„Coraz więcej firm z Podkarpacia pyta o możliwość przyłączenia się do klastra” - powiedziała PAP Agnieszka Wolska-Bocheńska, dyrektorka biura Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego (PIRE), które jest jednocześnie filią biura klastra w regionie.

Jej zdaniem zainteresowanie przynależnością do klastra wzrasta, bo przedsiębiorcy widzą, że jest to znakomite narzędzie do promocji produktów. „W ostatnim czasie członkowie klastra uczestniczyli m.in. na największych targach żywności ekologicznej na świecie - BioFach 2012, które odbyły się w Norymberdze w Niemczech” - dodała.

Wolska-Bocheńska zaznaczyła, że uczestnictwo w targach, szczególnie międzynarodowych, daje ogromne możliwości nawiązania kontaktów handlowych, promocję swoich produktów czy wymianę doświadczeń.
„W tym tygodniu delegacja klastra weźmie udział w targach Prod Expo w Kijowie. Natomiast w maju w Rzeszowie odbędą się również międzynarodowe targi żywności ekologicznej Ekogala” - powiedziała dyrektorka biura PIRE.

Z Podkarpacia, oprócz gospodarstwa „Barwy Zdrowia”, do klastra Doliny Ekologicznej Żywności należy także: Zakład Mięsny Jasiołka w Dukli, który specjalizuje się w produkcji tradycyjnych wędlin na bazie ekologicznego surowca; a także przedsiębiorstwo Bio-Concept Gardenia z Kańczugi, zajmujące się przetwórstwem ekologicznych warzyw i owoców. Firma produkuje również mrożonki, przeciery i sok.

Natomiast firma Bio-Concept Plus z Sieniawy specjalizuje się m.in. w uprawie i przetwórstwie ekologicznych warzyw, owoców i zbóż. Z kolei spółka Owocowe Smaki z Jelnej produkuje soki z owoców i warzyw - bez dodatku wody, cukru i konserwantów. Do klastra należy również przedsiębiorstwo Pasieka Ekologiczna oferująca miód oraz firma Bio-Eko, która we własnej piekarni piecze m.in. chleb mieszany jasny i razowy.

Klaster Dolina Ekologicznej Żywności to pierwszy w kraju klaster zrzeszający różne podmioty działające na rzecz promowania i rozwoju żywności ekologicznej na terenie Polski Wschodniej, z województw: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, warmińsko–mazurskiego. Główna siedziba organizacji mieści się w Lublinie.

Klaster to geograficzne skupisko firm danej branży. Przedsiębiorstwa te konkurują, ale równocześnie, w pewnych obszarach, współpracują ze sobą, dzięki czemu osiągają wspólnie korzyści. Jednym z najsłynniejszych przykładów klastrów jest Dolina Krzemowa w USA, a w Polsce Dolina Lotnicza działająca na Podkarpaciu. (PAP)