Jeśli ktoś myślał, że podatkowy Polski Ład, którym rząd zmienił od 1 stycznia 2022 roku zasady opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, po lipcowej nowelizacji przepisów, to już przeszłość i złe wspomnienie, jest w dużym błędzie. Dopiero teraz dla przedsiębiorców nadchodzą trudne chwile. Końcówka roku dla wielu z nich może być wręcz dramatyczna.

- Przedsiębiorcom, którzy zdecydowali się na opłacanie podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów, a w tej chwili robią wszystko, żeby przetrwać na rynku i mieć pieniądze na wypłatę wynagrodzeń, umyka fakt, że ich składka na ubezpieczenie zdrowotne jest powiązana z osiągniętymi przez ich przedsiębiorstwo przychodami. A te, na skutek sytuacji gospodarczej i galopującej inflacji, w wielu przypadkach znacząco wzrosły. Jednak mimo wzrostu obrotów, rentowność firm wcale nie wzrasta, bo rosnące koszty prowadzonej działalności gospodarczej zjadają dochód. Wyższe przychody oznaczają jednak, że wielu przedsiębiorców będzie musiało dopłacić składkę za ten rok. Dotknie to zwłaszcza tych ryczałtowców, którzy przekroczą założony przez siebie na początku tego roku próg przychodów, i którzy w związku z tym będą musieli zapłacić wyższą składkę zdrowotną - mówi Przemysław Hinc, doradca podatkowy i członek zarządu w kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze. Dlatego już teraz radzi, by przedsiębiorcy zaczęli uważnie przyglądać się swoim przychodom.

Czytaj w LEX: Polski Ład: Zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych i karcie podatkowej >>>

Czytaj również: Abolicja dla płatników składki zdrowotnej pilnie potrzebna>>

Jaka składka

Jeszcze do końca 2021 r. wszyscy – przedsiębiorcy i osoby fizyczne zatrudnione np. na umowę o pracę – płaciliśmy składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. podstawy wymiaru i w zeznaniu rocznym (PIT) odliczaliśmy od podatku 7,75 proc. poniesionych na ten cel wydatków. Od 1 stycznia 2022 r. rząd Zjednoczonej Prawicy zafundował nam rewolucję, która zaraz na początku roku okazała się porażką. Podatkowy Polski Ład, bo o nim mowa, radykalnie zmienił zasady płacenia składki zdrowotnej, a przede wszystkim pozbawił podatników prawa do odliczenia od podatku części zapłaconej składki zdrowotnej, co odczujemy już wkrótce przy okazji rozliczeń za rok 2022. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą zasady i wysokość składki zdrowotnej uzależnione są od formy opodatkowania.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zarejestruj się
Masz już konto na Moje Prawo.pl? Zaloguj się!