Prawo.pl
Przy okazji projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej MSWiA nowelizuje ustawę o ochotniczych strażach pożarnych. Strażakom przybędzie nowych obowiązków, ale z drugiej strony - szersza grupa uzyska prawo do świadczenia ratowniczego. W projekcie uwzględniono także niektóre z postulatów podnoszonych przez związek strażacki.
Robert Horbaczewski
24.06.2024
Samorząd terytorialny
Nakrętki zbieramy w szczytnych celach. W akcjach zdobywania tym sposobem sprzętu dla niepełnosprawnych, czy innych podobnych, biorą udział lokalne społeczności, szkoły, małe zakłady pracy i światowe koncerny. Ale wiele wskazuje, że „charytatywna nakrętka” odejdzie wkrótce do lamusa. Od 1 lipca 2024 r. wszystkie nakrętki plastikowe w całej UE powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju – butelki czy kartonu.
Zofia Jóźwiak
23.06.2024
Środowisko Prawo gospodarcze
Łatwiej będzie dokonać transkrypcji zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samej płci oraz aktów urodzenia dziecka, w których jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci. To wynik decyzji Prokuratury Krajowej. Polska ma swobodę we wprowadzaniu w swoim prawie własnych regulacji dotyczących małżeństw jednopłciowych. Lokalne przepisy nie mogą jednak naruszać prawa Unii Europejskiej. Decyzję Prokuratury Krajowej popiera Prokurator Generalny Adam Bodnar.
Krzysztof Koślicki
23.06.2024
Prawo rodzinne Prawo europejskie
Po raz pierwszy w historii wypracowana ma być koncepcja spójnego systemu obsługującego i wspierającego wszystkie organy uczestniczące w procesie legislacyjnym. Kluczowym aspektem planowanego rozwiązania ma być wygoda użytkownika - zapowiada rząd. Powołano już w tym celu specjalny zespół, który wypracuje założenia nowego systemu.
Krzysztof Koślicki
23.06.2024
Administracja publiczna
Pozornie niewinne przedmioty lub produkty przywożone zza granicy – takie jak biżuteria czy niektóre gatunki kwiatów - mogą przysporzyć problemów podczas kontroli. Warto pamiętać o tym zwłaszcza w momencie, gdy podczas wakacji opuszczamy obszar Unii Europejskiej. Aby legalnie przetransportować niektóre produkty, konieczne jest np. przeprowadzenie kontroli przez wykwalifikowane służby.
Inga Stawicka Krzysztof Koślicki
22.06.2024
Już za nieco ponad tydzień, od 1 lipca, rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski o świadczenie z programu "Dobry Start”. Dofinansowanie na wyprawkę przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność to do ukończenia 24 lat. Samo złożenie wniosku jest bardzo proste. Należy jednak pamiętać, by bezbłędnie wpisać dane - prawidłowy numer PESEL dziecka, nazwę oraz adres szkoły czy aktualny numer konta.
Krzysztof Koślicki
22.06.2024
Domowe finanse
Opinia Rzecznika Generalnego TSUE w sprawie restrukturyzacji Getin Noble Bank w upadłości jest dobrym dla frankowiczów prognostykiem przed jesiennym wyrokiem trybunału dotyczącym GNB. Jeżeli podtrzyma on swoją dotychczasową praktykę i przychyli się do opinii rzecznika, to pod koniec roku, frankowiczom z GNB otworzy się droga do dochodzenia odszkodowań od Skarbu Państwa - pisze Marcin Szołajski, radca prawny z Szołajski Legal Group.
Marcin Szołajski
22.06.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Składanie do akt postępowań egzekucyjnych dekretów o konsekracji nieruchomości, wystawionych przez dłużniczkę, działającą w imieniu Kościoła Naturalnego, nie powoduje umorzenia postępowania przez komornika. Konsekracji obiektów towarzyszą wnioski o umorzenie z powołaniem się na wolność religii i wyznania. Sąd Rejonowy w Gdańsku uważa jednak, że jest to próba instrumentalnego wykorzystania kodeksu postępowania cywilnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.06.2024
Prawo cywilne

Po śmierci małżonka też trzeba rozliczyć się z fiskusem

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Nawet w tak smutnych okolicznościach, jak śmierć najbliższej osoby, trzeba pamiętać o obowiązkach fiskalnych. W grę mogą wchodzić dwa podatki. Wdowcy i wdowy nie zapłacą daniny od spadku, jeśli w odpowiednim czasie zgłoszą jego nabycie fiskusowi. Zdarza się jednak, że skarbówka żąda zapłaty podatku nawet po upływie terminu przedawnienia. Jeśli zaś chcą sprzedać spadkowy majątek, w niektórych przypadkach zapłacą PIT.
Monika Pogroszewska
22.06.2024
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Policja nie jest uprawniona do uzyskania dokumentacji medycznej pacjenta bez jego zgody. Wyjątkiem są jedynie sytuacje nagłe, wykonywanie zleceń prokuratury oraz kiedy jest organem zlecającym badania medyczne - na przykład przed umieszczeniem osoby w izbie wytrzeźwień. Inne uprawnienia co do dokumentacji medycznej mają natomiast sądy i prokuratura.
Beata Dązbłaż
22.06.2024
Pacjent RODO
Z wysoką temperaturą na zewnątrz wiążą się dodatkowe obowiązki dla pracodawcy. Dotyczą one m.in. konieczności zapewnienia pracownikom napojów i wody do celów higienicznych. Szczególne zasady dotyczą też klimatyzacji, wentylacji i okien w biurach. W niektórych przypadkach należy też wprowadzić pracę rotacyjną, by zapewnić pracownikom odpoczynek i regenerację sił.
Krzysztof Koślicki
22.06.2024
Prawo pracy
Dla opiekuna zwierzęcia zgubienie jego czworonoga przez linie lotnicze jest dramatem, ale prawo podchodzi do tej kwestii tak, jakby zginął normalny bagaż, za którego utratę należy się właścicielowi odszkodowanie. Pojawia się wtedy pytanie, jak wycenić wartość nierasowego psa czy kota i zwrotu jakich wydatków można żądać od przewoźnika.
Regina Skibińska
22.06.2024
Prawo cywilne
Przepisy nie mogą pozwalać na to, by operatorzy telekomunikacyjni gromadzili dane o połączeniach swoich klientów bez uzasadnienia, bo w ten sposób może dojść do naruszenia unijnych regulacji i zasad wypracowanych w orzecznictwie TSUE - uważa prezes UODO, który apeluje o wprowadzenie zmian do projektu, którym mają zająć się teraz posłowie. Podobne obawy wyrażają eksperci i organizacje pozarządowe.
Inga Stawicka
21.06.2024
Rynek i konsument RODO Prawo europejskie
Obecne przepisy pozwalają na to, aby kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych zgłaszali pełnomocnicy wyborczy wszystkich komitetów utworzonych w związku z danymi wyborami, a nie tych, którzy wystawili własnych kandydatów. Część komitetów wyborczych jest tworzona z założenia wyłącznie po to, aby „znajomi królika” mieli szansę dorobić sobie w obwodowych komisjach wyborczych. PKW chce to zmienić, ale część ekspertów ma zastrzeżenia.
Robert Horbaczewski
21.06.2024
Wybory
Zawarcie intercyzy wyłączy odpowiedzialność za zaległości podatkowe współmałżonka prowadzącego działalność gospodarczą, ale dopiero za te powstałe po zawarciu umowy. Jednak, nawet mimo zawarcia intercyzy, małżonek odpowiada solidarnie za zaległości podatkowe powstałe w okresie, w którym stale współdziałał z podatnikiem w wykonywaniu działalności, osiągając z niej korzyści.
21.06.2024
Ordynacja Doradca podatkowy
Nie trzeba będzie dostarczać już zaświadczenia o zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w wypadku zmiany sposobu użytkowania mieszkania na biuro czy sklep. W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji prawa budowlanego w tej sprawie.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.06.2024
Budownictwo

Społeczne Agencje Najmu mają szanse rozwoju, ale potrzebne im wsparcie

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Tańszy wynajem mieszkań z udziałem gmin ma szanse na dalszy rozwój. Zwłaszcza że pustostany w Polsce można liczyć w milionach, a przepisy eksperci oceniają pozytywnie. Zwracają jednak uwagę, by przy prowadzeniu agencji wykorzystywać nie tylko lokale z rynku, ale i gminne pustostany. W dużych miastach SAN-y powinny wynajmować minimum 90-100 mieszkań, wtedy koszty obsługi mogą zostać pokryte przez przychody czynszowe. Przy 30-40 lokalach system może się nie finansować.
Zofia Jóźwiak
20.06.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Rzecznik praw dziecka interweniuje w sprawie promocji, które zakładają rabat za czerwony pasek na świadectwie. Według rzeczniczki takie akcje naruszają prawa konsumenckie i nie sprzyjają realizacji postanowień Konwencji o prawach dziecka oraz Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Biuro apeluje do przedsiębiorców i przedstawicieli sieci handlowych, by nie składali podobnych ofert.
Monika Sewastianowicz
20.06.2024
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Zmiany prawa w celu uporządkowania chaosu prawnego regulującego udział żołnierzy Wojska Polskiego i policjantów podczas działań mających na celu ochronę granicy państwa są potrzebne. Obecne regulacje są prowizoryczne i nie przystają do wyzwań, z jakimi funkcjonariusze mierzą się na granicy. Krytycznie oceniam z zaproponowane w projekcie "nowe" zasady użycia broni w procesie ochrony granicy, które wręcz rażą kazuizmem, a w gruncie rzeczy są zbędnym rozbudowaniem obowiązujących reguł określonych przez ustawodawcę - pisze Paweł Bała, adwokat.
Paweł Bała
19.06.2024
Prawo karne Wojsko
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi dotyczące czasu trwania postępowań wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, które zajmują się wnioskami o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Na rozpatrzenie wniosku w niektórych miejscach czeka się wiele miesięcy, a bez tej decyzji osoby z niepełnosprawnościami nie mogą starać się o świadczenie wspierające.
Agnieszka Matłacz
19.06.2024
Niepełnosprawność
Rząd uporządkuje system informowania ludności o niebezpieczeństwie - obywatele mają nie być skazani na przestarzały i od lat kojarzony głównie z rocznicami system syren alarmowych. Zmiany wprowadzi ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Nałoży ona też nowe obowiązki na dziennikarzy i redaktorów portali internetowych, również tych prywatnych.
Monika Sewastianowicz
19.06.2024
Administracja publiczna Zarządzanie
Frankowicz z Getin Noble Bank w upadłości, który chce wykreślić hipotekę z księgi wieczystej, ma problem. Syndyk nie chce wydać zgody. Nie oznacza to jednak, że jego sytuacja jest beznadziejna. Sądy wieczystoksięgowe ostatnio zmieniły na szczęście podejście do frankowiczów. W wielu przypadkach wystarczy złożyć wniosek do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie hipoteki.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.06.2024
Banki Kredyty frankowe
Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił pracownikowi prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy. Sąd nie zgodził się z wydaną w tej sprawie decyzją. W wyroku wskazano, że pracownik przyczynił się do wypadku, ponieważ nie zastosował rękawic ochronnych. Niemniej naruszenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy nie miało charakteru rażącego niedbalstwa.
Dorian Lesner
19.06.2024
BHP Ubezpieczenia społeczne
Do konsultacji społecznych trafił projekt, którego celem jest przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet w sporcie. W tym celu ustawowo zwiększa się reprezentację kobiet w związkach sportowych. Zmiany dotyczą też wysokości stypendium sportowego wypłacanego po urodzeniu dziecka - obecnie sytuacja pobierających je matek była gorsza niż tych, wykonujących pracę na etacie.
Monika Sewastianowicz
18.06.2024
Irlandzki organ ochrony danych (Data Protection Comission) przeprowadził rozmowy z przedstawicielami META, w wyniku których spółka zawiesiła wykorzystanie danych osobowych do trenowania swoich modeli językowych działających w oparciu o sztuczną inteligencję. META nie będzie wykorzystywać w tym celu treści udostępnianych publicznie przez użytkowników serwisów społecznościowych należących do spółki na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Inga Stawicka
18.06.2024
Nowe technologie RODO
Choć unijny Akt o usługach cyfrowych nałożył dodatkowe ograniczenia również w zakresie wprowadzania w błąd klienta sklepu internetowego, w rzeczywistości z tego typu praktykami wciąż można spotkać się dość często. Dlatego w momencie dokonywania zakupów trzeba dokładnie analizować, na co wyrażamy zgodę - niepozorne formuły mogą bowiem doprowadzić do zrzeczenia się części roszczeń od sprzedawcy.
Inga Stawicka
18.06.2024
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Rząd dofinansuje budowę schronów, także w budynkach prywatnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo
Na właścicieli i zarządców niektórych nieruchomości spadną nowe obowiązki związane utrzymaniem i przygotowaniem obiektu zbiorowej ochrony. Kto ich nie wypełni, narazi się na karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Deweloperzy obiektów publicznych i wielorodzinnych będą musieli uwzględniać nowe wytyczne w budownictwie. Budowę i przebudowę schronów i ukryć dofinansuje rządowy fundusz, na który dorzucą się spółki Skarbu Państwa . Wszystkie takie obiekty trafią do niejawnej ewidencji.
Robert Horbaczewski
18.06.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo
Dzisiejsze głosowanie w Radzie ds. Środowiska Unii Europejskiej to wielki sukces dla przyrody, a jednocześnie wielka porażka naszego rządu. Polska stanęła po stronie przeciwników ochrony przyrody, wbrew interesom i woli polskiego społeczeństwa – twierdzą ekolodzy. W poniedziałek rano, 17 czerwca br., rozpoczęła się debata i głosowanie w Radzie. Polska oddała głos przeciw Nature Restoration Law (NRL).
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.06.2024
Środowisko
W Ministerstwie Infrastruktury rozpoczęły się prace nad zmianą ustawy o ruchu drogowym. Jak poinformował minister Dariusz Klimczak, szef resortu infrastruktury, poprawki łączą się z surową karą - utratą prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 50 km/h na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych poza obszarem zabudowanym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.06.2024
Prawo karne Administracja publiczna
W 2024 r. najwięcej nowych terapii onkologicznych umieszczono na listach refundacyjnych w hematoonkologii: 9 nowych terapii i w nowotworach układu urologicznego: 5 terapii. Umieszczono po dwie nowe terapie w nowotworach układu pokarmowego, nowotworach skóry i nowotworach ginekologicznych. Na najnowszej liście refundacyjnej pojawi się 31 nowych terapii, w tym 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne
kn/pap
17.06.2024
Farmacja