Prawo.pl
Zalane parkingi pod galeriami handlowymi czy przy punktach usługowych to skutek niedawnych nawałnic w wielu miastach w Polsce. Uszkodzenie samochodu w takiej sytuacji może rodzić odpowiedzialność po stronie właściciela czy zarządcy parkingu albo przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego. Może dojść jednak do sytuacji, gdy za zalanie nikt nie będzie odpowiadał. W takim przypadku kierowcy mogą naprawiać samochody jedynie ze swoich polis AC, o ile je posiadają. 
Regina Skibińska
07.09.2024
Prawo cywilne Ubezpieczenia
Czy dla skorzystania ze zwolnienia z podatku ma znaczenia chronologia - najpierw sprzedaż starej nieruchomości, a potem zakup nowej? Skarbówka niezmiennie twierdzi, że tak i odbiera prawo do preferencji tym osobom, które postąpią odwrotnie. Co innego wynika jednak z wyroków sądów administracyjnych - istotne jest przeznaczenie wydatków na własne cele mieszkaniowe.
Monika Pogroszewska
07.09.2024
PIT Nieruchomości

Samorządowcy kochają disco polo, ale czy zgodnie z prawem

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
To samorządy kształtują rynek koncertów disco polo. To dzięki nim topowe zespoły zarabiają krocie. Samorządowe instytucje kultury potrafią na występ gwiazdy wydać nawet połowę swojego budżetu. Zdaniem ekspertów wiele samorządów myli działalność kulturalną, o której mowa w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, z rozrywką. Wydawanie na ten cel publicznych pieniędzy wydaje się więc problematyczne.
Maria Dec-Kiełb
07.09.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Mirosław Wróblewski, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, zwrócił się do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, o przedstawienie wyjaśnień w związku z informacjami dotyczącymi m.in. zbierania numerów PESEL od osób dokonujących wpłat na konto tej partii politycznej.
Robert Horbaczewski
06.09.2024
RODO Wybory

W piątek, 6 września, kolejne wypłaty czternastek

Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty
Kolejni świadczeniobiorcy z ZUS otrzymają w piątek, 6 września, dodatkowe pieniądze – tzw. czternastą emeryturę. W tym terminie w całym kraju dodatkowe świadczenia otrzyma ponad 1,1 mln osób na łączną kwotę przeszło 1,6 mld złotych. Przykładowo w województwie śląskim wypłaconych zostanie 131 tys. czternastych emerytur na kwotę blisko 160 mln złotych.
Grażyna J. Leśniak
06.09.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty
Eksperci obawiają się, że ustalenie sztywnego limitu, w którym oddział ginekologiczno-położniczy będzie uznany za nierentowny i zakwalifikowany do przekształcenia, może doprowadzić do problemów z dostępnością placówek dla pacjentek. Z jednej strony dzieci rzeczywiście rodzi się coraz mniej, ale z drugiej - różnice w poszczególnych województwach widać gołym okiem. Jest jednak prawdopodobieństwo, że limit nie będzie ustalany w oderwaniu od realiów danego powiatu.
Inga Stawicka Józef Kielar
06.09.2024
Pacjent Opieka zdrowotna

„Słodko-gorzki” smak dodatków dla pracowników pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy
Rząd przyjął rozwiązania, które po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, pozwolą wypłacić dodatki 1 tys. złotych brutto do wynagrodzeń dla ok. 133 tys. osób zatrudnionych w publicznym sektorze pomocy społecznej. Dlaczego jednak tak oczekiwana i niezbędna zmiana, wprowadzona, gdy ponad 70 proc. z nich otrzymuje wynagrodzenie niemal równe płacy minimalnej, w efekcie stała się przyczynkiem dla pominięcia w dodatkach części zatrudnionych pracowników i ich uzasadnionego poczucia frustracji oraz niesprawiedliwości - pisze Paweł Maczyński.
Paweł Maczyński
06.09.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy
Określenie trybu postępowania oraz sposobu dokumentowania przez żołnierza poniesionych przez niego kosztów pomocy prawnej, w przypadku występowania w postępowaniu karnym w charakterze pokrzywdzonego (oskarżyciela posiłkowego) lub oskarżonego w następstwie wykonywania określonych obowiązków służb – zakłada projekt rozporządzenia MON opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacyjnym.
Robert Horbaczewski
05.09.2024
Prawo karne Wojsko
Pracodawca uznał, że pracownik naruszył zakaz konkurencji. Powodem było częste parkowanie samochodu służbowego w pobliżu sklepu jego żony, która rzekomo prowadziła działalność konkurencyjną. Sąd uznał, że okoliczność ta nie mogła być wystarczającym dowodem. Nie podzielono również oceny, że działalność żony pracownika stanowiła konkurencję dla jego pracodawcy, ponieważ była ona skierowana do innego kręgu odbiorców i nie była prowadzona na tym samym obszarze.
Dorian Lesner
05.09.2024
Prawo pracy
Prawo spadkowe przewiduje, że małżonek i inne osoby bliskie spadkodawcy, które mieszkały z nim do dnia jego śmierci, są uprawnione do korzystania w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku z mieszkania i urządzenia domowego w dotychczasowym zakresie. Uprawnienie z art. 923 par. 1 k.c. powstaje z mocy samego prawa. Nie ma konieczności dokonywania przez osoby uprawnione żadnych dodatkowych czynności.
Aleksandra Partyk
05.09.2024
Prawo cywilne Nieruchomości

Przepisy jak zbuk, kolejny rząd bierze się za ustawę odorową

Środowisko Odpady Budownictwo Ład Przestrzenny
Miasto coraz bardziej wchodzi w wieś. Liczba skarg na uciążliwość zapachową rośnie, a inspektoraty ochrony środowiska nie mają narzędzi, aby wszczynać postępowania. Kolejne rządy do uchwalenia ustawy odorowej zabierają się jak do zepsutego jajka. Eksperci wskazują, że przepisy są potrzebne, ale ich stworzenie jest wyzwaniem - zarówno prawnym, jak i politycznym.
Robert Horbaczewski
05.09.2024
Środowisko Odpady Budownictwo Ład Przestrzenny
Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge uspokaja: małpia ospa nie stanie się nowym wirusem Covid-19. Nie zmienia to jednak faktu, że aby w porę zapobiec rozprzestrzenieniu się wirusa, trzeba podjąć szybkie i ukierunkowane działania. Dlatego konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych przygotował wytyczne postępowania w Polsce - można się już z nimi zapoznać na stronie resortu zdrowia.
Inga Stawicka
04.09.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Sędzia Wojciech Sych, członek Państwowej Komisji Wyborczej, wyjaśnia, dlaczego głosował za przyjęciem sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego PiS. Podkreśla, że przedmiotem oceny komisji jest wyłącznie sprawozdanie finansowe złożone przez pełnomocnika finansowego komitetu, a nie np. doniesienia prasowe lub informacje pochodzące od innych podmiotów.
Robert Horbaczewski
04.09.2024
Administracja publiczna Wybory
Czy pracodawca ma obowiązek określenia w regulaminie pracy kwestii zakładania bielizny przez zatrudnionych? A skoro kodeks pracy przewiduje zakaz molestowania seksualnego w miejscu pracy, to czy przychodzenie do firmy np. bez stanika, może zostać potraktowane jako takie zachowanie? Prawnicy wskazują, że firma ma prawo wymagać schludnego stroju, który nie wprawia nikogo w zakłopotanie.
Grażyna J. Leśniak
04.09.2024
Prawo pracy
Apele o dokonywanie wpłat na rzecz partii są dozwolone, niemniej mogą podlegać ocenie prawnej. Istotna jest ocena treści komunikacji używanej do nawoływania czy zachęcania do wpłaty - czy nie wprowadza ona potencjalnego wpłacającego w błąd. W przeciwnym razie i o ile zostaną spełnione pozostałe przesłanki odpowiedzialności, może dojść do przestępstwa oszustwa - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.
Rafał Rozwadowski
04.09.2024
Wybory

Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Prawo karne Administracja publiczna Prawo AI Prawo europejskie
Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.
Grażyna J. Leśniak
03.09.2024
Prawo karne Administracja publiczna Prawo AI Prawo europejskie
We wtorek Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie wypłaty świadczenia mieszkaniowego oraz kosztów utrzymania miejsca zakwaterowania. Określi ono wysokość stawki podstawowej i współczynnik świadczenia mieszkaniowego dla każdego garnizonu.
Krzysztof Koślicki
03.09.2024
Wojsko

Rząd uelastycznia organizację pracy w urzędach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy
Koniec ze sztywnym ustalaniem jednakowych godzin pracy dla wszystkich urzędów. Kierownicy urzędu zyskają większą swobodę w tym zakresie. Będą musieli tak ustalić pracownikom rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w poszczególnych dniach, aby praca w urzędzie była wykonywana od poniedziałku do piątku, nieprzerwanie przez 8 godzin w każdym z tych dni. Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, a najpóźniejszą godz. 10:00. Godziny pracy urzędu będą mogły być różne, w różne dni.
Grażyna J. Leśniak
03.09.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Wakacje na L4. Planowane zmiany przepisów nie ukrócą patologii

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
Wakacje, remonty, prace zarobkowe – nadużycia na L4 to problem, który coraz mocniej dotyka pracodawców. Aż 37 proc. kontroli przeprowadzonych latem 2024 roku wykazało nieprawidłowości – ujawnia Conperio. Średni wskaźnik absencji w kontrolowanych przedsiębiorstwach w lipcu osiągnął 8,44 proc. To skok o niemal 2 punkty procentowe w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego lata. Skala nadużyć jest alarmująca, a problem narasta.
Grażyna J. Leśniak
03.09.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
Dobra zabawa dla jednych, a hałas nie do zniesienia dla innych. Każda impreza masowa może powodować uciążliwości dla mieszkańców, a problem ochrony przed hałasem od wielu lat pozostaje nierozwiązany. Wszystko przez spór kompetencyjny pomiędzy ministrem środowiska i ministrem spraw wewnętrznych i administracji odnośnie tego, w ramach jakiego aktu prawnego powinny zostać umieszczone przyszłe regulacje i – w konsekwencji – który z ministrów powinien być inicjatorem procesu legislacyjnego.
Agnieszka Matłacz
03.09.2024
Prawo cywilne

Sprawozdanie wyborcze PiS to sprawa Wąsik i Kamiński bis

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Wybory
PKW odrzuciła sprawozdanie wyborcze PiS i prawdopodobnie zrobi tak samo ze sprawozdaniem finansowym partii. Partia zaskarży uchwałę do Sądu Najwyższego. Z zapowiedzi rządzących wynika, że w przypadku korzystnego dla PiS wyroku, nie uznają go, bo Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN nie jest uznawana jako sąd. Jak rozwiązać ten problem i czym może zakończyć się ten spór?
Robert Horbaczewski Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
03.09.2024
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Wybory
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Przewiduje on rewolucyjną zmianę zasad obliczania wynagrodzenia minimalnego, do którego odnosić się będzie jedynie wynagrodzenie zasadnicze. Z założeń wynika, że nowe przepisy mogą wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.
Marek Rotkiewicz
03.09.2024
Domowe finanse Prawo pracy

Na treść planu ogólnego można mieć wpływ

Samorząd terytorialny Budownictwo
Przepisy nie przewidują mechanizmów, które w sposób wiążący mogłyby wpłynąć na władze gmin w kwestii uwzględnienia wniosków czy uwag do planu ogólnego. Ich nieuwzględnienie nie otwiera ścieżki odwoławczej. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę znaczenie planów ogólnych, nie powinno się rezygnować z wykorzystania dostępnych mechanizmów, które mogą doprowadzić do uchwalenia planu ogólnego z korzystniejszymi postanowieniami - pisze Krzysztof Mielech, radca prawny.
Krzysztof Mielech
03.09.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo
Zmiany klimatyczne i towarzysząca im zielona transformacja będą wpływać na rynek pracy, choć nie musi to oznaczać spadku zatrudnienia. Warunkiem jest dobre przygotowanie państwa, firm i pracowników - mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i członek Rady Ochrony Pracy.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2024
Środowisko Prawo pracy Rynek pracy ESG
Pracownicy, którzy nie wykorzystali urlopu z poprzedniego roku, mają czas na jego odbiór tylko do 30 września. Przepisy prawa pracy są w tej kwestii jednoznaczne. Pracodawca, który nie zapewni pracownikowi możliwości skorzystania z zaległego urlopu, naraża się na konsekwencje prawne. Pracownik, który nie zdążył wykorzystać urlopu w ustawowym terminie, ma prawo dochodzić swoich roszczeń przez kolejne trzy lata.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2024
Prawo pracy
Urząd Miasta w Lesznie od 1 lipca testuje siedmiogodzinny dzień pracy. To program pilotażowy, który będzie trwał do końca września i dopiero wtedy prezydent miasta zdecyduje, czy praca w tym trybie będzie kontynuowana. Czy w ślad za Lesznem pójdą inne samorządy? Jeżeli tak, to raczej duże miasta. Burmistrzowie już dziś mówią, że w pierwszej kolejności potrzebują zmian w kodeksie pracy i większej elastyczności czasu pracy. Pracodawcy liczą koszty, a prawnicy zastanawiają się, czy nie lepiej zmienić wymiar czasu pracy z dobowego na tygodniowy.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2024
Prawo pracy

Self-correction w ramach organizacji – czyli po co w firmie sygnaliści?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Spółki Małe i średnie firmy Sygnaliści
Obserwując to, co w ostatnich dniach, tygodniach i miesiącach dzieje się w przestrzeni publicznej, jeśli chodzi o wdrażanie w Polsce prawa ochrony sygnalistów, stopień napięcia emocjonalnego można chyba porównać wyłącznie z kampanią prezydencją w Stanach Zjednoczonych. Tego, o czym się jednak nie mówi w kontekście ochrony sygnalistów, to końcowy efekt prowadzonych przez pracodawców działań następczych w sprawie zgłoszeń. – pisze dr Karol Kulig.
Karol Kulig
02.09.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Spółki Małe i średnie firmy Sygnaliści
Resort zdrowia zakończył konsultacje w sprawie projektu przewidującego, że e-papierosów ani pojemników zapasowych (bez względu na to, czy zawierają nikotynę, czy nie) nie będzie można sprzedawać małoletnim. Eksperci postulują jednak szersze zmiany, które rzeczywiście mogłyby wpłynąć na niższą konsumpcję wyrobów tytoniowych wśród młodych ludzi. Podkreślają też, że podstawą są nie tyle przepisy, co ich rzetelne przestrzeganie przez sklepy.
Inga Stawicka
02.09.2024
Rynek i konsument Opieka zdrowotna
Wynagrodzenie powstałe z droit de suite należy się wówczas, gdy następuje zawodowa odsprzedaż oryginalnych egzemplarzy utworu. Roszczenie o jego zapłatę powstaje w chwili odsprzedaży dzieła. Wierzytelność jest zbywalna na zasadach ogólnych, wchodzi do spadku, może też być przedmiotem zapisu windykacyjnego i zwykłego - przypomniały sądy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.09.2024
Prawo rodzinne Prawo europejskie
Na rynku są podmioty, które chętnie skupują wierzytelności z kredytów frankowych. Konsumenci, którzy nie chcą procesować się z bankami, mogą wpaść w pułapkę. Cesja wierzytelności może dotyczyć zwrotu wszystkich wpłaconych rat, ale bank i tak będzie mógł zażądać od kredytobiorcy zwrotu udostępnionego kapitału. Frankowicze powinni też uważać na propozycje pokrycia kosztów procesu w zamian za udział w zysku osiągniętym po unieważnieniu umowy.
Regina Skibińska
02.09.2024
Wymiar sprawiedliwości