Ministerstwo Finansów przypomniało we wtorek, że trwa akcja rozliczania PIT za 2020 r., w czasie której miliony podatników składają swoje roczne zeznanie podatkowe. Wiele spraw z urzędem skarbowym możesz załatwić bez wychodzenia z domu online, m.in. poprzez serwis e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl.

 

e-Urząd Skarbowy

- Do uruchomionego 1 lutego br. e-Urzędu Skarbowego podatnicy logowali się już ponad 20 mln razy. Złożono ponad 23 tys. różnych pism, 452  tys. razy wyświetlono szczegóły mandatu. W dostępnej w serwisie usłudze Twój e-PIT podatnicy złożyli 3,3 mln zeznań PIT za 2020 rok - informuje szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Serwis e-Urząd Skarbowy jest budowany etapami do września 2022 r. W e-Urzędzie Skarbowym masz dostęp m.in. do usługi Twój e-PIT, e-mikrofirmy, wykazu mandatów karnych. W tej formie można  zrealizować płatności online do organów podatkowych i zobaczyć historię wpłat. Można również sprawdzić swoje dane osobowe, które posiada urząd skarbowy. W serwisie można złożyć w formie elektronicznej niektóre pisma np. zawiadomienie ZAW-NR, pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty, wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań.

E-Urząd Skarbowy jest dostępny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu.

 

 

Wizyta w urzędzie skarbowym

W sytuacjach, gdy nie można załatwić swojej sprawy elektronicznie lub przez telefon i podatnik chce osobiście udać się do urzędu skarbowego, powinien umówić się i zarezerwować termin i godzinę swojej wizyty.

Najprościej zrobić to przez internet za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie podatki.gov.pl. MF zapewnia, że dzięki zarezerwowaniu wizyty sprawę w urzędzie załatwi szybko i komfortowo, bez konieczności stania w kolejkach.

Podatnicy w urzędach obsługiwani są z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Obowiązują maseczki i limity osób, które mogą przebywać w pomieszczeniach.  

Bez umawiania wizyty dokumenty można złożyć w urnie wystawionej w urzędzie (bez potwierdzenia odbioru) lub w punkcie podawczym gdzie na swojej kopii otrzyma się potwierdzenie.

MF zaznacza, że ze względu na sytuację epidemiczną w poszczególnych urzędach skarbowych mogą wystąpić czasowe przerwy w bezpośredniej obsłudze klientów. Informacje na ten temat publikowane są na bieżąco na stronach internetowych urzędów.

Zobacz również: Rozliczenie PIT z dzieckiem korzystne dla samotnych rodziców >>