W Fundusz Mieszkań na Wynajem BGK chce zainwestować w tym roku 1 mld zł. W ramach funduszu BGK finansuje program budowy mieszkań na wynajem w dużych miastach. Jego celem jest zwiększenie dostępności lokali na wynajem w Polsce i przez to zwiększenie mobilności społeczeństwa na rynku pracy; fundusz ma być też alternatywą dla kredytów hipotecznych.

Bank planuje też uruchomić nowe fundusze obsługiwane lub zarządzane przez TFI BGK. Chodzi o Fundusz Infrastruktury Samorządowej, Fundusz Ekspansji Zagranicznej, Fundusz Municypalny oraz Fundusz Inwestycji Bezpośrednich.

"Fundusz Infrastruktury Samorządowej będzie zarządzany na podstawie umowy przez spółkę Polskie Inwestycje Rozwojowe SA i będzie wspierać inwestycje w obszarze +małej infrastruktury+" - wyjaśniono w raporcie.
Fundusz Inwestycji Bezpośrednich będzie także zarządzany przez PIR i będzie się koncentrował na dużych projektach infrastrukturalnych, energetycznych, transportowych i telekomunikacyjnych. Fundusz Ekspansji Zagranicznej ma pomagać polskim eksporterom w rozwijaniu działalności poza granicami kraju. Chodzi o wsparcie kapitałowe dla powstających tam podmiotów, służących do nawiązania współpracy międzynarodowej i pozyskania nowych rynków dla polskich firm i przedsiębiorstw.
Zadaniem Funduszu Municypalnego ma być wsparcie budownictwa mieszkaniowego na poziomie samorządów.

"W zakresie działań wspierających eksport BGK zakłada zwiększenie zaangażowania w tym obszarze z poziomu ok. 1 mld zł do poziomu 1,8 mld zł" - zaznaczył bank. BGK zakłada ponadto, że w tym roku udzieli z programu gwarancji de minimis nowych gwarancji na kwotę 6 mld zł.

Program gwarancji de minimis wystartował wiosną 2013 r., kiedy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy zaczęli odczuwać skutki spowolnienia gospodarczego. Miały być one odpowiedzią na potrzeby firm związane z ułatwieniem dostępu do finansowania bieżącej działalności.

W ubiegłym roku BGK wypracował 434,6 mln zł wyniku netto, czyli o 305,7 mln zł mniej niż rok wcześniej.

BGK to państwowy bank rozwoju, którego misją jest społeczno-gospodarczy rozwój kraju. (PAP)