Prace koncepcyjne nad rozwiązaniem Centralnej Informacji Emerytalnej były prowadzone od 2022 r. W lipcu 2023 r. Sejm ówczesnej kadencji uchwalił ustawę o CIE. Obecny rząd uznał jednak, że projekt nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Minister cyfryzacji 20 grudnia br. skierował do uzgodnień, konsultacji i opiniowania projekt ustawy o uchyleniu ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.
- Potencjalne korzyści dla ogółu obywateli wydają się być niewystarczające, głównie ze względu na szacowany stosunkowo nieduży poziom wykorzystania systemu CIE przez obywateli – czytamy w uzasadnieniu. Według cytowanych szacunków, z aplikacji, która miała towarzyszyć systemowi, w ciągu pięciu lat od uruchomienia skorzystałoby ok. 30 proc. obywateli w wieku produkcyjnym .
Małe zainteresowanie dobrowolnym oszczędzaniem
Centralna Informacja Emerytalna jako zespół rozwiązań organizacyjno-technicznych miała umożliwiać zainteresowanym dostęp do informacji emerytalnej i korzystanie z usług elektronicznych, ale przede wszystkim miał ułatwić pozyskiwanie informacji o zaoszczędzonych środkach w nieobowiązkowych, często niszowych programach emerytalnych. Autorzy uzasadnienia z pewnym żalem odnotowują, że poziom partycypacji obywateli w dobrowolnych formach ubezpieczeń emerytalnych jest dość niski, „więc funkcjonalność CIE związana z prezentacją danych o ubezpieczeniach dobrowolnych będzie kierowana do ograniczonego kręgu odbiorców usług cyfrowych”.
- Informacje o dostępnych sposobach oszczędzania na emeryturę mogą być z powodzeniem publikowane na stronach ZUS/KRUS, gov.pl, KNF czy innych instytucji, bez konieczności budowy dedykowanego systemu CIE, który także miałby te informacje udostępniać – konkluduje resort cyfryzacji.
Czytaj także: ZUS: Im późniejsze przejście na emeryturę, tym wyższe świadczenie
Obawy o bezpieczeństwo i wykluczenie cyfrowe
Ponadto przekazywania danych o produktach emerytalnych obywateli do CIE miało budzić obawy związane z bezpieczeństwem tych danych, zaś za dodatkowy mankamentem projektowanych rozwiązań uznano konieczność posiadania kompetencji cyfrowych, by korzystać z ich rozwiązań.
- W związku z powyższym, uzasadnione jest podjęcie decyzji o utracie mocy ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej. Utrzymanie programu budowy CIE nie przynosi rzeczywistej wartości dla obywatela, generuje natomiast wysokie koszty dla budżetu państwa oraz nie spełnia oczekiwań co do poprawy świadomości emerytalnej i zachęty do efektywnego oszczędzania na przyszłość – podsumowuje ministerstwo.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.