Prawo.pl
Uporczywe nękanie kobiety przez telefon zakończyło się uniewinnieniem sprawcy przez sąd drugiej instancji. Sąd Najwyższy, podobnie jak prokurator, uznał, że to błąd, i uchylił wyrok. Teraz sąd odwoławczy powinien wnikliwie ocenić materiał dowodowy weryfikując, czy fakty uzasadniają przyjęcie, że pokrzywdzona czuła się zagrożona ze względu na uporczywe nękanie przez oskarżonego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.11.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Mimo postulatów samorządowców, preferencyjne ceny energii elektrycznej i gazu nie obejmują basenów prowadzonych przez samorządy lub ich spółki. Gminy apelują więc do premiera o przygotowanie odpowiednich rozwiązań taryfowych. Na razie ograniczają godziny funkcjonowania obiektów, obniżają temperaturę wody, a nawet decydują się na czasowe zamknięcie.
Maria Dec-Kiełb
12.11.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Nie wydaje się, aby dla faktycznych pieniaczy groźba odpowiedzialności karnej była istotnym czynnikiem odstraszającym przed przedłużaniem postępowań. Najczęściej też ciężko „pieniaczom” będzie postawić zarzut umyślnego wprowadzenia organu w błąd ze względu na brak posiadania przez nich informacji na temat planowanej inwestycji - pisze Michał Siembab.
Michał Siembab
12.11.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo
Dyrektor przedszkola czy szkoły nie może żądać od rodzica dziecka zaświadczenia od lekarza, że dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do szkoły. Dodatkowo takie żądanie budzi wątpliwości w kontekście ochrony danych osobowych. Zgodnie z prawem, rodzic przekazuje dyrektorowi placówki oświatowej tylko uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia dziecka, jego diecie czy rozwoju psychofizycznym.
Beata Dązbłaż
12.11.2022
Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO Koronawirus a prawo
Państwo nie chroni kobiet we wczesnej ciąży, do 12 tygodnia, zatrudnionych na umowach na czas określony. Ich umowa nie ulega przedłużeniu do czasu porodu. Zdaniem prawników, problem jest systemowy i nie dotyczy tylko ochrony kobiet we wczesnej ciąży, ale i w ogóle pracy ciężarnych. Efektem są patologie, które zwalcza ZUS. Chociaż nie zawsze są one związane z chęcią wyłudzania świadczeń.
Grażyna J. Leśniak
12.11.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ulga termomodernizacyjna jest korzystna dla małżonków. Jednak bardzo ważną kwestią jest to, na kogo wystawiona jest faktura dokumentująca poniesione wydatki na ocieplenie lub modernizację. Limit trzech lat dotyczy tylko jednego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, a można ich mieć kilka - aż do wyczerpania limitu ulgi. Eksperci podpowiadają, jak najkorzystniej skorzystać z odliczenia.
Wiesława Moczydłowska
12.11.2022
Domowe finanse PIT
Gwarancje niezawisłości sądów zostały ograniczone, a standard krajowy spadł poniżej wymogów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Władza polityczna wywiera bezpośredni lub pośredni nacisk na sędziów, a dzieje się to poprzez prokuratorów, rzeczników dyscyplinarnych sądów, ministra sprawiedliwości, kierownictwa sądów i przez działania nowo nominowanych sędziów SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Przed stu laty, u progu polskiej niepodległości, rozpoczęto budowę systemu fiskalnego naszego państwa. Szybko okazało się, że podatki w międzywojennej Polsce nie były ani niskie, ani proste. Niektóre z nich, jak np. podatek od nadmiarowych zysków wojennych, przypominały nieco daniny wprowadzane w dzisiejszych czasach.
Paweł Rochowicz
11.11.2022
PIT Akcyza
Kotylion to gadżet taneczny lub ozdoba dla konia. Natomiast kokarda narodowa to jeden z historycznych polskich symboli tożsamościowych, opartych na biało-czerwonych barwach. Co ważne, kokardę polską upina się bielą w środku i nosi po lewej stronie. Kokardę wprowadził 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego i był to pierwszy przepis ustalający biel i czerwień barwami narodowymi Polaków.
Robert Horbaczewski
11.11.2022
Nowe przepisy antylichwiarskie mają chronić osoby, które korzystają z usług instytucji z sektora pozabankowego. Bardzo często, osoby starsze, które niestety nie są ulubioną grupą odbiorców, którym banki chętnie udzielają kredytów, czy osoby które nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej, zwłaszcza w obecnej sytuacji na rynkach finansowych w której mało komu udzielany jest kredyt. Piszą o tym radca Prawny Piotr Aleksiejuk oraz aplikant radcowski Mikołaj Mucha.
Piotr Aleksiejuk Mikołaj Mucha
10.11.2022
Rynek i konsument Finanse
Choć w trakcie tego roku przepisy o PIT poważnie się zmieniały, to rozliczenie roczne będzie tylko jedno. Tak wynika z oświadczenia Ministerstwa Finansów. Może to być odpowiedź na pojawiające się sugestie, że trzeba będzie przygotowywać kilka rozliczeń za rok, w którym władze wprowadziły tzw. Polski Ład, a potem się z niego wycofały.
Paweł Rochowicz
10.11.2022
PIT
Do aplikacji mobilnej „mObywatel” został dołączony formularz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska „Zgłoś interwencję”. Dzięki temu w jeszcze łatwiejszy sposób można poinformować o zdarzeniu, które może mieć niekorzystny wpływ na środowisko. Formularz został zmodyfikowany i ulepszony m.in. o opcję pobierania danych geolokalizacyjnych.
Krzysztof Sobczak
10.11.2022
Środowisko

Psy ratownicze będą mogły trenować w lasach

Środowisko Administracja publiczna
Psy ratownicze będą mogły legalnie ćwiczyć w lasach, będą też mogły biegać po lasach, podobnie jak i psy myśliwskie. Takie prawo nadaje im podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja ustawy o lasach i kodeksie wykroczeń, przewidująca umożliwienie udziału psów w treningach poprzez wyłączenie z ogólnej zasady dotyczącej zakazu puszczania psa luzem w lesie.
Krzysztof Sobczak
10.11.2022
Środowisko Administracja publiczna
Wcale nie tak rzadko zdarza się, że po śmierci członka naszej rodziny na konto wpływa jeszcze emerytura lub listonosz przynosi ją do domu. Nie zawsze wiadomo, co z pieniędzmi zrobić - czy można je zatrzymać, czy też trzeba je oddać do ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił wyjaśnić wątpliwości w tym zakresie.
Grażyna J. Leśniak
10.11.2022
Domowe finanse Emerytury i renty
Obszerna nowelizacja ustawy antylichwiarskiej zakłada m.in. określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych pożyczek i obniżenie tych kosztów dla kredytów konsumenckich, zapobieganie "rolowaniu kredytów" oraz nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi. W piątek 4 listopada Sejm ostatecznie uchwalił ustawę, odrzucając wszystkie poprawki Senatu. Ustawa została podpisana przez prezydenta.
Regina Skibińska Krzysztof Sobczak
10.11.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Prezydent podpisał nowelizację ustaw o prawach konsumenta, która ma poprawić sytuację konsumentów zawierających m.in. umowy na usługi i treści cyfrowe. Wdraża ona do polskiego prawa unijną dyrektywę cyfrową w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych i usług cyfrowych oraz dyrektywę towarową. Przewiduje m.in. wydłużenie roszczeń z tytułu rękojmi z 1 roku do 2 lat.
Krzysztof Sobczak
10.11.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Powołany zostanie ośrodek przeznaczony do czasowego przetrzymywania dzikich zwierząt, w szczególności o nieuregulowanym statusie prawnym, zatrzymanych w trakcie prowadzonych postępowań celnych, karnych, wykroczeniowych lub administracyjnych. Chodzi np. o zwierzęta skonfiskowane na przejściach granicznych. Centralny Azyl dla Zwierząt powstanie na terenie nadleśnictwa Chojnów pod Warszawą.
Krzysztof Sobczak
10.11.2022
Środowisko Administracja publiczna
Projekt zmian w Kodeksie karnym, obejmujących m.in. dodanie specjalnego kontratypu – wyłączającego bezprawność głoszenia ocen i opinii związanych z religią niedługo trafi do pierwszego czytania. Wniesiono go do Sejmu w zeszłym miesiącu. To pomysł posłów Solidarnej Polski, ale będzie procedowana jako projekt obywatelski - zebrano pod nim 400 tys. podpisów.
Monika Sewastianowicz
10.11.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo sugeruje gminom ostrożne szacowanie zapotrzebowania na węgiel

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Dodatek osłonowy
Już wiadomo, że dla samorządów sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach będzie poważnym wyzwaniem. Ministerstwo Aktywów Państwowych przyznaje, że może zabraknąć ekogroszku i gminom zaproponowany zostanie węgiel gruby. Resort radzi też gminom co mają robić, aby nie zostały z hałdami niesprzedanego opału. Wyjaśnia też, że dla węgla należy stosować stawkę VAT w wysokości 23 proc.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński Robert Horbaczewski
10.11.2022
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Dodatek osłonowy

PiS proponuje znieść immuniet posłom i sędziom

Prawnicy Administracja publiczna Wybory
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli 9 listopada br. projekty zmiany Konstytucji RP. Mają one ograniczyć immunitet parlamentarzystów oraz sędziów. Do laski marszałkowskiej wpłynął też projekt ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zniesiony zostanie immunitet formalny, który pozwoli prokuratorowi postawić te osoby przed sądem. Opozycja jest przeciwna tym zmianom.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.11.2022
Prawnicy Administracja publiczna Wybory
Ponad 41 proc. Polaków boi się, że sztuczna inteligencja zawładnie światem. Jednocześnie tylko 24 proc. badanych uważa, że roboty mogłyby wykonywać pracę lepiej od nich. Aż 80 proc. ankietowanych jest zdania, że rozwój technologii powinien być regulowany prawnie, by chronić obecne miejsca pracy, a 63 proc. uważa, że rozwój sztucznej inteligencji spowoduje ogólny wzrost bezrobocia.
Grażyna J. Leśniak
09.11.2022
Rynek Prawo pracy Prawo AI
Sąd w Frederiksbergu koło Kopenhagi nie podjął, wbrew zapowiedziom, w środę decyzji w sprawie ekstradycji obywatela Norwegii, podejrzanego o zabójstwo Polki i uprowadzenie dziecka. Nie podano przyczyn, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że duński sąd chce wiedzieć, czy w Polsce sprawą tą zajmować się będzie legalny sędzia, czy też tzw. neo-sędzia. Tymczasem podejrzany zostanie w duńskim areszcie.
Krzysztof Sobczak
09.11.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Zadłużony konsument, którego sytuacja finansowa uległa zmianie, może cofnąć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Musi tylko wnieść pismo procesowe do sądu wraz z oświadczeniem. Uzasadnienie nie jest obowiązkowe, ale bezpieczniej jest je wskazać. Sąd może oddalić wniosek w sytuacji zagrażającej interesom wierzycieli. Pisze o tym Łukasz Goszczyński, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny.
Prawo.pl
09.11.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Tylko dwie osoby spośród 411 mediatorów Komisji Nadzoru Finansowego ukończyły kwalifikowane kształcenie w systemie standardów European Negotiation & Mediation Academy, jednak nie uzyskały statusu "gwarancji jakości" i nie posiadają rekomendacji, więc i nie mogą korzystać z rękojmi Polskiej Izby Mediatorów, ani żadnej z organizacji zrzeszonej w Izbie. Zdaniem PIM ma miejsce psucie wizerunku mediacji.
Krzysztof Sobczak
09.11.2022
Z każdego stosunku pracy pracownikowi przysługują odrębne koszty uzyskania przychodów. Oznacza to, że każdy z pracodawców powinien od wypłaconego wynagrodzenia potrącić miesięcznie koszty uzyskania przychodów. Wysokość kosztów jest ograniczona limitami. Zależą one m.in. od miejsca położenia siedziby pracodawcy i miejsca zamieszkania pracownika.
Krzysztof Kaźmierski
09.11.2022
PIT Rachunkowość
Mieszkaniec kupujący węgiel od gminy otrzyma certyfikat potwierdzający jego jakość. Gdy nie będzie zgodny z rzeczywistością, złej jakości węgiel wolno zareklamować, ale nie będzie to proste. Same gminy będą mogły zwracać się z ewentualnymi roszczeniami do spółek Skarbu Państwa, z którymi na dniach powinny podpisać umowy, ale obawiają się, że zostaną pozostawione same sobie i tylko one będą adresatami roszczeń mieszkańców.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.11.2022
Samorząd terytorialny Węgiel
Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów obejmuje także wykroczenia drogowe i przewinienia zawodowe. Ustawa nie ogranicza odpowiedzialności sędziego tylko do uchybienia godności urzędu sędziego. Nowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego wymierzyła więc sędziemu karę upomnienia za przekroczenie dozwolonej prędkości na drodze.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Praca nadliczbowa podlega limitowaniu w ciągu doby, okresu rozliczeniowego oraz roku. Ten trzeci limit jest najbardziej bezpośrednio wyrażony w przepisach Kodeksu pracy (a także w przepisach ustawy o czasie pracy kierowców) jako konkretna liczba nadgodzin, przy czym może ona być zmieniona poprzez układ zbiorowy pracy, regulamin pracy lub umowę o pracę.
Marek Rotkiewicz
09.11.2022
Prawo pracy
Doświadczony operator wykonał co najmniej pół tysiąca zabiegów z udziałem robota, co oznacza około 10 lat praktyki. To brak specjalistów może być wąskim gardłem rozwoju chirurgii robotowej w Polsce - przewidują eksperci. Tymczasem kolejne ośrodki kupują urządzenia, czemu sprzyja większa konkurencyjność na rynku oraz finansowanie ze środków publicznych.
Katarzyna Redmerska
09.11.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Sprawa podatkowa powinna być rozstrzygnięta co do istoty, a więc wydaniem decyzji merytorycznej, np. wymiarowej. Organy podatkowe nie mogą od tego odstąpić nawet w sytuacji napotkania poważnych trudności z przeprowadzeniem postępowania dowodowego. Dana sprawa powinna być wszechstronnie wyjaśniona. Wynika to wprost z katalogu zasadniczych zasad prowadzenia postępowania podatkowego.
Krzysztof Kaźmierski
08.11.2022
Ordynacja Doradca podatkowy