Prawo.pl
Rząd pracuje nad nową ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych – chce uregulować m.in. instytucję koronera, o co apelował od dawna m.in. rzecznik praw obywatelskich. Proponowanym rozwiązaniom daleko jednak do ideału – bardzo prawdopodobne, że koszty znacznie przewyższą korzyści. Może się też okazać, że pomimo wysokich zarobków, trudno będzie znaleźć chętnych do tej profesji.
Jolanta Ojczyk Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
01.10.2021

Za niska stawka dla koordynatora pacjentów przychodni rodzinnych

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Od piątku 1 października każdy pacjent przychodni rodzinnej ma prawo do opieki koordynowanej, czyli przewodnika po systemie ochrony zdrowia, który pomoże mu zaplanować leczenie, w tym umówi na wizyty do specjalistów. Zarządzenie w tej sprawie Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował dopiero wczoraj wieczorem. Stawka 5,88 zł za pacjenta powyżej 24 roku życia może jednak nie wystarczyć na dobrą koordynację.
Jolanta Ojczyk
01.10.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Czwartek to ostatni dzień na złożenie wniosku o dofinansowanie wycieczki z programu "Poznaj Polskę". Resort edukacji i nauki chce inwestować w wycieczki już jesienią, co wydaje się na bakier z zaleceniami związanymi z pandemią, które sam przekazał dyrektorom szkół. Wiceminister wyjaśnia jednak, że to dyrektorzy decydują, jak bezpiecznie zorganizować wyjazd.
Monika Sewastianowicz
30.09.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia wraz z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym pracują nad nowelizacją przepisów o reklamie aptek. Przepisy mają iść w kierunku utworzenia katalogu informacji, które nie są reklamą. Zdaniem prawników to najwyższa pora na zmiany, bo dziś są wątpliwości, czy apteka może informować o sprawowaniu opieki farmaceutycznej. W efekcie zaś apteki nie mogą prowadzić działalności profilaktycznej.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
30.09.2021
Pacjent Farmacja
Poziom 6 proc. PKB ma być osiągnięty rok wcześniej, czyli już w 2023 roku. W 2027 roku ma to być już 7 proc. PKB. Ponadto minister zdrowia będzie mógł częściej niż raz w roku zasilić budżet NFZ dotacją. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych podpisana właśnie przez prezydenta.
Jolanta Ojczyk
29.09.2021
Finansowanie zdrowia
Z informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Zdrowia wynika, że prawo do bezpłatnych szczepień przeciwko grypie mają też ci, którzy w swojej pracy stykają się z wieloma osobami. Wśród wymienionych grup zawodowych zabrakło jednak kuratorów sądowych. Ci nie kryją rozgoryczenia i apelują o pilną zmianę.
Patrycja Rojek-Socha
29.09.2021
Wymiar sprawiedliwości
Projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zakłada, że pielęgniarka miałaby odwiedzać pacjenta w hospicjum domowym, co trzy dni, chyba, że stan zdrowia chorego wymaga częstszych wizyt. Proponowane uszczegółowienie przepisów ma poprawić jakość opieki paliatywnej i hospicyjnej.
Katarzyna Redmerska
29.09.2021
Opieka zdrowotna

Kanclerz: Wiele rozwiązań z czasu pandemii pozostanie na uczelni

Prawo AI Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Cała komunikacja pomiędzy nauczycielami akademickimi, doktorantami, studentami, słuchaczami studiów podyplomowych i pracownikami administracji została oparta o pocztę elektroniczną oraz spotkania wideokonferencyjne Google Meet. W szczycie dziennie przez system przechodziło około 130 tys. wiadomości - mówi Paweł Kadłubiak, kanclerz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Beata Igielska
29.09.2021
Prawo AI Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Jesteśmy otwarci na negocjacje, kluczowe dla ich powodzenia jest przedstawienie przez ministra zdrowia konkretnych propozycji dotyczących kwestii finansowych – mówili we wtorek w „Białym miasteczku 2.0” protestujący. Sprawą nadal nierozwiązaną pozostaje temat urlopów zdrowotnych, które miałyby przysługiwać po 15 i więcej latach pracy. Rozmowy mają być kontynuowane w czwartek.
Grażyna J. Leśniak
28.09.2021
Zawody medyczne Zarządzanie
Najwyższa Izba Kontroli zbadała efektywność wykorzystania czasu przeznaczanego na pomoc stricte lekarską dla pacjentów. Okazuje się, że w trakcie porady lekarskiej lekarz jedną trzecią czasu przeznacza na prowadzenie dokumentacji i wykonywanie czynności administracyjnych. Jeszcze gorzej jest w trakcie teleporady. NIK nie ma wątpliwości, że potrzebne są zmiany.
Agnieszka Matłacz
28.09.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Już ponad rok szpitale nie muszą zapewniać odpowiedniej liczby pielęgniarek i lekarzy przy realizacji świadczeń gwarantowanych. Wszystko po to, aby w czasie pandemii z powodu braków kadrowych nie trzeba było zamykać oddziałów. Tyle, że zdaniem prawników i lekarzy wyjątek staje się regułą. Niebezpieczną nie tylko dla pacjentów, ale także dla personelu medycznego.
Jolanta Ojczyk
28.09.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Personel Pomocniczy w Ochronie Zdrowia domaga się automatycznego e-skierowania na przypominającą...
Jolanta Ojczyk
27.09.2021
Koronawirus szczepienia
Ministerstwo Zdrowia wydłuża obowiązywanie przepisu, który zwalnia szpitale z zapewnienia liczby lekarzy i pielęgniarek wynikającej z rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych. W efekcie to kierownik placówki będzie decydował o obsadzie. Ma ona jedynie zapewnić ciągłość leczenia i bezpieczeństwo pacjentów.
Jolanta Ojczyk
27.09.2021
Zawody medyczne Zarządzanie
418 respiratorów przejętych od spółki E&K w lutym przez komornika na Lotnisku Chopina w Warszawie nie zostało zlicytowanych, bo zabrakło chętnych do ich nabycia. Ministerstwo Zdrowia zapowiada przygotowanie wniosku o ich przejęcie. – Sprzęt po uzupełnieniu certyfikatów oraz ponownym zbadaniu stanu technicznego trafi do szpitali – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. 
Katarzyna Redmerska
27.09.2021
Finanse

Podczas festynów KGW zaszczepiło się ponad 22,5 tys. osób

Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Do 23 września w ramach festynów organizowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, przeciwko Covid-19 zaszczepiło się ponad 22,5 tys. osób - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Liczba ta może się zwiększyć, bo ostatnie tego typu akcje potrwają do czwartku. Łącznie do ARiMR wpłynęło blisko 3500 wniosków o dofinansowanie.
Robert Horbaczewski
27.09.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
We Wrocławiu rozpoczęło swoją działalność, pierwsze w tym regionie centrum dla dzieci i młodzieży dotkniętych alkoholowym zespołem płodowym (FAS). Dzieci otrzymają tam bezpłatne wsparcie specjalistów, takich jak: pediatra, psychiatria, psycholog, logopeda.
Katarzyna Redmerska
27.09.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej nie ma uprawnień do rozstrzygania we władczy sposób o prawach i obowiązkach strony. Wobec tego sądy administracyjne nie są właściwe do rozstrzygania sporów dotyczących uprawnienia do prowadzenia studiów przez uczelnie wyższe - taki jest sens postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.09.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Koordynacja leczenia i diagnostyki gwarantowana na poziomie powiatu

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
By każdy pacjent podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej czuł się dobrze zaopiekowany, potrzebny jest powiatowy lider scalający system opieki podstawowej, wdrożenie opieki koordynowanej i poprawa finansowania zwłaszcza profilaktyki, co pozwoli też uzupełnić brakują kadry.
Katarzyna Redmerska
25.09.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Ustanowione w związku z pandemią koronawirusa zakazy, nakazy i ograniczenia, były merytorycznie uzasadnione, ale tryb ich wprowadzenia naruszył podstawowe standardy konstytucyjne i prawa w zakresie wolności działalności gospodarczej. Oznacza to, że decyzja nakładająca karę za nieprzestrzeganie zakazu prowadzenia siłowni została wydana niezgodnie z prawem.
Dorian Lesner
25.09.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
W piątek rozpoczyna się rejestracja na szczepienia trzecią dawką dla wszystkich osób 50 plus i pracowników medycznych mających stały kontakt z pacjentami. To efekt decyzji rządu, który we wtorek zarekomendował, aby po 6 miesiącach od pierwszego szczepienia można było stosować dawkę przypominającą. Jako trzecia dawka będą stosowane preparaty firm Pfizer i Moderna, czyli szczepionki mRNA.
Krzysztof Sobczak Jolanta Ojczyk
24.09.2021
Koronawirus szczepienia
Samorząd zawodowy nie chciał udostępnić uchwał okręgowej komisji wyborczej w sprawie protestów zgłoszonych przeciwko ważności wyborów delegatów na okręgowy zjazd lekarzy. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie są to dokumenty wewnętrzne. Osoby wybrane do organów samorządu będą w przyszłości decydować o sprawach publicznych, więc proces związany z ich wyborem dotyczy spraw publicznych.
Dorian Lesner
24.09.2021
Administracja publiczna Zawody medyczne
​O ile Narodowy Fundusz Zdrowia mógłby autoryzować podmioty udzielające świadczenia zdrowotne, i to wszystkie, o tyle nie może mieć monopolu na akredytację – oceniają eksperci ochrony zdrowia. Zwracają też uwagę, że bez wzmocnienia kadr i stworzenia odpowiednich kryteriów, mierników ich spełniania oraz narzędzi informatycznych, NFZ nie poradzi sobie z tak odpowiedzialnym zadaniem.
Jolanta Ojczyk Norbert Bonin
24.09.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Zdaniem pracodawców ochrony zdrowia, konsekwencje rozmów pomiędzy protestującymi a stroną rządową będą dotyczyć sposobu zarządzania i działalności poszczególnych instytucji. Tym samym nie jest możliwe wypracowanie konsensu bez udziału strony pracodawców. Tymczasem już część ratowników podpisała porozumienie z Ministerstwem Zdrowia. Pozostali dalej protestują i dołączają do nich kolejne grupy zawodowe.
Jolanta Ojczyk
23.09.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

WSA: Nie będzie kary za dyskotekę w lockdownie

Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
W związku z pandemią koronawirusa i wysoką liczbą zakażeń, rząd przyjął rozporządzenie, które zakazywało prowadzenia działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych. Przedsiębiorca, który pomimo tego otworzył swój lokal, został ukarany. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uchylił wydane w tej sprawie rozstrzygnięcia i umorzył postępowanie
Dorian Lesner
23.09.2021
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - znamy zwycięzców konkursu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Zapewnienie bezpiecznej opieki medycznej podczas Covid-19, wdrożenie szybkiej ścieżki diagnostycznej u lekarza rodzinnego czy profilaktyki zwalczania depresji poporodowej, to tylko niektóre z nagrodzonych projektów. 11 finalistów konkursu "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia" łączy wspólny mianownik: poprawa jakości leczenia i jego dostępności dla pacjentów.
Jolanta Ojczyk
22.09.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Niedzielski: Musimy zrobić ustawę o jakości

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Musimy przejść do czynów i zrobić ustawę o jakości i bezpieczeństwie pacjenta - podkreślił Adam Niedzielski, minister zdrowia na konferencji "Zmiany w Ochronie Zdrowia. Transformacja systemu". Dodał, że to nie będzie rozwiązanie doskonałe, ale musimy je przyjąć, chociażby po to, aby nagradzani liderzy zmian w ochronie zdrowia nie mieli wrażenia, że ich praca to hobby.
Jolanta Ojczyk
22.09.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Przywrócenie tzw. dodatku wyjazdowego to główny element porozumienia podpisanego przez Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych, pracodawców i Ministerstwa Ponadto pracujący na umowach cywilnych mają zarabiać nie mniej niż 40 zł za godzinę. Porozumienia nie akceptuje Polskie Towarzystwo RM.
Krzysztof Sobczak Jolanta Ojczyk
22.09.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
„Transformacja systemu – jakość i bezpieczeństwo” - pod takim hasłem w środę 22 września odbywa się bezpłatna konferencja pt. "Zmiany w Ochronie Zdrowia", organizowana przez Wolters Kluwer Polska we współpracy z Instytutem Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. By wziąć udział w wydarzeniu, które odbędzie się w formule online, wystarczy zapisać się online.
Jolanta Ojczyk
22.09.2021
Opieka zdrowotna Zarządzanie
O ile koszt zaszczepienia pacjenta przeciwko Covid-19 w przychodni lub aptece wynosi 61,24 zł, to już na festynach organizowanych przez koła gospodyń wiejskich potrafi wzrosnąć nawet... kilkudziesięciokrotnie. Zdaniem medyków, akcja SzczepimySięzKGW to strzelenie z armaty do wróbla i marnotrawienie pieniędzy. Na rządowym programie skorzystały jedynie aktywne koła gospodyń wiejskich, które zarobiły kilka tysięcy złotych,
Robert Horbaczewski
22.09.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Pacjenci myśleli, że za sprawą elektronicznej dokumentacji medycznej po 1 lipca na ich Internetowym Koncie Pacjenta będą dane o wizytach u lekarzy, w szpitalu, z pełnym opisem, wyniki wszystkich badań laboratoryjnych. Rozczarowani mówią, że jedyne co widzą w historii leczenia, to datę wizyty. Wiele placówek, mimo ustawowego obowiązku, wciąż nie ma, niestety, odpowiednich systemów informatycznych.
Jolanta Ojczyk
22.09.2021
Prawo AI Opieka zdrowotna Zarządzanie