Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska: Projekt zmian w ustawie covidowej dotyczący możliwości przedłużenia vouchera do dwóch lat przez przedsiębiorcę turystycznego i wydłużenie terminu na wpłaty do Turystycznego Funduszu Zwrotu ma na celu uratować branżę przed upadłościami?

Andrzej Gut-Mostowy: Proponowana przez rząd nowelizacja ma pomóc w obrocie gospodarczym zarówno klientom jak i biurom podróży. Przepisy, które procedowaliśmy w ubiegłe wakacje miały ułatwić przedsiębiorcom uregulowanie zobowiązań dotyczących voucherów, czy pożyczek. Obecnie dostosowujemy je się do bieżącej sytuacji i dlatego przesuwamy terminy, co będzie z korzyścią dla branży i turystów.

Czytaj w LEX: Pandemia COVID-19 a dostęp do prawa. Polska na tle wyników badania międzynarodowego >

Przesunięcie tych terminów, zdaniem niektórych ekspertów może podważyć zaufanie klientów do biur podróży. Czy słusznie? Podróżny, który zainwestował w imprezę, musi czekać dwa lata na jej realizację.

Ustawa da możliwość skorzystania z voucherów także w dalszym terminie, czyli do dwóch lat od kiedy miała się odbyć pierwotna impreza turystyczna. Jeśli ktoś do tej pory nie miał możliwości wykorzystania vouchera, oferujemy mu możliwość, żeby skorzystał z niego później.

Czytaj: Lato 2021: Turystyka raczej last minute i w bezpiecznych kierunkach>>
 

Pana resort dofinansował także gminy górskie w związku ze stratami w branży turystycznej, jakie przynosiła pandemia. To prawie miliard złotych. Czy nastąpiły już przelewy?

Dofinansowanie gmin górskich nastąpiło w drodze uchwały Rady Ministrów i wynosi 672 miliony złotych. Projekt przygotowano w Departamencie Turystyki Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii.  Środki otrzymają 202 gminy. Będzie to wsparcie inwestycji związanych pośrednio lub bezpośrednio z turystyką. Obostrzenia wprowadzone w wyniku rozprzestrzeniania się epidemii w okresie świąt i ferii szczególnie dotkliwie odczuły obszary górskie, dla których turystyka stanowi kluczowe źródło dochodu.  

Czytaj w LEX: Zabezpieczenie roszczeń w czasie epidemii >

Czy też takie dofinansowanie będą miały uzdrowiska nadmorskie?

Przedsiębiorcy z całej Polski mogą korzystać ze wsparcia tarcz antykryzysowych, a także Polskiego Funduszu Rozwoju. Na bieżąco analizujemy sytuację, jesteśmy w kontakcie z branżą.

A jak pan widzi sezon letni? Czy będą nadal obostrzenia? Czy do domów wypoczynkowych trzeba będzie przyjechać z zaświadczeniem o negatywnym teście covidowym, jak teraz do sanatoriów?

Państwa członkowskie Unii Europejskiej rozmawiają o możliwości wprowadzenia tzw. paszportu covidowego, jeżeli takie rozwiązanie się pojawi, będzie to jedno z narzędzi wspierających bezpieczniejsze podróżowanie. Ja namawiam, aby podczas wakacji korzystać z uroków Polski, wspierać turystykę krajową. Bon turystyczny, który ciągle obowiązuje i wiele nie zostało jeszcze wykorzystanych, jest narzędziem wsparcia krajowej turystyki – przeznaczony jest dla polskich rodzin z dziećmi.

Czytaj: UE: Koronapaszporty mają być do połowy czerwca>>
 

Kiedy paszport covidowy powinien być zatwierdzony?

Decyzje dotyczące paszportu covidowego” będą podejmowane na forum państw Unii Europejskiej przed wakacjami.

Czy paszport covidowy nie będzie dyskryminujący np. dla roczników, które jeszcze się nie zaszczepiły, albo dla osób, które szczepić się nie mogą?

To jest jeden z problemów i dlatego kwestia ewentualnego paszportu covidowego jest kwestią wymagającą dokładnej analizy, w wielu aspektach.

Czytaj w LEX: „Pozwy zbiorowe” jako odpowiedź na czasy „niedyspozycji” wymiaru sprawiedliwości w czasach epidemii koronawirusa >