Nawet Natura 2000 nie chroni przed kurzymi fermami

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Sprawa fermy w Kruszynianach jak w soczewce pokazuje iluzoryczność praw mających chronić przyrodę. Gdy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, to fermy kurze mogą być planowane na najbardziej ekologicznych terenach zaliczanych do sieci Natura 2000, i to mimo protestu mieszkańców - pisze Małgorzata Żmudka z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Małgorzata Żmudka
29.07.2019
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Zaproponowany przez nową szefową Komisji Europejskiej przegląd praworządności we wszystkich państwach Unii Europejskiej to dobre rozwiązanie - ocenił w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. I dodał, że według niego kwestia praworządności "rozwija się korzystnie dla Polski".
Krzysztof Sobczak
29.07.2019
Wymiar sprawiedliwości

MZ: Już 3,5 mln e-recept w tym roku

Opieka zdrowotna Farmacja
Od początku roku lekarze wystawili ponad 3,5 mln e-recept - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. I dodał, że rośnie również tempo ich wystawiania - z kilku tysięcy dziennie na początku roku do kilkudziesięciu tysięcy obecnie.
Krzysztof Sobczak
29.07.2019
Opieka zdrowotna Farmacja
W aptekach wciąż brakuje wielu lekarstw, m.in. insuliny, leków przeciwpadaczkowych, na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę czy alergie; zaczyna też brakować leków onkologicznych i neurologicznych. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich to może wydłużać kolejki do lekarzy, ale także może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu pacjentów.
Krzysztof Sobczak
29.07.2019
Opieka zdrowotna Farmacja

Strasburg: Państwo ma obowiązek chronić mniejszości

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Odmowa rejestracji stowarzyszeń zajmujących się ochroną praw osób nieheteroseksualnych stanowiła naruszenie wolności stowarzyszania się oraz zakazu dyskryminacji - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Państwo musi zapewnić możliwość bezpiecznej realizacji konwencyjnych praw do bezpiecznego zgromadzania się - dodał Trybunał.
Katarzyna Warecka
29.07.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Na najbliższym posiedzeniu, 31 lipca br. Sejm rozpocznie drugie czytanie projektu ustawy nowelizującej Kodeks wyborczy. Zmiana dotyczy składów Sądu Najwyższego rozpoznających kwestie ważności wyborów do Sejmu i Senatu, a także - do Parlamentu Europejskiego i ważności wyboru posła, przeciwko któremu wniesiono protest. Zastrzeżenia budzi natychmiastowy termin obowiązywania i termin uchwalania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.07.2019
Wymiar sprawiedliwości Wybory
Sąd Najwyższy rozstrzygnie 8 sierpnia br., czy Kościołowi trzeba zwrócić las, odebrany mu przez państwo na mocy dekretu po II wojnie światowej.? Które prawo ma pierwszeństwo: ustawa o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w RP z 2002 r. przed ustawą z 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju?
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.07.2019
Prawo cywilne
Właściciele czworonogów niestety często zapominają o tym, że ich posiadanie to nie tylko przyjemność, ale i duży obowiązek. Brak dbałości o psa może mieć nieprzyjemne konsekwencje, nie tylko zdrowotne, ale i prawne, bo można dostać mandat - pisze ekspert ds. nieruchomości Mariusz Łubiński.
Mariusz Łubiński
27.07.2019
Samorząd terytorialny
Od 29 lipca gminy mogą przyjmować wnioski o wymianę pieców w programie Czyste powietrze, dzięki czemu zainteresowani mieszkańcy nie będą już musieli jechać w tym celu do odległego miasta. Może uratuje to rządowy projekt, któremu grozi utrata środków unijnych. To dla samorządów dodatkowa praca, za którą, póki co, muszą same zapłacić.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.07.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Większość błędów medycznych w szpitalach dotyczy porodów. Dlatego, zdaniem ekspertów, trzeba dążyć do zmniejszenia popularnych cięć cesarskich, ale nie należy ich radykalnie zwalczać, bo czasem ratują życie i zdrowie dziecku.
Katarzyna Nowosielska
27.07.2019
Pacjent Opieka zdrowotna
Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśniło, że każda z podróży samolotowych marszałka Marka Kuchcińskiego miała charakter służbowy. Podróże lotnicze są najbezpieczniejszym i najkorzystniejszym logistycznie sposobem na pogodzenie licznych obowiązków - wyjaśnia szef Centrum, ale informuje, że marszałek pokryje koszty przelotów swojej rodziny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.07.2019
Administracja publiczna
Przepisy nie przewidują obowiązku wychowywania dzieci przysposobionych w kulturze i religii ich pochodzenia. Takie dane wymagają szczególnej ochrony, ale w praktyce są ujawniane, bo rodzice oddający dziecko do adopcji proszą np. o znalezienie mu rodziny o podobnych przekonaniach.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.07.2019
Pomoc społeczna
Wśród samorządów, w szczególności rad gmin ze wschodu Polski, pojawił się ostatnio trend na podejmowanie tzw. uchwał anty-LGBT, które mają na celu, zdaniem ich autorów, zapobiec "seksualizacji dzieci". Należy się jednak zastanowić, czy takie działania jednostek są zgodne z prawem? - pisze Aleksander Hyżorek, prawnik w Wiza Paplaczyk Adwokacka Spółka Partnerska.
Aleksander Hyżorek
26.07.2019
Samorząd terytorialny
Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzje wobec kilku krajów dotyczące wszczęcia postępowań o naruszenie prawa unijnego. Te odnoszące się do Polski dotyczą m.in. ochrony środowiska czy zwierząt, sektora kolejowego, biopaliw i broni palnej.
Jolanta Ojczyk
25.07.2019
Sąd nakazał wstrzymanie dystrybucji "Gazety Polskiej" z naklejkami "Strefa wolna od LGBT" - podał na Facebooku Bartosz Staszewski, aktywista na rzecz praw człowieka. Wystąpił on z powództwem przeciwko tygodnikowi i wniósł o zabezpieczenie roszczenia poprzez wstrzymanie sprzedaży czasopisma.
Monika Sewastianowicz
25.07.2019
W Senacie przygotujemy poprawkę do ustawy o 500 plus dla niepełnosprawnych - poinformował wicepremier Jacek Sasin. Wyjaśniał, że rozszerza ona znacząco liczbę osób, które to świadczenie dostaną.
Paweł Żebrowski
25.07.2019
Pomoc społeczna
Podejmowanie zorganizowanych działań, takich jak podział gruntu, wydzielenie dróg, czy wystąpienie o decyzję o warunkach zabudowy, świadczy o tym, że działalność podatnika jest zorganizowana. Ciąg działań wskazuje na aktywność charakterystyczną dla obrotu nieruchomościami. Sprzedaż działek będzie zatem podlegała VAT. Fiskus właśnie to potwierdził.
Grażyna J. Leśniak
25.07.2019
VAT Budownictwo
Odszkodowanie z tytułu nadmiernego hałasu wiąże się z wydaniem aktu prawa miejscowego, który ogranicza właścicieli w ich prawach. Wartość nieruchomości maleje i trzeba to naprawić. A właściciel musi poczynić nakłady dla wygłuszenia hałasu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.07.2019
Prawo cywilne

PKS na wsi, ale z przystankami w mieście

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Nowy Fundusz miał przywrócić połączenia autobusowe w mniejszych gminach. Tymczasem również miasta zastanawiają się nad tym, jak z niego skorzystać. Prawnicy wskazują, że to możliwe. Problem w tym, że choć nowa komunikacja ma ruszyć od września, brakuje rozporządzenia dzielącego środki na poszczególne województwa.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.07.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Coraz więcej rodziców skarży się na to, że inni przyprowadzają do przedszkola chore dzieci. Niestety nie ma skutecznych instrumentów prawnych, które pozwalają na zapobieganie takim sytuacjom w publicznych przedszkolach - np. na odesłanie dziecka do domu. Trudno też wyciągnąć konsekwencje wobec niefrasobliwych rodziców.
Monika Sewastianowicz
25.07.2019
Zarządzanie oświatą
Sprawiedliwość formalna musi ustąpić przed zasadą słuszności - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie...
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.07.2019
Prawo cywilne
Od 1 sierpnia pracujące osoby do ukończenia 26 roku życia nie będą płaciły PIT. A to oznacza, że do ręki dostaną wyższe wynagrodzenia. W środę prezydent podpisał nowelizację, która wprowadza zmiany.
Agnieszka Matłacz
24.07.2019
Domowe finanse PIT
Boris Johnson we wtorek został wybrany nowym przywódcą brytyjskiej Partii Konserwatywnej. W środę został premierem Wielkiej Brytanii i zapowiedział wyjście z Unii do 31 października, czyli w ciągu najbliższych 99 dni.
Jolanta Ojczyk
24.07.2019
Wszystko czego potrzebują chorzy na EB, czyli opatrunki, plastry, igły czy specjalne środki do odklejania plastrów, będą w całości refundowane. Pacjenci dostaną je więc bezpłatnie. Minister Szumowski zapewnił w środę, że zarządzenie w tej sprawie wejdzie w życie w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Agnieszka Matłacz
24.07.2019
Pacjent Finansowanie zdrowia
We wrześniu Państwowa Komisja Wyborcza w pełnym składzie podejmie kolejną próbę wyboru swojego przewodniczącego. Sędziowie dopuszczają jednak możliwość nieobsadzenia tego stanowiska, ponieważ kadencja PKW w obecnym składzie wygaśnie po jesiennych wyborach parlamentarnych.
Jolanta Ojczyk
24.07.2019
Wybory
Najpierw atakowani byli uchodźcy, od dwóch lat - sędziowie. Dzisiaj słowem i czynem atakuje się środowisko LGBT, jutro może przyjść kolej na adwokatów i radców. Przybywa grup, które "z zasady" są znieważane. Co na to prawnicy?
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.07.2019
Prawnicy
Po 14 miesiącach od wybuchu afery GetBack, są już pozwy przeciwko bankom, które sprzedawały felerne obligacje. Według poszkodowanych już 100 osób dodchodzi odszkodowania. Idea Bank podał, że do końca kwietnia 2019 roku miał 15 spraw na kwotę 4 milionów złotych. Prawo.pl dotarło do kolejnej - wartej ponad 3 miliony złotych. Do rzecznika finansowego wpłynęło sześć wniosków o wydanie poglądu istotnego, jeden jest już gotowy. Do spraw przyłącza się też prokuratura. Klienci nie wykluczają jednak odpowiedzialności Skarbu Państwa.
Jolanta Ojczyk
24.07.2019
Prawo cywilne Finanse
Samorządowcy walczą z systemem informatycznym do obsługi nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. W założeniu miał usprawnić ewidencję obsługi tych porad, a także dać możliwość generowania danych statystycznych i raportów dostosowanych do potrzeb użytkownika. Jednak sposób jego wdrożenia spowodował, że powiaty i miasta na prawach powiatu, które realizują to zadanie, zderzyły się z masą problemów.
Hanna Hendrysiak
24.07.2019
Administracja publiczna
Delegacje bez zgody prokuratora to forma wywierania presji na pozostałych śledczych - bo są nie tylko karą dla delegowanego, ale też wzbudzają strach w pozostałych, którzy to obserwują. Przenoszeni prokuratorzy są przy tym całkowicie bezbronni. Pomóc mogłoby choćby wprowadzenie możliwości odwołania się do przełożonego - mówi w rozmowie z Prawo.pl prokurator Krzysztof Parchimowicz, prezes Lex Super Omnia.
Patrycja Rojek-Socha
24.07.2019
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Jeśli administrator danych doprowadził do tego, że „wypłynęły” wrażliwe dane dotyczące np. chorób lub orientacji seksualnej powoda, to sąd może przyznać na jego rzecz znaczne zadośćuczynienie. Niekiedy jednak świadczenie może być przyznane w symbolicznej wysokości - wskazuje dr Anna Franusz.
Aleksandra Partyk
24.07.2019
RODO
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski