Katarzyna Kubicka-Żach
01.04.2021
Rynek i konsument Finanse
Prezydent podpisał w czwartek nowelizację ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., która ma na celu przede wszystkim wydłużenie czasu trwania narodowego spisu powszechnego o trzy miesiące. Wcześniej posłowie zgodzili się na poprawki Senatu, nie będzie więc uznaniowego przyznawania dodatku lub nagrody spisowej.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.04.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Ostatni miesiąc na rozliczenie rocznego PIT

Domowe finanse PIT Rachunkowość
30 kwietnia mija termin na rozliczenie rocznego podatku i złożenie deklaracji PIT. Do tej pory do skarbówki wpłynęło już ponad 9,4 mln zeznań. 91 procent z nich trafiło do urzędów skarbowych w formie elektronicznej. Fiskus zwrócił już podatnikom 5,5 mld złotych nadpłaconego podatku PIT.
Krzysztof Koślicki
01.04.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od wyroku Sądu Okręgowego w Elblągu z 15 grudnia 2014 roku w sprawie z odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Elblągu, dotyczącej przyznania prawa do emerytury. Zdaniem prokuratury doszło do błędnej interpretacji prawa.
Grażyna J. Leśniak
01.04.2021
Emerytury i renty

Od 1 kwietnia w warszawskim sądzie specjalny wydział do spraw frankowiczów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Początkowo sprawami frankowymi ma zajmować się 15 - 16 orzeczników. Liczba sędziów może jednak ulec zmianie w zależności od wpływających spraw. Już w tej chwili w warszawskim sądzie okręgowym prowadzonych jest ponad 21 tys. spraw, w tym 435 w drugiej instancji. A sędziowie spodziewają się, że będzie ich znacznie więcej po spodziewanej uchwale Sądu Najwyższego.
Patrycja Rojek-Socha
01.04.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Organ wskazał dwóch adresatów decyzji w sprawie przyznania zasiłku na zakup żywności. Po kilku dniach uznał, że był to błąd pisarski i wykreślił jednego z nich w trybie sprostowania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł, że doprowadziło to do merytorycznej zmiany rozstrzygnięcia, której nie można dokonać przy zastosowaniu tego trybu i uchylił wydane w tej sprawie postanowienia.
Dorian Lesner
01.04.2021
Pomoc społeczna Administracja publiczna
Projekt ustawy ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym czeka już na drugie czytanie. Posłowie nie poparli praktycznie żadnej z poprawek zgłoszonych przez deweloperów. A ci nie mają wątpliwości, że nowe przepisy, są zbyt rygorystyczne i spowodują wzrost cen mieszkań, ale także wyeliminowanie z rynku małych i średnich deweloperów
Jolanta Ojczyk
01.04.2021
Rynek i konsument Budownictwo

SN: Każda przemoc psychiczna musi być karana

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Przestępstwo z użyciem przemocy to każde przestępstwo, które faktycznie zostało popełnione z użyciem przemocy. Z tym, że słowo "przemoc" obejmuje przemoc zarówno psychiczną, jak i fizyczną - brzmi uchwała trzech sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego z 31 marca br. Inne rozumienie słowa "przemoc" spowodowałoby, że nie można by było karać za użycie przemocy psychicznej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.03.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Podjęcie decyzji o włączeniu pracowników prokuratury w program szczepień wraz z prokuratorami, którzy obecnie są szczepieni jest bezwzględną koniecznością, bo również od nich zależy bezpieczeństwo prawne obywateli - wskazuje Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, apelując by nie było w tym zakresie wyjątków. O szczepienie swojej grupy zawodowej apelują też m.in. adwokaci.
Patrycja Rojek-Socha
31.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Opodatkowaniu PIT podlega m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części, dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Przychodem w tej sytuacji jest wartość nieruchomości wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.
Krzysztof Kaźmierski
31.03.2021
Domowe finanse PIT
Wywody niektórych ekonomistów przypominają narzekania, że źle zaprojektowany dom się zawalił. Pretensje należy kierować w takim wypadku do odpowiedzialnego za projekt architekta, zamiast utyskiwać na prawa fizyki. Ekonomistom zaś wydaje się umykać zasadnicza różnica pomiędzy umową rozumianą jako konstrukcja prawna a zamierzeniem ekonomicznym - przekonuje adwokat Marcin Szymański,
Marcin Szymański
31.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Niewierzący nie istnieją, a nawet jeśli, to i tak nie mają przyjaciół – być może z takiego założenia wyszedł ustawodawca, tworząc kolejne przepisy epidemiczne. Z treści rozporządzenia wynika, że ateistę w ostatnią drogę wyprawić mogą właściwie jedynie osoby, które niosą trumnę. W przypadku pogrzebów religijnych ograniczenia są znacznie łagodniejsze.
Monika Sewastianowicz
31.03.2021
Koronawirus a prawo
Zmiany w ustawie covidowej pozwolą na skorzystanie z voucherów nawet do dwóch lat od czasu, gdy miała się odbyć pierwotna impreza turystyczna. Jeśli ktoś do tej pory nie miał możliwości wykorzystania vouchera, oferujemy mu możliwość, żeby skorzystał z niego później. Ja namawiam, aby podczas wakacji korzystać z uroków Polski, wspierać turystykę krajową - mówi Andrzej Gut-Mostowy,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.03.2021
Prawo gospodarcze Prawo unijne Koronawirus a prawo
Brak regulacji dotyczącej odtwarzania akt zaginionych lub zniszczonych nie jest przeszkodą do uwzględnienia żądania strony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Korzyść z zastosowania tej instytucji sprawia, że organ administracji powinien poszukiwać właściwej podstawy prawnej w obowiązujących przepisach.
Marek Sondej
31.03.2021
Samorząd terytorialny
Podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat czynników determinujących zdrowie, zwiększenie liczby lat przeżytych w zdrowiu oraz zmniejszenie społecznych nierówności w zdrowiu - to główne cele Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, którego projekt został przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów.
Krzysztof Sobczak
30.03.2021
Opieka zdrowotna

Nowe obwody łowieckie później - prezydent podpisał ustawę

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Prezydent podpisał nowelizację ustawy, która przesuwa termin ustalenia nowych obwodów do końca tego roku, dzięki czemu nie dojdzie do sytuacji, że część województw nie zdąży zmienić ich granic. To utrudniłoby prowadzenie gospodarki łowieckiej w kraju i skomplikowałoby wypłacanie odszkodowań rolnikom za szkody wyrządzone przez zwierzynę.
Katarzyna Kubicka-Żach Patrycja Rojek-Socha
30.03.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
W kwietniu do Polski ma trafić 5 milionów dawek. Wówczas szczepić zaczną ratownicy medyczni, pielęgniarki i wszystkie szpitale tymczasowe. Potem uruchomione zostaną punkty drive-thru, w zakładach pracy oraz aptekach. 12 kwietnia zacznie się rejestracja osób z rocznika 1962. Każdego dnia będzie mógł się zarejestrować kolejny rocznik aż do 1973. W maju ma ruszyć rejestracja dla wszystkich.
Jolanta Ojczyk
30.03.2021
Koronawirus szczepienia