Jak podkreślają władze uczelni, w ostatnich dziesięcioleciach zostały znacznie zintensyfikowane badania w obrębie wszystkich dyscyplin nauki. Ich wyniki są doceniane w kraju i Europie. Utworzenie Wydziału Medycznego na Uniwersytecie Warszawskim umożliwi intensywniejszy rozwój badań medycznych i pozwoli na jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału naukowego i dydaktycznego UW.

– Prace naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego pokazują, jak łączyć wiedzę humanistyczną i medyczną, prowadząc interdyscyplinarne badania o istotnym znaczeniu dla społeczeństwa. UW ma znaczące osiągnięcia i silną pozycję w fizyce, biologii, chemii, nanotechnologiach, sztucznej inteligencji, a także psychologii, etyce, moralności i innych dyscyplinach z zakresu nauk społecznych i humanistycznych. Wydział Medyczny będzie opierał się m.in. na interdyscyplinarności wiedzy naukowej z wymienionych dziedzin, ale także tych bezpośrednio związanych z medycyną – podkreśla prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

 

MZ: szansa dla uniwersytetu

To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów i szansa dla Uniwersytetu Warszawskiego na dalszy rozwój - napisał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski, komentując powołanie Wydziału Medycznego na UW. O powołaniu nowego wydziału poinformował rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak.

- Po wyrażeniu pozytywnej opinii przez Senat UW powołałem właśnie Wydział Medyczny. Po ponad 70 latach przerwy Uniwersytet Warszawski znów będzie kształcić przyszłych lekarzy - napisał prof. Nowak na Twitterze. - To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów i szansa dla Uniwersytetu Warszawskiego na dalszy rozwój - skomentował minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewnił, że Ministerstwo Zdrowia "będzie wspierało tę inicjatywę".

Widząc potrzebę kształcenia coraz większej liczby lekarzy w Polsce, życzymy powodzenia w tej trudnej i wymagającej misji. Oferujemy wsparcie i pomoc tam, gdzie okaże się to potrzebne - zadeklarował rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong, odnosząc się do powołania przez UW Wydziału Medycznego.