Ministra rodziny pracy i polityki społecznej podczas wtorkowej konferencji prasowej zwróciła uwagę, że podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą o wspieraniu rodziców "Aktywny rodzic" pozwala na rozpoczęcie kolejnych kroków. Dodała, że pozwala on na "implementację tego programu tak, żeby już wkrótce te środki mogły trafić do rodziców, którzy chcą łączyć życie zawodowe z życiem rodzinnym".

- Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" będzie można składać już od 1 października. Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - wyjaśniła.

Dodała, że jest to niezwykły dzień dla wszystkich dzieci, rodziców, dla kobiet wracających na rynek pracy czy dla dziadków i babć, którzy bardziej by chcieli zaangażować się w opiekę nad wnukami. Dodała, że jest to również dobry dzień dla całego systemu opieki nad małym dzieckiem.

Przypomniała, że ustawa przeszła przez polski parlament niemal jednogłośnie. Zwróciła uwagę, że w ustawie znalazły się rozwiązania proponowane zarówno przez Lewicę, jak i Koalicję Obywatelską oraz Trzecią Drogę.

Zobacz również: Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Program "Aktywny rodzic" to trzy świadczenia

- Program "Aktywny rodzic" obejmuje wsparciem wszystkie małe dzieci i wszystkie rodziny takich dzieci. (...) To ogromne osiągnięcie - zaznaczyła.

Ustawa przewiduje wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Świadczenie "aktywni rodzice w pracy" (tzw. babciowe) wyniesie 1500 zł miesięcznie na czas 24 miesięcy – od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka. Większe wsparcie otrzymają rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami – 1900 zł miesięcznie. Rodzice będą mogli zdecydować, na co przeznaczą otrzymane pieniądze.

Drugie świadczenie - "aktywnie w żłobku" - ma zastąpić obecne dofinansowanie w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. Świadczenie będzie kierowane do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna. Wsparcie wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko z niepełnosprawnością.

Trzecie świadczenie – "aktywnie w domu" – będzie przeznaczone głównie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Świadczenie "aktywnie w domu" będzie przysługiwało na takich samych zasadach, jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy. Nowością będzie możliwość uzyskania pieniędzy na każde – w tym na pierwsze i jedyne dziecko – w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Świadczenie wyniesie 500 zł miesięcznie na 24 miesiące. (kk/pap)