W dobie pandemii COVID-19 wiele przedsiębiorstw i instytucji stanęło przed wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego swoim pracownikom i klientom. Jednakże, jak pokazuje sprawa sądowa dotycząca jednego z pracodawców, granica między troską o zdrowie publiczne a naruszaniem praw pracowniczych, może być bardzo cienka - pisze radca prawny Mariusz Woźniak.
Mariusz Woźniak
03.03.2025
Prawnicy Prawo pracy BHP
Mimo iż skarbówka wyręcza podatników w rozliczeniu PIT, to problemy pojawiają się przy korzystaniu z ulg. Większość z nich trzeba wpisać do zeznania samodzielnie, przez co rośnie ryzyko pomyłek. O błąd łatwo szczególnie przy rozliczeniu termomodernizacji domu czy ulgi na dziecko. Fiskus sprawdza też samotnych rodziców i osoby korzystające z ulg PIT-0: dla seniorów, dużych rodzin i wracających z zagranicy.
Monika Pogroszewska
03.03.2025
PIT
Mamy prawo do błędów i błędnych decyzji zawodowych, które ja też oczywiście podejmowałem. Ale przychodzi taki moment w życiu, że potrzebne są nam nowe dane, żeby zrobić coś nowego. Bez działania nie dowiem się tego. Istotna natomiast jest autorefleksja i wyciąganie wniosków oraz koncept na siebie, które mogą pomóc w minimalizowaniu błędów – mówi o budowaniu strategii rozwoju kariery zawodowej w rozmowie z Prawo.pl dr Dariusz Użycki.
Beata Dązbłaż
01.03.2025
Prawo pracy HR

Niepełnosprawność nie zawsze oznacza niezdolność do pracy

Prawo pracy Niepełnosprawność Rynek pracy
Niepełnosprawność i niezdolność do pracy to dwa zupełnie odmienne orzeczenia, wydawane przez różne instytucje i w innym celu. Warto o tym pamiętać, by wiedzieć, gdzie uzyskać dane orzeczenie oraz z jakich świadczeń czy ulg można korzystać - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
01.03.2025
Prawo pracy Niepełnosprawność Rynek pracy
Strażnicy gminni (miejscy) nie wykonują pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach pomostowych. I choć mają pewne cechy wspólne z Policją, której funkcjonariusze korzystają z preferencyjnych warunków nabywania prawa do emerytury w systemie zaopatrzenia emerytalno-rentowego funkcjonariuszy służb mundurowych, to takie proste porównanie nie jest jednak wystarczające, aby uznać, że dany rodzaj pracy odpowiada cechom prac o szczególnym charakterze.
Grażyna J. Leśniak
01.03.2025
Samorząd terytorialny Emerytury i renty
Zima się kończy, jednak jej skutki niektórzy będą odczuwać dłużej. Poszkodowany po upadku na śliskim chodniku czy nieodśnieżonych schodach musi nie tylko ustalić, kto odpowiada za zaniedbanie w utrzymaniu miejsca, w którym doszło do zdarzenia, ale też udowodnić, że do wypadku doszło z powodu niewywiązania się podmiotu odpowiedzialnego za daną nieruchomość czy drogę z ciążących na nim obowiązków. To ostatnie bywa trudne i czasochłonne.
Regina Skibińska
01.03.2025
Prawo cywilne
Wystarczy, że pacjent ma nadwagę albo niestandardową posturę ciała, by uniemożliwiło mu to skorzystanie z rezonansu magnetycznego w publicznej placówce medycznej. Maszyny często nie są bowiem dostosowane do potrzeb takich osób. Problem w tym, że pacjent najczęściej dowiaduje się o tym dopiero w momencie próby "wciśnięcia" go do rezonansu i czekania miesiącami w kolejce. O problemie mówi się od lat, ale wciąż zmienia się niewiele.
Inga Stawicka
01.03.2025
Pacjent Opieka zdrowotna
Skarbówka zgadza się, co do zasady, by osoba mająca orzeczenie o niepełnosprawności odliczyła wydatki na zakup i montaż klimatyzacji we własnym mieszkaniu. Trzeba jednak udowodnić, że taki wydatek ma związek z sytuacją zdrowotną danej osoby. Ne wystarczy, że poprawi jej samopoczucie. Według ekspertów, podatnik korzystający z ulgi rehabilitacyjnej powinien mieć zaświadczenie lekarskie, że przy danej chorobie niewskazane są upały.
Monika Pogroszewska
28.02.2025
PIT Niepełnosprawność

SN: Bank może stosować zatrzymanie wobec frankowicza

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Sąd Najwyższy w składzie siedmiorga sędziów podjął uchwałę, zgodnie z którą umowa o kredyt bankowy jest umową wzajemną w rozumieniu Kodeksu cywilnego, czyli bank może korzystać z prawa zatrzymania. Uchwałę podjęto po pytaniu Rzecznika Finansowego, z braku merytorycznej odpowiedzi TSUE na pytania prejudycjalne skierowane przez Izbę Cywilną SN w październiku 2023 r. Uchwała ta na pewno wpłynie na wiele prowadzonych sporów.
Inga Stawicka Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Regina Skibińska
28.02.2025
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Jak co roku, w marcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi waloryzację świadczeń. W związku z tym, że 1 marca w tym roku przypada w sobotę, Zakład z wyprzedzeniem wypłacił ponad milion zwaloryzowanych świadczeń, aby emeryci i renciści mogli je otrzymać najpóźniej 28 lutego, zarówno w formie gotówki, jak i na konta bankowe.
Grażyna J. Leśniak
28.02.2025
Domowe finanse Emerytury i renty
Z moich kontaktów z użytkownikami AAC wynika, że wizyty lekarskie stresują ich podwójnie. Z jednej strony przychodzą z problemem zdrowotnym, a z drugiej strony dochodzi jeszcze obawa o to, jak zostaną potraktowani. Nie każdy lekarz widzi w pacjencie z niepełnosprawnością partnera do rozmowy – mówi w rozmowie z Prawo.pl Paulina Rutka, neurologopeda i psycholog, prezeska Fundacji GenerAACja na rzecz Zawsze Dostępnej Komunikacji (AAC) i Technologii Wspomagającej (AT).
Beata Dązbłaż
28.02.2025
Pacjent Opieka zdrowotna Niepełnosprawność
Prawo powinno nakazywać ujawnienie, że tekst został wygenerowany przez AI. Ale AI ACT nie nakazuje w praktyce oznaczać, że dane treści tekstowe są generowane lub manipulowane przy pomocy narzędzi AI. Czy chodzi o to, że wtedy zainteresowanie narzędziami AI byłoby zdecydowanie mniejsze, gdyby taki obowiązek istniał – pyta adwokat Rafał Rozwadowski.
Rafał Rozwadowski
28.02.2025
Prawo AI Nowe Technologie
Uczestnik PPK, który rozpoczyna oszczędzanie w tym programie, zostaje automatycznie przypisany do funduszu zdefiniowanej daty właściwego do jego wieku. Może jednak, w każdym czasie, zmienić ten fundusz na inny. Może także transferować środki pomiędzy swoimi rachunkami PPK. W każdym czasie może przenieść wszystkie środki zgromadzone na jednym ze swoich rachunków PPK na inny rachunek PPK, prowadzony dla niego przez tę samą lub inną instytucję finansową.
Joanna Gawęda
28.02.2025
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Małoletnia córka zmarłego mężczyzny domagała się wyłączenia od dziedziczenia jego żony. Podstawą miało być to, że przed śmiercią domagał się on orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy kobiety. Sąd Rejonowy w Głubczycach uznał jednak, że nie ma do tego podstaw, bo to mężczyzna odpowiadał za trwały i zupełny rozkład pożycia w małżeństwie. Wyrok jest prawomocny.
Aleksandra Partyk
28.02.2025
Prawo cywilne Prawo rodzinne

Rząd zostawił przedsiębiorców na lodzie

Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy
Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.
Grażyna J. Leśniak
27.02.2025
Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy
Nawet incydentalna praca, choćby umowa zlecenia na kilkugodzinny wykład na uczelni, powoduje automatyczne wyrejestrowanie z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Prawnicy ostrzegają: taka jest ustawa i takie są elementy umowy, które nie podlegają negocjacjom, bo wynikają z przepisów. A jedyne co zostaje ubezpieczonym, to uważnie czytać umowy podpisywane z NFZ.
Grażyna J. Leśniak
27.02.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Obecnie procedowane rozwiązania legislacyjne nie wystarczą, trzeba pilnie nałożyć obowiązek przeprowadzania badań toksykologicznych dla każdego wprowadzanego na rynek produktu e-papierosowego - apelują eksperci. Jak oceniają prawnicy, takie rozwiązanie jest możliwe do wprowadzenia, wymagałoby to jednak przede wszystkim wyznaczenia właściwego organu, przyznania skutecznych narzędzi i egzekwowania przepisów.
Inga Stawicka
27.02.2025
Pacjent
Skazana kobieta piła piwo w miejscu publicznym, co było naruszeniem ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Sąd rejonowy wyrokiem nakazowym orzekł wobec obwinionej karę ograniczenia wolności nieprzewidzianą w ustawowym zagrożeniu za to wykroczenie. Z tego powodu Sąd Najwyższy przyznał rację prokuratorowi generalnemu i uchylił orzeczenie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.02.2025
Prawo karne
Już od bardzo długiego czasu w naszym kraju mamy do czynienia z przestępczością zorganizowaną tzn. „wojną gangów” pomiędzy grupami z Gruzji i Ukrainy, które walczą o strefy wpływów w zakresie m.in.: handlu ludźmi, przestępczości narkotykowej, handlu bronią i innej. Problem jednak w tym, że pojawił się też nowy profil zabójcy - osoby, która brała udział w działaniach wojennych, jest bezwzględna i zdeprawowana. Taki sprawca wymaga innego podejścia - nie cofnie się bowiem przed niczym - pisze Jacek Kudła, biegły z zakresu czynności operacyjno-śledczych.
Jacek Kudła
26.02.2025
Prawo karne Policja
W tym roku, po marcowej waloryzacji, próg dochodowy dla świadczenia uzupełniającego wzrośnie nieznacznie o około 130 zł. Osoby uprawnione nie muszą składać nowych wniosków o świadczenie chyba że upłynął okres, na który była orzeczona niezdolność do samodzielnej egzystencji lub gdy nowy próg umożliwia uzyskanie świadczenia. Wzrost progu dochodowego może bowiem oznaczać, że ze świadczenia skorzysta więcej osób.
Beata Dązbłaż
26.02.2025
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Od jakiegoś czasu świat prawa pracy żyje zmianami do kodeksu pracy. Jest ich dość sporo, co ma różne podstawy w zakresie oceny. I jedną ze zmian chciałbym opisać. Mam na myśli kwestię mobbingu. I nie chodzi o samą definicję, ale o cały pakiet zmian, który jest właśnie konsultowany z partnerami społecznymi. Chociaż konsultowanie to za dużo powiedziane, chociażby z racji tego, że jest w trybie przyspieszonym, co należy ocenić negatywnie. I taka opinia jest zarówno po stronie związków zawodowych, jak i pracodawców – pisze dr hab. Daniel Książek.
Daniel Książek
26.02.2025
Prawo pracy
Trzeba usunąć z przepisów dolne ograniczenie wagi urodzeniowej dziecka, bo matki lub ojcowie wcześniaków nie będą kwalifikowali się w ogóle do dodatkowego urlopu macierzyńskiego - alarmują czytelnicy. Obawiają się, że gdy 19 marca 2025 r. wejdą w życie zmienione przepisy Kodeksu pracy, wpisane do nich 1000 g masy urodzeniowej dziecka będzie rodziło problemy dla rodziców wcześniaków.
Grażyna J. Leśniak
26.02.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

RPO zainteresował się warszawskimi parkomatami

Samorząd terytorialny Domowe finanse
Nowe parkomaty w Warszawie nie pozwalają na opłatę za postój gotówką. Pojawiły się w związku z tym liczne skargi, że prowadzi to do wykluczenia społecznego osób, które nie korzystają z nowoczesnych form płatności. Rzecznik praw obywatelskich uważa, że wyposażenie nowego obszaru warszawskiej strefy płatnego parkowania w parkomaty „bezgotówkowe” skutkuje nierównym traktowaniem części kierowców. Jego biuro poprosiło o stanowisko w tej sprawie warszawski Zarząd Dróg Miejskich.
Krzysztof Koślicki
25.02.2025
Samorząd terytorialny Domowe finanse

Świadczenie pielęgnacyjne nie wlicza się do dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Domowe finanse PIT Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Świadczenie pielęgnacyjne jest przychodem matki lub ojca, a nie dziecka z niepełnosprawnością, które jest na utrzymaniu rodzica, który się nim opiekuje. Dlatego przychodu z tytułu świadczenia nie uwzględnia się przy ustalaniu dochodu osoby z niepełnosprawnością, dzięki czemu rodzic może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Taką interpretację indywidualną od dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej otrzymała jedna z matek.
Beata Dązbłaż
25.02.2025
Domowe finanse PIT Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

RPO nie odpuszcza sprawy wcześniejszych emerytów

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W związku z nieopublikowanym, korzystnym dla wcześniejszych emerytów, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie SK 140/20, Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich, wystąpił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Chce m.in. wiedzieć, na jakim etapie są prace nad projektem ustawy, który ma rozwiązać problem pomniejszania emerytury powszechnej o kwotę wypłaconych emerytur wcześniejszych.
Grażyna J. Leśniak
25.02.2025
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Dostawcy treści pornograficznych będą musieli stworzyć realny i skuteczny mechanizm weryfikacji wieku. Jeśli tego nie zrobią, ich strony trafią do specjalnego rejestru i będą blokowane, podobnie jak blokowane są strony oferujące nielegalny hazard. Taki mechanizm przewiduje projekt ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści szkodliwych w internecie, przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Tomasz Ciechoński
25.02.2025
Ochrona danych Nowe Technologie
Od 25 lutego 2025 roku aplikacja mObywatel wprowadza usługę Podpisz dokument, umożliwiającą właścicielom dowodów osobistych z warstwą elektroniczną podpisywanie dokumentów w formacie PDF za pomocą e-dowodu. Aby skorzystać z tej funkcji, użytkownicy muszą mieć aktywny certyfikat podpisu osobistego oraz sześciocyfrowy PIN (PIN2).
Robert Horbaczewski
25.02.2025
Samorząd terytorialny
Już nie 30 tys. zł, a 50 tys. zł ma grozić maksymalnie pracodawcy, który zawrze umowę cywilnoprawną, choć powinien - umowę o pracę. Podobnie temu, który nie wypłaca w terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi jego rodziny. A jeśli nie wypłaca przez okres co najmniej 3 miesięcy, to kara ma wynieść nawet 60 tys. złotych - zdecydował Sejm, przyjmując poprawkę Lewicy, zmieniającą Kodeks pracy w... ustawie dotyczącej cudzoziemców.
Grażyna J. Leśniak
25.02.2025
Prawo pracy
Niewielkie ilości warzyw i owoców bez plastikowych owijek. Sól, pieprz, ketchup w obiektach gastronomicznych na stołach, a na wynos nie w plastikowych jednorazówkach, zakaz pakowania w zbyt duże opakowania - to tylko niektóre wymogi, z którymi przyjdzie się zmierzyć przedsiębiorcom. Do 2030 roku praktycznie wszystkie opakowania na rynku Unii Europejskiej mają nadawać się do recyklingu w rentowny sposób.
Zofia Jóźwiak
25.02.2025
Środowisko Odpady Prawo europejskie
Samo zarejestrowanie komitetu wyborczego kandydata na Prezydenta RP nie oznacza, że wystartuje on w wyborach. Komitet musi zebrać jeszcze 100 tys. podpisów popierających kandydata i spełnić inne wymagania. W wyborach 2020 r., choć PKW przyjęła zgłoszenia 23 komitetów wyborczych, kandydatów zdołało wystawić jedynie 11 z nich.
Robert Horbaczewski
25.02.2025
Samorząd terytorialny Wybory