Rząd podzielił zapisy na grupy wiekowe, co miało usprawnić proces rejestracji. Przypomnijmy, że rejestracja dla osób w wieku 80 plus ruszyła 15 stycznia, dla osób 70 plus tydzień później 22 stycznia. Od 11 marca trwa 60 plus trwa już od 11 marca. Tak samo jest dla osób w wieku 48-59 lat. Od poniedziałku 12 kwietnia codziennie uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników, począwszy od rocznika 1962 (59 lat). Proces ten potrwa do 24 kwietnia, kiedy zapisywać się będzie mógł rocznik 1973. Przez pacjent.gov.pl można się zapisywać od północy, a przez infolinie i sms od godziny 6 rano.

Czytaj w LEX: Zasada równego traktowania w prawie Unii Europejskiej a odmienne traktowanie osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 >

Pytanie, co z kolejnymi rocznikami. -W tym procesie musimy być elastyczni, bo jest w nim wiele zmiennych - jedną zmienną, na którą rząd nie ma do końca wpływu, jest dostarczanie szczepionek do Polski, drugą - samo zainteresowanie w poszczególnych grupach wiekowych - wyjaśnił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień. Dlatego, jeżeli po kilku dniach okaże się, że jest mniejsze zainteresowanie niż się spodziewano, zaraz po 24 kwietnia będą uruchamiane kolejne roczniki. Jeżeli np. po pięciu dniach rejestracji okaże się, że jest tak duże zainteresowanie, że zaczyna brakować terminów, albo zaczyna to być zbyt dużym obciążeniem dla systemu, wtedy na jeden lub dwa dni może zostać wstrzymany proces rejestracji.  

Harmonogram rejestracji: 

 • 12 kwietnia – rocznik 1962,
 • 13 kwietnia – rocznik 1963,
 • 14 kwietnia – rocznik 1964,
 • 15 kwietnia – rocznik 1965,
 • 16 kwietnia – rocznik 1966,
 • 17 kwietnia – rocznik 1967,
 • 19 kwietnia – rocznik 1968,
 • 20 kwietnia – rocznik 1969,
 • 21 kwietnia – rocznik 1970,
 • 22 kwietnia – rocznik 1971,
 • 23 kwietnia – rocznik 1972,
 • 24 kwietnia – rocznik 1973.

 

Warto pamiętać, że osoby będące w gronie uprawnionych, które nie zapisały się na szczepienie w danym dniu, mogą to zrobić później. To oznacza, jak podkreśla Michał Dworczyk, że wciąż mogą się rejestrować osoby 60 plus. - To one są dla nas priorytetem, zachęcamy je do zapisywania się - podkreśla Dworczyk. A tym, które mają odległe terminy radzi skontaktować się z punktem szczepień, by go przesunąć. Z danych podanych przez Dworczyka na konferencji w poniedziałek o godzinie 13.30 wynika, że od północy na szczepienie zarejestrowało się 64 tys. osób z rocznika 1962 roku w wieku 59 lat. Jednocześnie dodał, że w ostatnich 10 dniach zapisało się na konkretne terminy szczepienia ponad 900 tys. osób powyżej 60. roku życia.

Czytaj w LEX: Szczepienie pacjentów niesamodzielnych: zadanie dla mobilnych zespołów szczepień czy samorządów? >

  Czytaj również: Ruszają szczepienia dla przewlekle chorych - sprawdź, jak się zarejestrować >>

   


  Jak się można zarejestrować na szczepienie

  W dniu w którym rusza rejestracja dla konkretnej grupy wiekowej, w systemie powinno być już dla każdego wystawione automatycznie e-skierowanie. Pacjenci z e-skierowaniem mogą się umówić na termin szczepienia, czyli zarejestrować. Dostępne są cztery ścieżki:

  1. W konkretnym punkcie szczepień. Punkt szczepień można wyszukać na mapie, która jest dostępna tutaj. Po wyszukaniu punktów w określonej miejscowości, trzeba kliknąć dowiedz się więcej, gdzie zostanie podane dane kontaktowe, w tym numer telefonu. Z tej formy warto skorzystać tam, gdzie szczepienia prowadzi przychodnia POZ. Warto jednak wcześniej do nie zadzwonić i zapytać, czy przyjmuje zgłoszenia telefonicznie, czy radzi skorzystać z innych ścieżek.
  2. Telefon na całodobową i bezpłatną infolinię - 989. Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby. Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie - jeśli podałeś numer telefonu - otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. 
  3. SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.  Następnie trzeba czekać na sms zwrotny z prośbą o numer PESEL. Trzeba na niego odpowiedzieć, podając PESEL. Potem w kolejnym SMS trzeba podać kod pocztowy w formacie 002222 lub 00-222. w końcu powinna przyjść informację o: najbliższym możliwym terminie i godzinie szczepienia oraz adresie punktu szczepień. Jeśli akceptujesz termin i miejsce, odpowiedź na tę wiadomość TAK. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty. Jeśli ten termin nie będzie dla dogodny, trzeba odesłać SMS o treści: NIE. brak odpowiedzi, brak SMS w czasie 5 minut przerywa rejestrację.  To oznacza, że osoby 75+ które się zgłosiły w ten sposób na szczepienie w styczniu, lutym, marcu i nie dostały SMS, muszą się zarejestrować jeszcze raz.
   Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.
  4. Elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. Ważne! Ta ścieżka wymaga posiadania Profilu Zaufanego. Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej Twojego adresu. W przypadku niedogodnego terminu albo miejsca szczepienia masz możliwość dokonania zmiany. Wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni Ci o szczepieniu. W przypadku braku Profilu Zaufania, w celu rejestracji szczepienia, skontaktuj się z infolinią NFZ 989 lub bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.

   

  Już nie można zgłosić szybciej, by być sprawniej obsłużonym

  Do 1 kwietnia można było też zgłosić online chęć zaszczepienia przed uruchomieniem rejestracji dla konkretnego rocznika. Rząd zachęcał do skorzystania z tej formy. Dlaczego? - Bo możesz zrobić to już teraz – nie musisz czekać na Twoją kolej rejestracji. Bo będzie sprawniej i szybciej – po przesłaniu formularza, nie będziesz musiał już nigdzie dzwonić, ani pisać. To my do Ciebie zadzwonimy - czytam na stronie szczepimysie. Formularz zgłoszeniowy  on-line na szczepienie przeciwko Covid-19 jest już jednak niedostępny >> - Wszyscy, którzy zgłosili się przed wystawieniem skierowań mogli je otrzymać. Natomiast obecnie ta funkcjonalność jest zamknięta.

  Czytaj w LEX: Obowiązek szczepienia a Konwencja Praw Człowieka. Omówienie wyroku Wielkiej Izby ETPC z dnia 8 kwietnia 2021 r., 47621/13 (Vavřička i inni) >

  Jeśli ta możliwość wróci, warto wiedzieć, ze aby go wypełnić trzeba podać: imię, nazwisko, numer PESEL, kod pocztowy i adres e-mail i numer telefonu. Potem wystarczy zaznaczyć zgody na przetwarzanie danych i wysłać. Na podany adres mailowy zostanie przesłana wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia. Będzie w niej link, w który trzeba kliknąć, by potwierdzić zgłoszenie. To co istotne, jeśli dziecko rejestruje rodzica, warto podać mail rodzica. Jeśli poda swój, potem może mieć problem z zarejestrowaniem siebie na szczepienie online. Jeśli rejestrują się dwie osoby, np. mąż i żona, którzy używają jednego maila, też nie powinni podawać tego samego maila do obu zgłoszeń. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla danej grupy wiekowej, ktoś z infolinii odzwoni na podany numer i zarejestruje już na konkretny termin szczepienia w konkretnym miejscu. 

  Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować się można w terminie dla danej grupy wiekowej lub późniejszym. Wypełnienie formularza ma jednak znacznie ułatwić proces rejestracji - to infolinia oddzwoni, żeby umówić datę i miejsce szczepienia. Tyle, że infolinia wybiera terminy udostępnione przez punkty szczepień. Część ich nie udostępnia, tylko samodzielnie zapisuje swoich pacjentów. Jeśli więc szczepienia prowadzi poradnia POZ (podstawowej opieki zdrowotnej, tam, gdzie przyjmuje lekarz rodzinny), warto do niej zadzwonić i zapytać, jak najskuteczniej zapisać się na szczepienie. Zgłoszenie może być skuteczne w dużych miastach, gdzie nie wszystkie poradnie POZ prowadzą szczepienia. 

   

  TERMINY REJESTRACJI:

  DATA GRUPA
  od 11.03 Rocznik 1952
  od 18.03 Rocznik 1952 - 1954
  od 22.03 Rocznik 1952 - 1956

  od 23.03

  Rocznik 1952 - 1961

  Rejestracja SMS i przez Internet - od 23.03 od północy

  Rejestracja przez infolinię 989 - od 23.03 od 6:00

  od 25.03 Wszystkie osoby 60+ (w tym urodzone przed 1951 r.)
  od 12.04 do 24.04

  Rocznik 1962, i każdego kolejnego dnia - kolejny rocznik:

  13.04 - rocznik 1963  (wtorek)
  14.04 - rocznik 1964 (środa)
  15.04 - rocznik 1965 (czwartek)
  16.04 - rocznik 1966 (piątek)
  17.04 - rocznik 1967 (sobota)
  19.04 - rocznik 1968 (poniedziałek)
  20.04 - rocznik 1969 (wtorek)
  21.04 - rocznik 1970 (środa)
  22.04 - rocznik 1971 (czwartek)
  22.04 - rocznik 1972 (piątek)
  23.04 - rocznik 1973 (sobota)