Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika,  że to stosowanie się do obostrzeń, tj. zakrywanie ust i nosa, dystans społeczny zmniejszyło liczbę zachorowań na grypę, a rozluźnienie w stosowaniu zasad spowodowało wzrost zachorowań. W całym 2020 roku na grypę zachorowało 316 tys. Polaków. Tymczasem już we wrześniu stwierdzono ponad 396 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań, a tylko w tygodniu od 1 do 7 listopada 2021 r. już ponad 100 574. Wzrost zachorowań na grypę zbiega się w czasie z rosnącą liczbą nowych zakażeń COVID-19.A jak ostrzegają lekarze, gdy dojdzie do kumulacji.

 

Rozluźnienie w stosowaniu obostrzeń sprzyja zakażeniom grypy

– Spora część populacji jest zaszczepiona przeciwko COVID-19 i są osoby, które się mniej boją i zachowują się mniej bezpiecznie, np. nie noszą maseczki. Do tego dochodzi zmęczenie sytuacją pandemiczną, w związku z czym część społeczeństwa w naturalny sposób jest zbuntowana, znudzona i już nie boi się trwającego zagrożenia. Oznacza to, że możemy się spodziewać większej liczby zachorowań na grypę w tym sezonie. Jaki będzie tego rozmiar? Nie wiadomo – mówił niedawno prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Tymczasem COVID-19 i grypa to choroby, które głównie atakują układ oddechowy. W obu przypadkach skutkiem może być zapalenie płuc, ale również zapalenie serca, mózgu, tkanki mięśniowej, sepsa. Najgorsze jest, gdy pacjenta dopadną oba wirusy. Dlatego zdaniem lekarzy trzeba zaszczepić się przeciwko obu wirusom. A jak mówi farmaceuta Angelika Talar-Śpionek z portalu Gdziepolek, szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada na okres od stycznia do marca. Jej zdaniem szczepienie najlepiej jest wykonać przed sezonem grypowym, czyli w okresie od września do grudnia, chociaż szczepionkę można przyjąć także później, nawet w marcu.  I o ile, szczepionek przeciwko Covid-19 nie brakuje, to z tymi na grypę jest problem.

 

Szczepionki  mają się pojawić

Szczepionki do aptek trafiają transzami, chętni je szybko wykupują, stąd braki w październiku. Ponadto w pierwszej kolejności preparat powinien trafić  m.in. do pracowników służby zdrowia, służb mundurowych – trwa czwarta fala koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia uspokaja, już wkrótce problem z brakiem dostępności szczepionek powinien się rozwiązać, bo zwiększone dostawy preparatu będą od początku listopada do połowy listopada, wtedy na pewno będą dostępne w aptekach, jak i w ZOZ-ach. Będą to szczepionki domięśniowe i donosowe. Ostatnia transza dawek powinna być w grudniu. 

Tyle, że z danych portalu GdziepoLek wynika, że z dostępnością nie jest tak dobrze. Planowana na początek listopada br. dostawa szczepionki Vaxigrip Tetra została przyspieszona i preparat ma trafić do hurtowni dopiero w tym tygodniu. Na razie jednak w aptekach jej brakuje. W aptekach brakuje też Influvac Tetra. Ta szczepionka dostępna jest jednak  w specjalnie wyznaczonych punktach szczepień dla osób objętych rządowym programem bezpłatnych szczepień przeciw grypie.  Dostawa nierefundowanej szczepionki Fluarix Tetra planowana jest na II połowę listopada 2021. Z kolei szczepionka donosowa dla dzieci i młodzieży Fluenz Tetra jest już niedostępna u producenta. Kolejna dostawa planowana był na 4-6 listopada, i według informacji producenta - to jest ostatnia na ten sezon grypowy dostawa na rynek polski. 

 


Jakie szczepionki, jakie zasady refundacji

W sezonie grypowym 2021/22 dostępne powinny być cztery rodzaje szczepionek przeciwko grypie (dane o odpłatności na podstawie informacji Gdziepolek): 

Vaxigrip Tetra (zastrzyk)

  • bezpłatna dla seniorów (w ramach programu Leki 75+) i kobiet w ciąży (Ciąża+), 
  • refundowane (cena 25,95 proc.), m.in. dla osób powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży powyżej 6. miesiąca życia - refundacja Vaxigrip Tetra,
  • cena bez refundacji - 51,90 zł.

Influvac Tetra (zastrzyk)

  • bezpłatne dla kobiet w ciąży,
  • refundowane (cena 25,78 zł) dla osób w wieku od 18. do 65. roku życia o zwiększonym ryzyku wystąpienia powikłań pogrypowych, m.in. po transplantacji narządów, chorujących na schorzenia układu oddechowego itp. - refundacja Influvac Tetra,
  • cena bez refundacji - 51,56 zł.

Fluenz Tetra (aerozol donosowy)

  • refundowane dla wszystkich objętych wskazaniem do stosowania, czyli dla dzieci i młodzieży od 2. do 18. roku życia (cena 47,12 zł) - refundacja Fluenz Tetra. 

Fluarix Tetra 

  • Jest to szczepionka nierefundowana, dlatego jej cena może być różna w zależności od apteki.

Ponadto zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 od 1 września br. bezpłatnie zaszczepią się:

  • pracownicy podmiotów leczniczych, aptek, punktów aptecznych, inspekcji farmaceutycznej,
  • osoby zatrudnione w jednostkach pomocy społecznej lub zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku,
  • pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów, oddziałów medycyny paliatywnej, rezydenci domów pomocy społecznej,
  • nauczyciele, wychowawcy, pracownicy pedagogiczni, nauczyciele akademiccy, osoby prowadzące zajęcia na uczelniach kościelnych oraz w wyższych seminariach duchownych,
  • pracownicy służb mundurowych.