Prawo.pl
Potrzebna jest zmiana podejścia adwokatów i radców prawnych do postępowań rozwodowych, szczególnie tych, w których chodzi o osoby posiadające małoletnie dzieci. Bo to właśnie dzieci najczęściej ponoszą konsekwencje konfliktów okołorozwodowych. A takie nastawienie wspierające i rodziców, i dziecko jest też szansą na zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku - mówi adwokat Robert Ofiara.
Patrycja Rojek-Socha
01.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Lekarz z zagranicy, inżynier z platformy wiertniczej, żołnierz, najlepiej z armii amerykańskiej… zagra na uczuciach, otworzy serce, wyczyści konto i rozpłynie się w cyberprzestrzeni. Tak zwane łowienie rybki czy oszustwa nigeryjskie są wciąż popularne. W czasie pandemii nawet bardziej. A policji na razie pozostaje apelować o rozwagę, bo happy end z książek Harlequina rzadko się zdarza.
Robert Horbaczewski
01.01.2022
Prawo karne Policja
Dziwna amnezja dotknęła premiera, ministrów i polityków partii rządzącej. O systemie Pegasus nie słyszeli i nic nie wiedzą o tym, by był w Polsce. Ale wiele dowodów wskazuje na to, że on jest i do tego jest wykorzystywany przeciwko ludziom opozycji. Tę sprawę kiedyś trzeba będzie wyjaśnić. Teraz służby i prokuratura tego odmawiają, ale wierząc w przysłowia zakładamy, że co się odwlecze, to nie uciecze.
Jacek Dubois Krzysztof Stępiński
01.01.2022
Prawo karne Prawnicy Policja
Polski Ład wprowadza zmiany w wielu sferach życia społeczno-gospodarczego i nie ominął także rynku nieruchomości. Nowe przepisy zmieniają model opodatkowania najmu prywatnego. Od 2023 r. podatnik osiągający przychody z tytułu najmu będzie mógł rozliczać się tylko w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - pisze Jakub Al-Shaick, prawnik w KZ Legal.
Jakub Al-Shaick
01.01.2022
Prawo cywilne PIT
Nie za wszystkie zabiegi rehabilitacyjne trzeba płacić prywatnie. Gdy skierowanie wypisze lekarz rodzinny, można skorzystać z fizjoterapii finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tyle, że nie od razu. Zależnie od województwa na termin trzeba czekać od 59 do 149 dni. Warto jednak sprawdzić, komu i w jakim zakresie przysługuje fizjoterapia opłacana NFZ.
Jolanta Ojczyk
31.12.2021
Opieka zdrowotna
W 2022 roku wielu kierowców będzie musiało głębiej sięgnąć do kieszeni. Nowelizacja przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw zaostrza część kar za wykroczenia drogowe, nawet kilkukrotnie. Wprowadza też nowe wykroczenia. W opublikowanym w Dzienniku Ustaw nowym taryfikatorze ujętych jest aż 12 wykroczeń, że które kierowca dostanie 15 punktów karnych.
Robert Horbaczewski
31.12.2021
Prawo karne Administracja publiczna
Od 1 stycznia 2022 r. w życie wchodzi ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym. To nowe świadczenie, będące elementem Polskiego Ładu. W jego ramach, rodzice najmłodszych dzieci mogą liczyć na nawet 12 tys. zł dodatkowego wsparcia. Rząd poinformował, że w 2022 roku na rodzinny kapitał opiekuńczy przeznaczy ok. 3,1 mld zł.
Krzysztof Sobczak
31.12.2021
Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Od początku 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje od samorządów obsługę programu 500+. Wnioski można będzie składać wyłącznie online, a pieniądze będą wypłacane na konta bankowe. Dla ułatwienia ZUS przygotował specjalny kreator wniosków na PUE ZUS dla rodziców, którzy chcą wypełnić i wysłać wniosek o 500 plus.
Krzysztof Sobczak
31.12.2021
Pomoc społeczna Administracja publiczna

Przepisy o uldze dla klasy średniej częściowo poprawione

Domowe finanse PIT Poprawmy prawo Polski Ład
Prowadzona przez redakcje Prawo.pl i LEX akcja „Poprawmy prawo” przynosi efekty. Ministerstwo Finansów poprawiło przepisy o uldze dla klasy średniej dla przedsiębiorców. Poprawka znalazła się w nowelizacji przepisów o akcyzie i jest już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany zaczną obowiązywać od Nowego Roku.
Krzysztof Koślicki
31.12.2021
Domowe finanse PIT Poprawmy prawo Polski Ład

MF wyjaśnia problem VAT od przekształcenia użytkowania wieczystego we własność

Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT Budownictwo
Opłaty pobierane z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego nieruchomości we własność zawierają w sobie podatek VAT - niezależnie od tego, czy takie użytkowanie zostało ustanowione przed 1 maja 2004 r. czy po tej dacie. Wynika to jednoznacznie z wydanej właśnie interpretacji ogólnej.
Krzysztof Koślicki
31.12.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT Budownictwo
Kluby i dyskoteki do końca stycznia są zamknięte - tyle że z przerwą na Sylwestra. Zgodnie z zapowiedziami rządu, będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku. Na imprezie może tańczyć do stu osób, choć trzeba pamiętać, że limit stosuje się tylko do zaszczepionych. Będą jednak znacznie większe imprezy, jak choćby ta organizowana w Zakopanem przez telewizję publiczną.
Monika Sewastianowicz
31.12.2021
Prawo karne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Jeżeli istnieją wskazania medyczne do wydania pacjentowi czy rodzicowi chorego dziecka zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy, to lekarz udzielający świadczeń jest obowiązany takie zaświadczenie wystawić. Także jak przyjmuje pacjentów w ramach nocnej i świątecznej pomocy medycznej na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Jolanta Ojczyk
31.12.2021
Opieka zdrowotna
Kierownik budowy nie jest podmiotem wyłącznie wykonującym polecenia inwestora. Ma też prawo do nakazania zmiany sposobu wykonywania robót, jeśli stwierdzi, że wykonawca działa niezgodnie z projektem lub narusza przepisy. A jeśli inwestor proponuje rozwiązania wykraczające poza projekt, kierownik budowy winien się temu sprzeciwić i nawet wstrzymać budowę
Robert Horbaczewski
31.12.2021
Prawo cywilne Budownictwo
Mediacje w dobie pandemii zyskują coraz większą popularność. Podkręca to też Ministerstwo Sprawiedliwości, które chce do niej zachęcać m.in. przed rozwodami. Nic więc dziwnego, że sądowe listy mediatorów pękają w szwach, do tego stopnia, że co niektóre z widniejących na nich osób i w przenośni, i dosłownie - nie mogą doczekać się swoich spraw. Pojawiają się też pomysły choćby losowego, czy alfabetycznego ich przydzielania.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
31.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ubezpieczenie turystyczne pomoże ograniczyć niektóre koszty związane z zachorowaniem na COVID-19 lub koniecznością izolacji w czasie podróży zagranicznej, ale nawet najlepsza polisa turystyczna nie zapewni ochrony przed wszystkimi wydatkami związanymi z koronawirusem.
Regina Skibińska
31.12.2021
Rynek i konsument Koronawirus a prawo Ubezpieczenia
Mijający rok przyniósł nam wiele niespodzianek prawnych. Znaczna ich część krok po kroku prowadzi do uchylenia się naszego państwa od przestrzegania reguł prawa europejskiego, które stanowi dorobek ostatnich 30 lat. Ale były też ważne zmiany w gospodarce, podatkach, oświacie czy na rynku medialnym. Oto redakcyjny ranking znaczących wydarzeń zmieniających naszą rzeczywistość prawną.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.12.2021
Prokuratura Koronawirus a prawo Brexit Polski Ład
Nowy Rok w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego rozpocznie się pod znakiem zmian organizacyjnych. Czy pozwolą one na przyśpieszenie prac orzeczniczych – czas pokaże. Czy pomogą w opracowaniu rozwiązań dla spraw frankowych – szczerze wątpię. Dlaczego? Sędzia dr Piotr Bednarczyk proponuje przyjrzyjrzeć się sprawom, nad którymi sędziowie pochylą się już (oby!) w roku 2022.
Piotr Bednarczyk
31.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zmuszenie wydawcy gazety do ujawnienia danych osoby, która skomentowała artykuł prasowy opublikowany na stronie internetowej tejże gazety, stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii i rozpowszechniania informacji - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok dotyczy Austrii, ale stanowi cenną wskazówkę interpretacyjną w odniesieniu do uregulowania tajemnicy dziennikarskiej w prawie polskim.
Katarzyna Warecka
31.12.2021
Administracja publiczna RODO

Początek roku pełen zmian – nie tylko w podatkach

Samorząd terytorialny Ordynacja PIT Doradca podatkowy Prawo pracy Spółki Finanse
Rewolucja w rozliczaniu składki zdrowotnej i podatków dochodowych w ramach Polskiego Ładu to główne zmiany wchodzące w życie 1 stycznia 2022 roku. Prawo podatkowe rzadko kiedy zmieniało się w ciągu jednej nocy aż tak gwałtownie. To jednak nie wszystko. Nowy Rok przynosi zmiany m.in. także w prawie pracy, dodatku osłonowym, obrocie instrumentami finansowymi, sprawozdaniach finansowych i prowadzeniu handlu w niedziele.
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Koślicki Renata Krupa-Dąbrowska Robert Horbaczewski
31.12.2021
Samorząd terytorialny Ordynacja PIT Doradca podatkowy Prawo pracy Spółki Finanse
Sanepid zyska prawo do karania finansowego osób, które oszukają go w trakcie prowadzenia wywiadu epidemicznego. Każdemu, kto nie poda informacji o osobach podejrzanych o zakażenie, będzie grozić od 5 do 30 tys. złotych grzywny. Co więcej, ukarani mogą też zostać członkowie zespołu ratownictwa medycznego, jeśli nie wpiszą do centralnej bazy pozytywnego wyniku testu i danych pacjenta.
Jolanta Ojczyk
30.12.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo

Będzie wyższa akcyza na alkohol i papierosy

Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy
W sobotę, 1 stycznia 2022 roku, zaczną obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Jej celem jest podniesienie akcyzy na alkohol i papierosy. Uzasadnieniem, według deklaracji resortu finansów, jest troska o zdrowie Polaków i zniechęcenie ich do spożywania alkoholu i palenia tytoniu.
Krzysztof Koślicki
30.12.2021
Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy
Skutecznej reformy systemu opieki zdrowotnej nie przeprowadzi samodzielnie żaden minister zdrowia. Wymaga to bowiem współpracy wielu resortów, a praktycznie całego rządu. Niezbędny jest też lider przedsięwzięcia uwiarygodniający powodzenie reform – uważa dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu. A minister Adam Niedzielski ogłosił właśnie swoją reformę szpitali.
Józef Kielar
30.12.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o ukaraniu trzech przedsiębiorców za to, że propagowali zakazane systemy promocyjne typu piramida. Prezes Urzędu uznał, że w efekcie ich działań konsumenci mogli ponieść straty finansowe i nałożył na nich kary w łącznej wysokości ok. 740 tys. zł. Muszą także poinformować o wydanej decyzji w social mediach i na swoich stronach internetowych.
Krzysztof Sobczak
30.12.2021
Rynek i konsument Finanse
Przepisy nie określają maksymalnego czasu, w jakim pacjent na ma otrzymać pomoc na szpitalnym oddziale ratunkowym, a w czasie pandemii ten czas się wydłuża. Przepisy mówią, że niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej pacjentowi z urazem albo osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego udziela się niezwłocznie udziela. Z całokształtu uregulowań wynika, że taka hospitalizacja nie powinna przekraczać doby.
Agnieszka Pietraszewska-Macheta
30.12.2021
Finansowanie zdrowia

Nie zawsze drzewo orzecha włoskiego usuniemy bez zezwolenia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Wycięcie orzecha włoskiego, jako drzewa owocowego, nie wymaga zezwolenia. Sytuację zmieni jednak obecność w koronie drzewa gniazda ptaka podlegającego ochronie gatunkowej. Wymagana będzie wówczas zgoda regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Marek Sondej
30.12.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

MF precyzuje preferencje podatkowe za powrót do Polski

Domowe finanse PIT Rachunkowość Polski Ład
Polski Ład przewiduje kilka rozwiązań mających zachęcać Polaków do przenoszenia rezydencji do kraju i płacenia w Polsce podatku dochodowego. By skorzystać z preferencji, konieczne będzie poniesienie wydatków na określone cele społeczne. Ich zakres przedstawiło właśnie Ministerstwo Finansów. Rozporządzenie jest już opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Krzysztof Koślicki
30.12.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość Polski Ład
O tym, kto może pacjentowi pobrać krew decydują ustawy i rozporządzenia. I zgodnie z przepisami poza pielęgniarką krew może pobrać lekarz, ratownik medyczny, ale także diagnosta laboratoryjny i felczer.
Jolanta Ojczyk
30.12.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Wydatki poniesione na materiały wykorzystane do wymiany pokrycia dachowego, o ile udokumentowane są fakturami VAT, mogą być odliczone od podstawy opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Natomiast nie można dokonać odliczenia wydatków na usługę wymiany pokrycia dachowego, jeśli nie zostały udokumentowane fakturami. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa.
Wiesława Moczydłowska
30.12.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Ten rok nie zapisał się najlepiej jeśli chodzi o wizerunek medialny policji, a to za sprawą kilku interwencji, które zakończyły się śmiercią zatrzymywanych, czy obezwładnianych. Sprawy łączy to, że chodziło o osoby pod wpływem narkotyków lub alkoholu, jak również - że w ocenie ekspertów - nadal jest problem przy takich zatrzymaniach, a rozwiązać go można szkoleniami, trzymaniem się procedur i doborem środków przymusu bezpośredniego.
Patrycja Rojek-Socha
30.12.2021
Prawo karne Policja
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął działania wyjaśniające w zakresie praktyk stosowanych przez trzech ubezpieczycieli w procesie likwidacji szkód komunikacyjnych z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Sprawa została wszczęta z zawiadomienia, które złożyły do UOKiK organizacje branżowe reprezentujące zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców z sektora MSP.
Renata Krupa-Dąbrowska
30.12.2021
Rynek i konsument Ubezpieczenia