O otrzymaniu 8 mln zł dotacji Banku Gospodarstwa Krajowego na tę kolejną miejską inwestycję w mieszkalnictwo komunalne poinformował w środę chorzowski magistrat. Średnia powierzchnia mieszkania w wyremontowanym obiekcie wyniesie 51 m kw.

Przez lata przy chorzowskiej ul. Karola Miarki 40 w dzielnicy Chorzów II znajdował się jeden z pawilonów szpitalnych. Dążąc do dokończenia rozpoczętej w 2002 r. centralizacji Zespołu Szpitali Miejskich i przeniesienia wszystkich oddziałów na ul. Strzelców Bytomskich, miasto w połowie 2015 r. rozpoczęło tam budowę nowego pawilonu.

Uroczyste otwarcie nowego pawilonu odbyło się w styczniu tego roku; z ul. Miarki przeniesiono tam oddział wewnętrzny z pododdziałem geriatrycznym i hematologicznym. W dotychczasowym budynku szpitalnym obecnie przygotowywany jest szacowany na prawie 19 mln zł gruntowny remont, który pozwoli na utworzenie tam 77 mieszkań komunalnych.

„Inwestycje w mieszkalnictwo komunalne prowadzone są także przy ul. Kościuszki i Truchana, ale najwięcej lokali powstanie właśnie przy ul. Miarki. Nowe mieszkania to oferta dla chorzowian, którzy nie są zamożni, ale mają stałe dochody” - zaznaczył, cytowany w informacji miasta, wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik.

Planowany termin rozpoczęcia prac budowlanych przy ul. Miarki to marzec 2018 r., a zakończenia – luty 2020 r. W budynku znajdzie się 6 wind (po jednej w każdej klatce schodowej), a także wózkownie i rowerownie. Osiem mieszkań zostanie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. W projekcie uwzględniono też parkingi i garaże podziemne.

W czerwcu br. miasto podpisało też umowę na budowę nowego budynku komunalnego przy ul. Truchana 56. Znajdzie się w nim 18 mieszkań, w tym dwa przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Na rozpoczętą w ostatnich dniach inwestycję o wartości prawie 4 mln zł miasto również otrzymało dotację z BGK – ponad 1,5 mln zł.

Obecnie w Chorzowie trwa również budowa budynku mieszkalno-usługowego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Kościuszki, w miejscu dawnych osadników hutniczych. W 2018 r. gotowych ma być tam 61 nowych mieszkań, w tym 16 komunalnych, na które miasto dostało z BGK 0,9 mln zł. Mieszkania komunalne mają też powstać w nowym segmencie przy ul. Żeromskiego.(PAP)