Szykuje się zmiana w przepisach o kredycie 2 proc. 17 sierpnia Sejm uchwalił nowelę do ustawy o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2 proc. "Wrzutkę" w tej sprawie zawiera ustawa o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Zmiana nie wywraca do góry nogami zasad udzielania tego kredytu a jedynie je doprecyzowuje. 

Czytaj też: Kredyt 2 proc. - kto i na jakich zasadach otrzyma

Co się zmieni 

- Uchwalone przepisy przewidują, że jeżeli kredytobiorca odziedziczył udział w prawie do mieszkania albo do domu jednorodzinnego, to może skorzystać z kredytu 2 proc. Dziś to niemożliwe  – mówi dr Piotr Pałka, radca prawny i wspólnik DERC PAŁKA Kancelaria Radców Prawnych.

Sprawdź w LEX: Czy osoba fizyczna posiadająca konto mieszkaniowe traci prawo do konta mieszkaniowego, gdy nabędzie lokal mieszkalny w okresie oszczędzania? >

Nowe przepisy "uszczelniają" również zasady udzielania kredytu 2 proc. Przewidują mianowicie, że kredytobiorca nie może mieć innych kredytów hipotecznych, jeżeli planuje skorzystać z kredytu 2 proc.  

Czytaj też: Kredyt 2 procent - można kupić dwa mieszkania a potem... jedno wynająć

- Niby ta zmiana to oczywista oczywistość, ale takiego zakazu nie ma w obowiązującej ustawie a powinien być – dodaje dr Pałka.

Czytaj w LEX: Dopłaty do kredytów mieszkaniowych w ramach „Pierwsze mieszkanie” >