"Będę namawiał zarząd BGKN, aby wybudować te nagrodzone projekty w różnych miejscach Polski, aby każdy mógł je dotknąć i zobaczyć" - powiedział Soboń. Dodał, że chciałby, aby domy powstały jak najszybciej.

Konkurs przebiegał w dwóch równoległych ścieżkach – pierwszej, skierowanej do pracowni architektonicznych i drugiej, przeznaczonej dla przedstawicieli uczelni technicznych i instytutów naukowych.

"Spośród 27 prac nadesłanych przez uczelnie z całej Polski, najlepszym okazał się projekt przygotowany przez Piotra Trębacza, Wiktora Gago, Jakuba Pieńkowskiego, Dorotę Ryżko i Joannę Ryżko, reprezentujących Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej" - poinformowała rzecznik prasowa BGKN Ewa Syta.

W konkursie dla pracowni architektonicznych nie przyznano głównej nagrody. Drugie miejsce przypadło Marcinowi Kryjakowi z Biura Projektów z Tych, a trzecie - Marcinowi Krysiakowi z Krajowej Agencji Poszanowania Energii z Warszawy. Łącznie w tej ścieżce w konkursie zgłoszono 63 prace.

Konkurs został zorganizowany przez spółkę BGK Nieruchomości, we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju.

"Celem konkursu było wypracowanie innowacyjnych rozwiązań umożliwiających m.in. skrócenie czasu budowy domów i obniżenie nakładów inwestycyjnych. Głównym założeniem było przygotowanie oferty dla małych i średnich gmin, w których dominuje budownictwo jednorodzinne" - podało BGKN.(PAP)