W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie określające nowe zasady kwarantanny dla podróżujących w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nowe przepisy weszły w życie w nocy z poniedziałku na wtorek (29-30 marca).

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller mówił, że sytuacja jeśli chodzi o zwiększającą się liczbę zachorowań jest bardzo dynamiczna i dotyczy to nie tylko Polski, ale też innych krajów. Jak wyjaśnił, modyfikacja zasad kwarantanny granicznej nastąpi od 30 marca, ale wszystkie wyłączenia z kwarantanny dotyczące m.in. osób zajmujących się transportem zawodowo lub studentów pozostają bez zmian.

Więcej zakażeń w Europie

Stwierdził, że widać znaczne wzrosty zachorowań m.in. w Niemczech czy innych krajach europejskich. - W związku z tym rząd zdecydował, aby ujednolicić i zmodyfikować zasady dotyczące kwarantanny zarówno jeżeli chodzi o transport, który odbywa się drogą standardową, drogą lądową, jak i transport lotniczy. Te zasady będą obowiązywały w dwóch obszarach, to znaczy w obszarze Schengen i obszarze poza Schengen - oświadczył.

Rzecznik poinformował, że z kwarantanny po wjeździe do Polski zwolnieni będą też ozdrowieńcy, którzy zakończyli izolację nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy, oraz osoby zaszczepione przeciw COVID-19.

Czytaj także: Od soboty ograniczenia w handlu i kościołach - nie będzie zakazu przemieszczania się w Wielkanoc>>

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała przyznał, że, że nowe zasady spowodują wydłużenie czasu obsługi podróżnych na lotniskach. - Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość - powiedział Horała.

Według informacji ministrów, zasady kwarantanny granicznej dotyczą podróżujących każdego rodzaju transportem. Podróżujących spoza strefy Schengen z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywają.

- Natomiast osoby, które chociażby są kierowcami, zajmują się transportem zawodowo, czy osoby studiujące - te wszystkie wyjątki, które były wpisane do rozporządzenia - i są cały czas dostępne na stronie gov.pl/koronawirus - one w tym zakresie pozostają, jeżeli chodzi o wyłączenia z kwarantanny - powiedział rzecznik rządu na briefingu prasowym.