Chodzi o przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji projekt ustawy o uchyleniu ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej (nr UD78). Projekt ten przewiduje, że ubezpieczeni z aktywnym profilem informacyjnym w systemie ZUS i oszczędzający na emeryturę będą mogli sprawdzić niektóre swoje dane emerytalne bezpośrednio w aplikacji mObywatel.
Przypomnijmy, że przygotowana i uchwalona za rządów PiS ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej już na etapie projektu budziła wiele wątpliwości. Zastrzeżenia miał do niej m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, o czym pisaliśmy.
Czytaj również: Po co rządowi Centralna Informacja Emerytalna? Bo obywatelom się nie przyda>>
Koniec CIE a co w zamian?
- Informacja o naszej emeryturze będzie jeszcze bliżej – w aplikacji mObywatel. Nowa funkcja pozwoli na podsumowanie nie tylko publicznych, ale też prywatnych form oszczędzania na emeryturę. Będzie to możliwe dzięki współpracy z ZUS oraz porozumieniom zawieranym z innymi podmiotami, które oferują takie rozwiązania. Stawiamy na zaufanie i przystępność usługi, a także oszczędności i spójność systemu – wskazał Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji, cytowany w komunikacie resortu.
Rozwiązanie umożliwia także zamieszczanie w aplikacji informacji o dobrowolnych programach emerytalnych - pod warunkiem zawarcia odpowiednich porozumień operatorów tych programów z ministrem cyfryzacji.
Rząd zdecydował o uchyleniu ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o Centralnej Informacji Emerytalnej. Według resortu cyfryzacji powodem są wysokie szacowane koszty tego rozwiązania i brak pewności co do jego realnej skuteczności. - Ocena efektywności kosztowej budowy CIE wykazała, że generuje ona bardzo wysokie koszty w stosunku do ewentualnych spodziewanych korzyści. Proponowane rozwiązanie jest uzasadnione ograniczaniem wydatków z budżetu państwa – czytamy w ocenie skutków regulacji.
Projekt ustawy wprowadza możliwość udostępniania przez ZUS przy użyciu aplikacji mObywatel ubezpieczonemu informacji o stanie jego konta ubezpieczonego a także o jego produktach emerytalnych. Zakłada się przekierowanie z aplikacji mObywatel do aplikacji mZUS.
Celem projektodawcy jest zapewnienie obywatelom dostępu w aplikacji mObywatel do danych dot. wszystkich jego produktów emerytalnych. Informacje o zaoszczędzonych środkach w nieobowiązkowych programach emerytalnych będą mogły być także zamieszczane za pośrednictwem aplikacji mObywatel na dotychczasowych warunkach, tj. na podstawie dobrowolnych porozumień pomiędzy operatorami tych produktów emerytalnych a Ministrem Cyfryzacji.
Ministerstwo podkreśliło, że budowa CIE – nowego systemu informatycznego – została uznana za nieuzasadnioną, szczególnie wobec już istniejącej infrastruktury i potencjału aplikacji mObywatel oraz systemów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe rozwiązanie ma więc zostać przygotowane w ramach rozwoju aplikacji mObywatel ze wsparciem środków unijnych.
Przyjęty przez rząd projekt wprowadza zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych umożliwiające ZUS prezentacje w aplikacji mObywatel m.in. informacji o prognozowanej emeryturze. Zostanie też dodany nowy przepis, który wskaże, jakie informacje o produktach emerytalnych mogą być prezentowane w tej aplikacji. Podłączenie do aplikacji mObywatel będzie także wspierać rozwój aplikacji rozwijanej przez ZUS.
Funkcja udostępniania danych emerytalnych w aplikacji mObywatel zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.