- Obiecaliśmy na początku roku, że wykonamy 6 milionów szczepień do końca kwartału i właśnie dziś spełniliśmy obietnicę - powiedział we wtorek premier  Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Do końca czerwca wykonamy 20 milionów szczepień, a do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych - dodał. Po to, aby się udało, rząd zmienia zasady Narodowego Programu Szczepień już od kwietnia. W tym miesiącu do Polski ma trafić 5 milionów dawek: 3,4 miliona od Pfizera, 491 tys. od Moderny,  1,3 mln od Astra Zeneca i 300 tys. od Johnson-Johnson (nowa szczepionka, która ma zostać dopiero dopuszczona). 

Czytaj również: Jak się zarejestrować na szczepienie >>

 


Nowe punkty szczepień

Nowe punkty szczepień najpierw powstaną w szpitalach tymczasowych. Ponadto w każdym powiecie szczepić będzie jeden szpital tradycyjny, a także będzie istniał jeden punkt prowadzony przez samorząd.  Nadal szczepić będą wybrane przychodnie i tzw. szpitale węzłowe. - W drugim kwartale powstaną też punkty drive thru na parkingach, umożliwimy szczepienia w zakładach pracy i aptekach - mówił Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do programu szczepień przeciwko Covid-19.  Pracodawca będzie mógł zorganizować punkt szczepień, jeśli znajdzie 500 osób do zaszczepienia i zorganizuje zespół oraz zabezpieczenie, to otrzyma szczepionki. - Będzie więc musiał podpisać umowę z osobami szczepiącymi, zorganizować od strony logistycznej swoich pracowników, a następnie złożyć zamówienie w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (dawniej Agencja Rezerw Materiałowych) - doprecyzował Michał Dworczyk. 

Nowe osoby będą kwalifikować i szczepić 

Premier dodał, że miesięcznie chcemy szczepić co najmniej 10 milionów osób. By się udało, Sejm właśnie przyjął ustawę, która rozszerza kwalifikację pacjenta do szczepienia. - Kwalifikacja do szczepienia będzie wykonywana na podstawie kwestionariusza, który pacjent sam wypełnia - wyjaśnił Dworczyk. Kwalifikacje przeprowadzi lekarz, stomatolog, felczer, pielęgniarka ,położna, ratownik medyczny, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta, fizjoterapeuta, student ostatniego roku medycyny. Ponadto w II kwartale wprowadzona ma być możliwość szczepienia przez samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarki. Zwiększy się też liczba uprawnionych do podania zastrzyku. Taką możliwość prawnie mają farmaceuci, fizjoterapeuci, diagności, a zyskają studenci ostatniego roku medycyny.

Zapisy dla osób urodzonych w latach 1962-1973

Michał Dworczyk zapowiedział też, że w poniedziałek 12 kwietnia ruszy rejestracja osób z rocznika 1962. Następnie przez dwa tygodnie, każdego dnia będzie mógł się zarejestrować kolejny rocznik aż do 1973. To oznacza, że jeszcze w kwietniu na szczepienie zarejestrują się osoby w wieku 69-48 lat. - Dajemy bardzo krótki czas dedykowany jednemu rocznikowi. To jest jeden dzień. Jeżeli będzie dużo więcej lub mniej osób zgłaszających się, będziemy elastycznie reagować. Pierwsze osoby, które zapiszą się od 12 kwietnia, będą mogły się szczepić jeszcze w kwietniu - zapewnił minister Dworczyk. I dodał, że prawdopodobnie w maju uwolnione zostaną szczepienia dla wszystkich. Nie będzie możliwości wyboru szczepionki. - Każda z tych szczepionek jest bezpieczna i skuteczna - zapewnił Dworczyk.

Harmonogram zapisów na szczepienia:

 • 12.04 - rocznik 1962 (poniedziałek) 
 • 13.04 - rocznik 1963  (wtorek)
 • 14.04 - rocznik 1964 (środa)
 • 15.04 - rocznik 1965 (czwartek)
 • 16.04 - rocznik 1966 (piątek)
 • 17.04 - rocznik 1967 (sobota)
 • 19.04 - rocznik 1968 (poniedziałek)
 • 20.04 - rocznik 1969 (wtorek)
 • 21.04 - rocznik 1970 (środa)
 • 22.04 - rocznik 1971 (czwartek)
 • 22.04 - rocznik 1972 (piątek)
 • 23.04 - rocznik 1973 (sobota)