Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski określił to wydarzenie jako bardzo ważny moment w ponad stuletniej historii uniwersytetu. Zaznaczył, że studia medyczne prowadzą uniwersytety katolickie w wielu krajach na świecie. - Naturalną rzeczą jest, byśmy dołączyli do ich grona. Kształcąc nowych lekarzy, odpowiemy także na potrzeby społeczne związane z dostępem do świadczeń zdrowotnych – podkreślił.

Czytaj również: Uczelnie przyjmą więcej studentów na kierunki lekarskie>>

Jak podała PAP, jednolite studia magisterskie o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim będą mogły zostać utworzone przez Katolicki Uniwersytet Lubelski dzięki uzyskanej już zgodzie ministra edukacji i nauki oraz pozytywnym rekomendacjom Polskiej Komisji Akredytacyjnej i ministra zdrowia.

Rektor KUL przekazał, że kształcenie na kierunku lekarskim ma rozpocząć się jesienią 2023 r. Zajęcia będą prowadzone w kampusie na lubelskim Konstantynowie, gdzie – jak podano – funkcjonują nowoczesna laboratoria i specjalistyczna infrastruktura, która jest sukcesywnie uzupełniana. - Początkowo medycynę na KUL będzie mogło studiować 60 osób, ale z każdym rokiem ich liczba ma się zwiększać. W planach jest także uruchomienie tego kierunku w języku angielskim. Wydział Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu prowadzi już studia pielęgniarskie oraz położnictwo – przekazano w komunikacie.

Przygotowując się do uruchomienia medycyny, lubelska uczelnia nawiązała współpracę m.in. z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Medical College of Wisconsin w USA, Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem "La Sapienza" w Rzymie, a także z Uniwersytetem Nawarry w hiszpańskiej Pampelunie.