Eksperci PAN: Władze nie reagują adekwatnie do zagrożenia Covid-19

Eksperci PAN: Władze nie reagują adekwatnie do zagrożenia Covid-19
Źródło: iStock
Poważny niepokój budzi brak adekwatnej do powagi sytuacji epidemicznej reakcji ze strony władz państwowych. W konfrontacji z czwartą fala zachorowań na COVID-19 w Polsce każdy z nas został pozostawiony samemu sobie - stwierdza w najnowszym stanowisku zespół do spraw COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademi Nauk. I apeluje o przyjmowanie trzeciej dawki szczepionki.

W opublikowanym w piątek 12 listopada br. stanowisku Zespół pisze, że w konfrontacji z czwartą fala zachorowań na COVID-19 w Polsce każdy z nas został pozostawiony samemu sobie. W tej sytuacji zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, którzy wcześniej wykazali się odpowiedzialnością i przyjęli szczepionkę przeciwko COVID-19, o zaszczepienie się dawką przypominającą, gdy tylko stanie się to dla nich możliwe.

Czytaj: Certyfikaty covidowe po trzeciej dawce szczepienia ważne przez rok>>
 

Z ogromnym niepokojem obserwujemy gwałtownie zwiększającą się liczbę osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 oraz liczbę hospitalizowanych z powodu COVID-19. Dla niektórych osób choroba skończy się zgonem, dla innych trwałym kalectwem oddechowym i drastycznym ograniczeniem aktywności życiowej, zawodowej i społecznej. Chorują także osoby już zaszczepione, jednak w ich przypadku ryzyko poważnych konsekwencji dla zdrowia jest znacznie mniejsze - czytamy w stanowisku.

Jego autorzy zwracają się z apelem do wszystkich, którzy wcześniej wykazali się odpowiedzialnością i przyjęli szczepionkę przeciwko COVID-19, o zaszczepienie się dawką przypominającą, gdy tylko stanie się to dla nich możliwe. - Badania przeprowadzone w innych krajach dowodzą, że pełne zaszczepienie się znacząco zmniejsza ryzyko ciężkiej choroby, jednak ochrona ta słabnie z czasem. Przyjęcie dawki przypominającej wzmocni zdolność organizmu do walki z wirusem - czytamy w apelu.

Zdaniem jego autorów, jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych i schorowanych. Również u osób młodszych dawka przypominająca zmniejsza ryzyko zakażenia, zachorowania i transmisji wirusa na inne osoby. Eksperci PAN wyrażają też nadzieję, że wprowadzenie w najbliższym czasie skutecznych, prostych w użyciu w warunkach domowych leków, dodatkowo pozwoli chronić osoby u których dojdzie do zakażenia.

- Chociaż leki nie zastąpią szczepionek, uzupełnią one ich działanie i pozwolą postawić kolejny krok na drodze do normalności. Uwierzmy nauce i faktom, zaszczepmy się dawką przypominającą - apeluje zespół ds. Covid-19 przy prezesie PAN.

 

 

Czytaj także

Eksperci PAN: Szczepienie uchroni nas przed skutkami pandemii

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem, dzięki któremu będziemy mogli szybciej wyjść z pandemii − stwierdza w opublikowanym w środę stanowisku Zespół ds. COVID-19 Polskiej Akademii Nauk. - Zaszczepienie się przeciw COVID-19 pozwoli na uniknięcie zachorowania na tę chorobę, bądź na łagodniejsze jej przejście - przekonują uczeni.

Krzysztof Sobczak    
16.12.2020