Prawo.pl

Powiaty: Naprawdę będziemy odholowywać hulajnogi elektryczne?

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Związek Powiatów Polskich martwi się tym, że procedowana właśnie przez Senat ustawa mająca uregulować status prawny hulajnóg elektrycznych przewiduje, że do ich usuwania z dróg znajdą zastosowanie… normalne reguły z art. 130a Prawa o ruchu drogowym, czyli dotyczące usuwania na przykład samochodów. - To absurdalne „strzelanie z armaty do wróbla” - ocenia Związek.
Krzysztof Sobczak
18.03.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Na wniosek mniejszościowych udziałowców, przy wsparciu Rzecznika Praw Obywatelskich, w czwartek Sąd Rejonowy Lublin-Wschód wykreślił likwidatora spółki wydającej Dziennik Wschodni z Krajowego Rejestru Sądowego. Uznał, że nie dokonał on odpowiedniego wyważenia racji „gospodarczych” ze „społecznymi”. To oznacza, że likwidacja „Dziennika Wschodniego” na razie została wstrzymana.
Jolanta Ojczyk
18.03.2021
Spółki Prawo gospodarcze
Jeden sąd uznał, że klient banku ma prawo do zwrotu nadpłaconych pieniędzy, ponieważ w umowie kredytu „frankowego” były klauzule abuzywne. Zdaniem sądu drugiej instancji – nie, bo generalna abuzywność klauzuli nie przesądza o sytuacji konkretnej umowy kredytowej. Rzecznik Praw Obywatelskich składa w tej sprawie skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
18.03.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Od dziś zapisywać się na szczepienia mogą osoby w wieku 68 i 67 lat. W poniedziałek 22 marca ma ruszyć rejestracja dla osób w wieku 66 i 65 lat. Jeśli jednak nie będzie dużego zainteresowania szczepieniem w związku z wątpliwościami wokół preparatu Astra Zeneca, ruszy też rejestracja dla osób w wieku od 60 do 64 lat. Rząd jednocześnie zapewnia, że ta szczepionka jest bezpieczna.
Jolanta Ojczyk
18.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Niezbadanie przez bank zdolności kredytowej klienta, który chce wziąć kredyt, może to doprowadzić do stwierdzenia nieważności umowy kredytu konsumenckiego - uznał Sąd Okręgowy. Szuka jednak potwierdzenia swojej tezy w Sądzie Najwyższym. I dodaje, że zarzucenie drugiej stronie naruszenia zasad współżycia społecznego nie likwiduje obowiązku rzetelnej informacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Organizacje pozarządowe są lekceważone i nierozumiane przez szefów samorządów, często współpraca zależy od urzędnika wyznaczonego do tych spraw. Samorządy nie mają pieniędzy, co może być zrozumiałe, ale brakuje też konsultacji i traktowania ngo jak partnerów. Nawet jak informacja znajdzie się w BIP, to uwagi idą do szuflady, a radni często nie są o nich informowani.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.03.2021
Samorząd terytorialny
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim apeluje do Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta o zmianę przepisów o "wypisie na żądanie". Chce tego prawa pozbawić pacjentów, którzy choć nie są ubezwłasnowolnieni, to nie są świadomi konsekwencji swojej decyzji, jak pacjent z Alzheimerem. Prawnicy twierdzą, że przepisy są dobre, trzeba je tylko przestrzegać.
Beata Lisowska
18.03.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Definicje "małżeństwa" jako dobrowolnego i trwałego związku kobiety i mężczyzny, podlegającego szczególnej ochronie prawa krajowego i "płci" jako zespołu cech biologicznych, w tym genetycznych, pozwalających na obiektywne rozróżnienie między kobietą a mężczyzną - zakłada obywatelski projekt wypowiedzenie konwencji stambulskiej, nad którym debatowano w Sejmie.
Patrycja Rojek-Socha
17.03.2021
Policja
Zapewnienie bezpieczeństwa obrotów, wzmocnienie pozycji konsumentów nabywających mieszkania i domy od deweloperów oraz zabezpieczenie ich tak w przypadku upadłości banku lub developera, ale również nierealizowania przez bank/developera obowiązków wynikających z umowy - to cele projektu o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie w środę.
Krzysztof Sobczak
17.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Raport: Zostały 3 miliony pieców do wymiany

Samorząd terytorialny Środowisko
Polski Alarm Smogowy i Instytut Ekonomii Środowiska zbadały, jak wygląda kwestia wymiany „kopciuchów” i świadomość konieczności usunięcia trujących pieców. W raporcie przedstawiają postępy w walce ze smogiem i co jeszcze należy w tym zakresie zrobić.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.03.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Trwają przygotowania do wprowadzenia certyfikatu ułatwiającego podróżowanie po Unii Europejskiej tym, którzy się zaszczepili, przeszli chorobę lub mają negatywny wynik testu na Covid-19. Projekt został zaprezentowany w środę po posiedzeniu kolegium komisarzy. Cyfrowy Zielony Certyfikat ma być ważny we wszystkich państwach członkowskich i będzie otwarty dla Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.
Agnieszka Matłacz
17.03.2021
Koronawirus a prawo
Utrudnienie używania przez terrorystów sieci do radykalizacji, rekrutacji i podżegania do przemocy - to cel przyjętego przez Radę Unii Europejskiej rozporządzenia w sprawie przeciwdziałania rozpowszechnianiu treści o charakterze terrorystycznym w internecie. Po nakazie właściwego organu dostawcy usług będą musieli usuwać lub blokować dostęp do takich treści w ciągu godziny.
Krzysztof Sobczak
17.03.2021
Prawo karne Prawo unijne
Czy kredytobiorca frankowy, który poniósł straty z powodu wadliwego produktu finansowego, może domagać się od banku odszkodowania i zadośćuczynienia? Zdania prawników są podzielone, ale szykuje się pierwszy taki pozew przeciwko bankowi. Jego wynik nie jest jednak pewny, bo niełatwo będzie wykazać, że klauzule abuzywne w umowie to wady fizyczne czy prawne przedmiotu sprzedaży.
Regina Skibińska
17.03.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Gry komputerowe, czat ze znajomymi, gapienie się w okno, czytanie książek, czy ściąganie na testach - lista przewinień uczniowskich podczas e-lekcji zdaje się nie mieć końca. Coraz częściej więc sami rodzice naciskają na nauczycieli by wprowadzili obowiązek włączania kamerek. Tymczasem mimo, że pandemia trwa ponad rok, odgórnych wytycznych nadal brak, a dyrektorzy i prawnicy mają sporo wątpliwości.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
17.03.2021
Szkoła i uczeń
Osoby z negatywnym wynikiem testu w kierunku SARS-CoV-2 dostają powiadomienia z aplikacji „Kwarantanna domowa” o nałożeniu na nie kary przez Sanepid. Powodem ma być ignorowanie zadań, jakie wysyła im dobrowolnie zainstalowana w telefonie aplikacja. Sanepid twierdzi, że nie nakłada kar na osoby, które nie wykonują zadań, a nakładane sankcje odnoszą się do stwierdzonych naruszeń zasad kwarantanny. Informacje z aplikacji temu jednak przeczą.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk
17.03.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Sąd Najwyższy uwzględnił we wtorek pierwsze trzy kasacje złożone przez Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich od kar za złamanie obostrzeń epidemicznych We wszystkich trzech sprawach wyroki uchylono, a ukarane osoby uniewinniono - informuje biuro prasowe SN. Mimo to rząd wprowadza rozporządzeniem kolejne obostrzenia od soboty.
Jolanta Ojczyk
16.03.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia proponuje zmianę w przepisach, która spowoduje, że nie tylko lekarze, ale również pracownicy innych zawodów medycznych będą mogli kwalifikować do szczepień przeciw COVID-19. - Badanie pacjenta i kwalifikacja do szczepienia jest wyłącznym uprawnieniem zawodowym lekarza – podkreśla w wydanym we wtorek stanowisku Naczelna Rada Lekarska.
Krzysztof Sobczak
16.03.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Ulga termomodernizacyjna to regulacja wspierająca przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Dzięki niej, podatnicy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania niektóre wydatki, np. na ulepszenie budynku lub zastosowanie nowego źródła energii, i w rezultacie zapłacić niższy podatek dochodowy – tłumaczy Karolina Demska, ekspert KPMG w Polsce.
Karolina Demska
16.03.2021
Domowe finanse PIT
Rada Ministrów chce, żeby wnioski o przyznanie świadczeń w programach wspierających rodziny, inne pisma, zawiadomienia i decyzje mogły być składane wyłącznie w formie elektronicznej, jeśli postanowi tak w rozporządzeniu. Dla osób, które nie mają możliwości wnioskowania online ma być zapewniony dostęp do środków technicznych i pomoc urzędnika.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.03.2021
Pomoc społeczna Nowe technologie
Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, które pozwolą wprowadzić w szkołach dodatkowe zajęcia dla uzupełnienia powstałych w wyniku nauki zdalnej ewentualnych braków w opanowaniu wymagań ustalonych w podstawie programowej. Projekt, który przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, przewiduje powiększenie w tym celu subwencji oświatowej.
Krzysztof Sobczak
16.03.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

KE zapowiada działania w sprawie praworządności w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Sytuacja praworządności w Polsce daje poważne powody do niepokoju - stwierdził we wtorek komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. I dodał, że Komisja Europejska jest zdeterminowana, by wykorzystać wszystkie narzędzia w jej dyspozycji, by zareagować na te obawy. - Kontynuujemy naszą analizę. Będziemy działali stanowczo - ostrzegł. A europosłowie apelowali do KE o jednoznaczne działania.
Krzysztof Sobczak
16.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Śmierć dziecka, która jest wynikiem stosowania przemocy w środowisku rodzinnym jest ogromną porażką państwa, na którym spoczywa konstytucyjny obowiązek zapewnienia ochrony każdemu dziecku - wskazuje w swoim stanowisku Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce. I powołuje się na konstytucję, zgodnie z którą zapewnienie ochrony praw dziecka jest powinnością państwa.
Patrycja Rojek-Socha
16.03.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wydanie karty informacyjnej ze szpitala nie oznacza, że poszkodowany w Afganistanie żołnierz dowiedział się o skutkach urazu. Jego stan psychiczny mógł nie pozwolić mu na przyswojenie tej wiedzy, a także że szkoda miała charakter jednorazowy oraz żadne inne schorzenie nie ujawniło się w późniejszym czasie - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił dwa wyroki do ponownego rozpoznania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.03.2021
Prawo cywilne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Pacjenci 75 plus, którzy nie mają Internetowego Konta Pacjenta, nie dostaną recepty na bezpłatne leki od lekarza specjalisty. A IKP ma jedynie 3 proc. z nich. O zmianę przepisów apeluje Rzecznik Praw Pacjenta, Fundacja My Pacjenci oraz Izba Gospodarcza "Farmacja Polska". Jak ustaliło Prawo.pl, Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją przepisów.
Beata Lisowska Jolanta Ojczyk
16.03.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja
Ponowna rejestracja na szczepienie dla osób 70 plus jest dopiero 25 marca, bo rząd czeka na harmonogram dostaw szczepionek Pfizera. Pozostałe grupy są szczepione Astrą Zenecą, która jest dostępna i mogły już ruszyć zapisy. - Korzyści wynikające ze szczepienia są o wiele większe niż ryzyko jej nieprzyjęcia - podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski, chociaż niektóre państwa wstrzymały czasowo podawanie tego preparatu.
Jolanta Ojczyk
15.03.2021
Koronawirus szczepienia

MF: Nie będzie podwyżki podatków

Ordynacja Rachunkowość Koronawirus a prawo
Ministerstwo Finansów nie planuje podwyższenia CIT, VAT ani PIT. Zapewnił o tym w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński. Resort przy okazji pochwalił się sukcesami w tropieniu oszustów podatkowych. Kontrole prowadzone przez skarbówkę są coraz skuteczniejsze.
Krzysztof Koślicki
15.03.2021
Ordynacja Rachunkowość Koronawirus a prawo
W związku z epidemią COVID-19 za racjonalne uznać należy działania kierownictwa sądu administracyjnego, podejmowane w trosce o zdrowie sędziów i pracowników sądu. Skierowanie spraw na posiedzenia niejawne jest dopuszczalne, ale nie wbrew wyraźnie wyrażonej woli stron postępowania – piszą Marek Isański i Tomasz Kozłowski.
Marek Isański Tomasz Kozłowski
15.03.2021
Prawnicy Ordynacja PIT Doradca podatkowy
Rodzic może skorzystać z ulgi na dziecko, tylko w sytuacji gdy wykonuje władzę rodzicielską. Samo utrzymywanie kontaktów z dzieckiem nie wystarczy, aby skorzystać z odliczenia ulgi prorodzinnej w rocznym PIT. Samo płacenie alimentów to także za mało. Czasami konieczna jest też weryfikacja, kto naprawdę zajmuje się dzieckiem.
Krzysztof Koślicki
15.03.2021
Domowe finanse PIT
W całej Polsce w 2020 r. ZUS przeprowadził kontrole 55 004 zwolnień lekarskich, z których co piąte zakwestionował. Liczba kontroli spadła w porównaniu z poprzednim rokiem, ale stan epidemii nie oznacza, że ZUS przestał kontrolować zasadność wystawiania zwolnień lekarskich i tego jak są one wykorzystywane przez osoby, które dostają zasiłek chorobowy z ZUS lub od swojego pracodawcy.
Agnieszka Matłacz
15.03.2021
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
"Łączy nas praworządność" - to motto przewodnie tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej. Zaplanowane zostały m.in. trzy webinary dotyczące praw nieletnich, osób zatrzymanych i praw zwierząt, ale poruszane będą też inne tematy. Jak podkreślają organizatorzy, 2020 rok wpłynął pozytywnie na świadomość prawną Polaków, ale nadal jest wiele do zrobienia.
Patrycja Rojek-Socha
15.03.2021
Wymiar sprawiedliwości