Z komunikatu opublikowanego przez PGE Paliwa wynika, że wbrew wcześniejszym sugestiom, jednostki samorządu terytorialnego nie będą pośredniczyć w handlu węglem. O kontrowersjach z tym związanych pisaliśmy w tekście: Rząd chce, by samorządy sprzedawały węgiel mieszkańcom>>

Spółka zaoferowała natomiast sprzedaż importowanego węgla do klientów instytucjonalnych (szpitali, szkół, ośrodków zdrowia, domów pomocy społecznej), przedsiębiorców, którzy w swojej działalności zawodowej wykorzystują węgiel (w tym do gospodarstw rolnych i ogrodniczych) oraz pośredniczących podmiotów węglowych. Dla tych podmiotów uruchomiła specjalną infolinię.

Spółka zastrzega, że oferta nie jest przeznaczona do sprzedaży detalicznej a minimalny wolumen dostawy wynosi około 25 ton i wielokrotność tej ilości.

Sprawdź w LEX: Dodatek węglowy - nowe zadanie dla gmin/jednostek organizacyjnych pomocy społecznej >>>

  

Czy wiesz, że użytkownicy zalogowani do Moje Prawo.pl korzystają z dodatkowych newsów prawnych tylko dla nich?

Załóż bezpłatne konto na Moje Prawo.pl i zyskaj unikalne funkcjonalności >>>

 

Zakup tylko z przedpłatą

Cena węgla opałowego typu ekogroszek/groszek lub orzech wynosi około 2100 zł netto plus VAT, plus akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem. Cena węgla typu miał energetyczny to około 1700 zł netto plus VAT, plus akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem. Do tego trzeba doliczyć transport. Węgiel będzie do odbioru we wskazanym przez PGE Paliwa miejscu i czasie.

Spółka zastrzega, że zakup węgla jest możliwy jedynie poprzez przedpłatę w wysokości 110 procent wartości brutto danej dostawy. Rozliczenie przedpłaty nastąpi po odbiorze węgla według faktycznie odebranej ilości. 

Czytaj w LEX: Dodatek węglowy – nowe zadanie dla OPS >>>

 

Pośredniczące podmioty węglowe muszą zarejestrować się porównywarkę cen   

Aby trzymać w ryzach cenę węgla rząd uruchomił przeglądarkę cen węgla Cieplo.gov.pl. Na podstawie art. 55 ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw obowiązek rejestracji w porównywarce przedsiębiorcy mają przedsiębiorcy wpisani na listę pośredniczących podmiotów węglowych sprzedający węgiel klientom indywidualnym (obecnie w przeglądarce zarejestrowała się 100 podmiotów). Ich tożsamość jest potwierdzona przez Krajową Administrację Skarbową.

W porównywarce klienci indywidualni mogą w niej porównać ceny węgla, a także uzyskać dane kontaktowe sprzedawców. Wyszukiwanie w porównywarce możliwe jest następujących kryteriach:

  • województwo
  • powiat
  • rodzaj węgla
  • nazwa węgla
  • cena węgla za tonę – od najniższej do najwyższej

Porównywarka jest bezpłatna dla użytkowników.