Prawo.pl
Ponieważ sektor mody stał się jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych, wnosząc tym samym istotny wkład do zachodzących szybko zmian klimatycznych, czyli globalnego ocieplenia, branża postanowiła wypracować wytyczne, które mają być przewodnikiem mającym ułatwić osiągnięcie neutralności klimatycznej.
Agnieszka Oleksyn-Wajda
03.10.2020
Środowisko
Obywatel został skazany, bo prowadził samochód mimo odebrania mu prawa jazdy. Wyrok - bez udziału oskarżonego - zapadł w trybie nakazowym, przewidzianym dla spraw, w których okoliczności czynu i wina sprawcy nie budzą wątpliwości. W ocenie RPO wątpliwości jednak były - bo policja nie pouczyła kierowcy, że przekroczył limit punktów karnych.
Patrycja Rojek-Socha
03.10.2020
Wymiar sprawiedliwości Policja

W lotniczym druku straszak bez pokrycia w przepisach

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Pasażer przylatujący do Polski ma obowiązek zostawić służbom sanitarnym swoje dane. Treść dokumentu, który musi wypełnić sugeruje, że delikwenta podającego nieprawdę spotka surowa kara. Z pewnością jednak... nie za składanie fałszywych oświadczeń. Problemem jest także nakaz wpisywania adresu zameldowania, zamiast miejsca rzeczywistego zamieszkania.
Monika Sewastianowicz
03.10.2020
Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W Polsce nadal brakuje kompleksowej strategii przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, programów szkoleniowych także dotyczących ich wykorzystywania seksualnego i tych rozwijających kompetencje poszczególnych służb. Potrzebny jest też system umożliwiający analizę m.in. okoliczności i przyczyn zabójstw dzieci i przepisy umożliwiające walkę z patotreściami
Patrycja Rojek-Socha
03.10.2020
Prawo karne Prawo rodzinne
Przepisy umożliwiające zwrot pieniędzy za imprezy turystyczne odwołane z powodu pandemii obowiązują dopiero od trzech dni, a już do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wpłynęło kilkadziesiąt tysięcy wniosków. By turyści otrzymali pieniądze, dane z ich wniosku muszą się zgadzać z tymi podanymi przez biuro podróży. Gdy nie będą, na pieniądze będzie trzeba poczekać dłużej.
Jolanta Ojczyk
03.10.2020
Domowe finanse Koronawirus a prawo
Mediacja staje się co raz popularniejsza, są jednak dziedziny, w których zbyt rzadko się ją stosuje - jak np. spory we wspólnotach mieszkaniowych czy sprawy medyczne. Potrzebna jest edukacja i rozwiązania prawne, choćby wprowadzenie obowiązku posiedzeń informacyjnych we wszystkich sprawach, by pokazać korzyści płynące z tej metody - mówi adwokat Marcjanna Dębska,
Patrycja Rojek-Socha
03.10.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Sąd niesłusznie odmówił klientowi prawa do zwrotu składek, które płacił za ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - ocenił Rzecznik Finansowy, który wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Zdaniem rzecznika, to szczególnie ważne dla posiadaczy tzw. „kredytów frankowych”.
Krzysztof Sobczak
02.10.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska skierowała do składu siedmiu sędziów Izby Cywilnej pytanie prawne dotyczące sprostowania prasowego. Problem powstał w wyniku podpisywania wniosków o sprostowania przez pełnomocników, a nie samych zainteresowanych. W Sądzie Najwyższym ukształtowały się dwie linie orzecznicze.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.10.2020
Prawo cywilne
Rok po wyroku TSUE w sprawie Dziubak sądy odważniej orzekają w sprawach frankowych - zwykle na korzyść frankowiczów. Częściej unieważniają umowy, niż zamieniają kredyt w złotowy ze stawką LIBOR. Mimo tego, banki nie są skłonne do zawierania ugód. Mogłoby to zmienić ujednolicenie orzecznictwa lub kolejny wyrok TSUE. Niezbędny jest głos Sądu Najwyższego - postulują prawnicy.
Jolanta Ojczyk
02.10.2020
Kredyty frankowe
Zaledwie 18,2 proc. ankietowanych Polaków przyznaje, że w ostatnich pięciu latach skorzystało z usług prawnika. A ci, którzy się na to zdecydowali, przy wyborze kancelarii kierowali się głównie opinią znajomych i własnym rozeznaniem. Reklama i internet nadal mają w tym zakresie mniejsze znaczenie - wynika z badań samorządu radców prawnych.
Patrycja Rojek-Socha
02.10.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W Wielkiej Brytanii będzie 14-dniowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających z Polski, a także z Turcji i karaibskich wysp Bonaire, St. Eustatius i Saba - poinformował w czwartek minister transportu Grant Shapps. Obowiązek ten wejdzie w życie w sobotę o godz. 4:00. Od poniedziałku przywrócone zostaną też kontrole graniczne dla osób przyjeżdżających do Finlandii z Polski, Litwy i San Marino.
Grażyna J. Leśniak
01.10.2020
Koronawirus a prawo

Polski MF będzie współpracował z estońską skarbówką

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Ministrowie finansów Polski i Estonii Jan Sarnowski oraz Martin Helme podpisali w Tallinie deklarację o pogłębionej współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT. Jak podkreśla MF, podpisanie deklaracji to kolejny etap realizacji planu zacieśniania partnerstwa między państwami w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych.
Krzysztof Koślicki
01.10.2020
Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Będą większe kontrole obowiązku zakrywania ust i nosa m.in. w sklepach. Nie będzie już upominania, tylko będą kary - zapowiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. I dodał, że według prawników resortu obowiązujące obecnie przepisy dotyczące zakrywania nosa i ust są wystarczające.
Krzysztof Sobczak
01.10.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo

Przychodnie POZ dostaną dodatkowe pieniądze za walkę z epidemią

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Lekarze rodzinni będą opiekować się pacjentami z potwierdzonym wynikiem koronawirusa, ale również skąpoobjaowymi, tak aby nie musieli oni trafiać na izby przyjęć szpitali. Za te usługi zostaną dodatkowo wynagrodzeni. Nie będą też musieli za każdym razem osobiście badać chorego.
Katarzyna Nowosielska
01.10.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo

Spis rolny odbędzie się bez wywiadów bezpośrednich

Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Od 1 października Główny Urząd Statystyczny wstrzymuje wywiady bezpośrednie w ramach spisu rolnego w gospodarstwach rolnych z powodu wysokiego poziomu zachorowań na COVID. Powszechny Spis Rolny potrwa do 30 listopada, udział w nim jest obowiązkowy.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.10.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Można już występować o zwrot pieniędzy za wycieczki odwołane z powodu pandemii

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Obowiązująca od czwartku ustawa umożliwia zwroty pieniędzy wpłaconych przez podróżnych na wycieczki, które nie odbyły się z powodu pandemii. Możliwe to będzie za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a wnioski mogą być składane wyłącznie poprzez stronę Funduszu, za pomocą uprzednio założonego konta użytkownika.
Krzysztof Sobczak
01.10.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Fundacje rodzinne i nowe zasady opodatkowania coraz bliżej

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad projektem ustawy o fundacjach rodzinnych. Podmioty te mają być wehikułem prawnym, pozwalającym polskim przedsiębiorcom w długim horyzoncie czasowym stworzyć zabezpieczenie majątku rodzinnego, bez uciekania się do transferu majątku za granicę. Nowe przepisy najprawdopodobniej zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku.
Krzysztof Koślicki
01.10.2020
Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
Dbając o bezpieczeństwo w sieci nie warto zmieniać hasła. Bill Burr – specjalista amerykańskiego National Institute of Standards Technology, który wymyślił tę zasadę w 2003, obecnie żałuje, że w ogóle przyszła mu do głowy. O wiele skuteczniejsze jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe, choć i ta metoda może być zawodna - mówi Maciej Gawroński,
Jolanta Ojczyk
01.10.2020
Nowe technologie RODO

Bezpieczeństwo w sieci

Prawo karne LegalTech
W czasie pandemii wiele osób przeniosło życie prywatne i zawodowe do sieci. Nie wychodząc z domu,...
Jolanta Ojczyk Jacek Górski
01.10.2020
Prawo karne LegalTech

Zmiany w terminach wydawania wiz

Administracja publiczna
Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw - chodzi o dostosowanie przepisów do wymogów unijnych oraz umowy ze Stanami Zjednoczonymi. Ustawę przyjęto z poprawkami - 97 senatorów było za, nikt się nie wstrzymał, a nie był przeciw.
Monika Sewastianowicz
30.09.2020
Administracja publiczna
Przyjęta przez Sejm regulacja poszerza krąg uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Do zwolnienia będą mieć prawo m.in. wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Ustawę poparł też Senat - za było 97 senatorów, nikt się nie wstrzymał, a nie był przeciw.
Patrycja Rojek-Socha
30.09.2020
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Prezydent podpisał ustawę przyznającą prawo do odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji, gdy nieruchomość nie może przejść na następców prawnych uprawnionego, który zmarł. Regulacja m.in. zakazuje reprywatyzacji budynków z lokatorami.
Patrycja Rojek-Socha
30.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Jarosław Kaczyński obejmie funkcję wicepremiera, Jarosław Gowin funkcję wicepremiera, pokieruje resortem rozwoju, pracy i technologii, Przemysław Czarnek będzie ministrem edukacji nauki, a Grzegorz Puda ministrem rolnictwa. Zbigniew Ziobro pozostanie na stanowisku ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
Krzysztof Sobczak
30.09.2020
Administracja publiczna
Likwidacja instytucji Rzecznika Finansowego przyczyni się do obniżenia poziomu ochrony praw konsumentów w Polsce – przestrzega RPO. I przekonuje, że gdyby uprawnienia RF miał przejąć Prezes UOKiK - organ administracji rządowej, nadzorowany przez premiera - to mógłby on wyważać między interesem publicznym a indywidualnym interesem konsumenta.
Krzysztof Sobczak
30.09.2020
Rynek i konsument Finanse
Rekordowe 907 milionów złotych przekazaliśmy organizacjom pożytku publicznego w formie 1 procenta w rozliczeniach PIT za 2019 rok. To o ponad 30 milionów więcej niż w poprzednim roku. Darowiznę przekazało prawie 15 milionów podatników. Każdy darczyńca przekazał średnio 61 złotych.
Krzysztof Koślicki
30.09.2020
Domowe finanse PIT
Fałszywy pretekst spotkania, nieistniejące nagrody i rzekome promocje – ponad 1,6 mln zł kary zapłaci firma Swiss-Med, która zdaniem UOKiK takie techniki stosuje, by zwabić konsumentów na pokazy handlowe i sprzedać im produkty po zawyżonych cenach.
Krzysztof Sobczak
30.09.2020
Rynek i konsument

Koronawirus rozkręca mediacje, ale nie w sprawach karnych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
W dobie COVID-19 mediacje nabierają nowego znaczenia. Część sądów wprost w swoich zarządzeniach zachęca do jak najczęstszego korzystania z tego narzędzia. A wzrost popularności mediacji dostrzega też resort sprawiedliwości. W ogonie są jednak nadal sprawy karne - i z powodu zbyt ogólnych przepisów i podejścia choćby... śledczych.
Patrycja Rojek-Socha
30.09.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
W strefie czerwonej pozostanie ograniczenie zgromadzeń do 50 osób, ale w strefie żółtej i zielonej będzie możliwość zgromadzeń odpowiednio do 75 i 100 osób, a dla wesel w strefie zielonej limit, który do tej pory wynosił 150 osób, będzie zredukowany do 100 osób – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Do tego restauracje mają być zamykane o godz. 22.
Krzysztof Sobczak
29.09.2020
Warszawa i Centrum Mediacji Lewiatan propagują mediację w administracji samorządowej - mieszkańcy stolicy i przedsiębiorcy mogą przyjść do urzędu i wszcząć mediację, zamiast czekać na rozstrzygnięcie sporu przed organem odwoławczym lub sądem.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.09.2020
Samorząd terytorialny
Nauczyciel nie ma prawa przeszukania ucznia, daremne będzie też wprowadzanie wykrywaczy metalu, nawet jeżeli będą chcieli tego rodzice uczących się w placówce dzieci. Obowiązujące obecnie prawo nie daje również podstaw do wprowadzenia specjalnych przepisów do statutu szkoły.
Monika Sewastianowicz
29.09.2020
Prawo karne