Prawo.pl
Komisja Europejska przygotuje wspólną unijną strategię dotyczącą leczenia COVID-19. Ma być gotowa jeszcze w kwietniu i wprowadzić m.in. monitoring ścieków i ułatwienia w etykietowaniu placówek bezpiecznych pod kątem koronawirusa. Unia wzywa także do zsynchronizowania działań państw Unii Europejskiej w walce z pandemią.
Katarzyna Redmerska
06.04.2021
Koronawirus a prawo
W szpitalach i karetkach zaczyna brakować tlenu medycznego. Przez Covid-19 zapotrzebowanie na ten cenny gaz wzrosło ponad dwukrotnie. Opozycja apeluje do PKN Orlen, by spółka zwiększyła jego produkcję. Firmy zapewniają jednak, że są w stanie wyprodukować go nawet czterokrotnie więcej niż przed pandemią. Problem w tym, że tlen trzeba dostarczyć do szpitali w butlach lub cysternach. A tych brakuje.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
06.04.2021
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Gdy na całym świecie, w tym w państwach Unii Europejskiej rozpoczęła się bezprecedensowa akcja masowych szczepień, szybko pojawiły się propozycje uczynienia ze szczepienia przeciw COVID-19 przesłanki dostępu do określonych usług lub miejsc, a zatem zróżnicowania sytuacji prawnej osób zaszczepionych i niezaszczepionych - pisze dr hab. Izabela Wróbel, profesor Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
Izabela Wróbel
03.04.2021
Opieka zdrowotna Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Obostrzenia na granicach nie zniechęciły zdeterminowanych podróżnych, którzy wykupili bilety lotnicze i zagraniczne wczasy na Święta Wielkanocne. Jednak podlegać będą oni - dorośli jak i dzieci - kwarantannie. Nakazów nie stosuje się, jeśli turyści zrobią test po powrocie w ciągu 48 godzin. Wtedy mają prawo do zwolnienia z tej 10-dniowej kwarantanny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.04.2021
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Rząd informuje, że jest już zadeklarowane utworzenie w każdym powiecie jednego samorządowego punktu szczepień. Mają mieć dużą wydajność dzienną. Samorządy będą organizowały punkty szczepień masowych w remizach, szkołach, domach kultury. Wstępnie przewidziany jest ryczałt na utworzenie jednego punktu.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.04.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Wszystkim osobom w wieku powyżej 60. roku życia, które mają terminy wyznaczone na maj, chcemy je przesunąć na kwiecień - powiedział w piątek Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień. Nie można tego jednak zrobić automatycznie, jak z terminami kwietniowymi dla 40 plus. Do każdej osoby musi zadzwonić punkt szczepień lub pacjent musi sam się skontaktować z punktem.
Jolanta Ojczyk
02.04.2021
Koronawirus szczepienia
Od wczoraj są problemy z funkcjonowaniem Profilu Zaufanego i portalu pacjentgov.pl oraz aplikacji gabinet.gov.pl. Wszystko dlatego, że rząd po cichu uruchomił rejestrację na szczepienia przeciwko Covid-19 dla osób między 40. a 60. rokiem życia. W efekcie utrudnił życie pacjentom, pracę lekarzom i farmaceutom, a także możliwość korzystania z kont bankowych.
Jolanta Ojczyk
02.04.2021
Opieka zdrowotna Zarządzanie

Nie tylko lekarze będą kwalifikować do szczepień

Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Nie tylko lekarze, ale także inne osoby z personelu medycznego będą mogły kwalifikować pacjentów do szczepienia.2 kwietnia wchodzi w życie nowelizację ustawy dotyczącą poszerzenia grupy zawodów medycznych, które w epidemii kwalifikować będą do szczepień tak, jak zadeklarował to podczas spotkania z środowiskiem aptekarskim.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
02.04.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Rząd znowelizował w czwartek wieczorem rozporządzenie o kolejności szczepień. Do grupy pierwszej dodał osoby urodzone w latach w latach 1962–1981. Ponadto rząd usankcjonował wszystkie e-skierowania wydane dla nich przed 2 kwietnia. Pełnomocnik rządu sprecyzował, że osoby z tej grupy zarejestrowane na terminy przed 5 kwietnia zostaną zaszczepione, pozostali po 10 maja.
Jolanta Ojczyk
02.04.2021
Koronawirus szczepienia
Kolejność szczepień zmienia się z dnia na dzień. Nie ma nic wspólnego z Narodowym Programem Szczepień, rozporządzeniem w sprawie kolejności, a nawet wcześniejszymi komunikatami rządu. W efekcie Polacy, którzy poczuli się na skutek chaosu, który zapanował 1 kwietnia pokrzywdzeni, mogą pozywać państwo za naruszanie ich dobra osobistego, jakim jest zdrowie.
Jolanta Ojczyk
02.04.2021
Prawo cywilne Koronawirus szczepienia
Szpital działał w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziały należały do powiatu. Wydatkowanie środków na wynagrodzenia członków rady nadzorczej należało więc do zakresu gospodarowania mieniem publicznym. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał więc, że osoby te pełniły funkcje publiczne, a informacje o ich zarobkach podlegały udostępnieniu.
Dorian Lesner
02.04.2021
Spółki Finansowanie zdrowia RODO

Są nowe zasady zgłaszania danych o pacjentach covidowych

Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus a prawo
W Polsce potrzebny jest centralny system zarządzania ruchem pacjentów oraz szpitali i regionalni koordynatorzy – twierdzą zgodnie szpitale i lekarze. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia wprowadza jedynie drobne korekty do rejestru łóżek covidowych, które nie ułatwią skutecznej walki z pandemią. I zobowiązuje szpitale do raportowania szczegółowych danych o pacjentach covidowych,
Jolanta Ojczyk
01.04.2021
Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus a prawo
W czwartek 1 kwietnia od godzin nocnych osoby, które w styczniu i lutym zgłosiły chęć zaszczepienia, mogły się zarejestrować na pacjent.gov.pl i wybrać termin. 30-, 40- i 50-latkowie dostali terminy w kwietniu. Te osoby zostały zapisane przez błąd systemu - twierdzi Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. I przeprosił za to, a także za brak oficjalnej informacji o otwarciu okienka dla kolejnych osób.
Jolanta Ojczyk
01.04.2021
Administracja publiczna Koronawirus szczepienia
Rząd nagle zmienił harmonogram szczepień. Tuż po północy 1 kwietnia uruchomił rejestrację dla wszystkich, którzy w styczniu zadeklarowali chęć zaszczepienia się. Jeszcze dwa dni temu szczepienia dla osób w wieku 59-48 lat miały ruszyć 12 kwietnia. W czwartek rano najpierw internet obiegła informacja o tym, że ruszyły zapisy, a Michał Dworczyk to potwierdził. Potem poinformował, że kwietniowe terminy zostaną przesunięte na maj.
Jolanta Ojczyk
01.04.2021
Koronawirus szczepienia
W obliczu skali pandemii opracowanie przez naukowców leków i szczepionek, które pomogą pokonać wirusa oraz ich wyprodukowanie stało się najwyższym priorytetem. Warto wiedzieć, że w obliczu wojny prowadzonej z wirusem, państwa mają możliwości zastosowania nadzwyczajnego instrumentu prawnego wobec posiadaczy patentów, jakim jest licencja przymusowa - pisze Karolina Marciniszyn,
Karolina Marciniszyn
01.04.2021
Prawo gospodarcze Koronawirus szczepienia
W związku z brakiem tlenu w szpitalu tymczasowym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zostały zwolnione dwie osoby: wicedyrektor ds. technicznych i pracownik odpowiedzialny za zamówienia tlenu. Chorych pacjentów przewieziono do innej lecznicy. Tlen do szpitala tymczasowego został zamówiony zbyt późno.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.03.2021
Pacjent
Pacjent, który chce wypisu ze szpitala na własne żądanie, powinien być poinformowany przez lekarza o możliwych następstwach zaprzestania dalszego leczenia. Musi wówczas złożyć pisemne oświadczenie o wyjściu z placówki medycznej na własne żądanie.
Beata Lisowska
31.03.2021
Podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat czynników determinujących zdrowie, zwiększenie liczby lat przeżytych w zdrowiu oraz zmniejszenie społecznych nierówności w zdrowiu - to główne cele Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, którego projekt został przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów.
Krzysztof Sobczak
30.03.2021
Opieka zdrowotna
W kwietniu do Polski ma trafić 5 milionów dawek. Wówczas szczepić zaczną ratownicy medyczni, pielęgniarki i wszystkie szpitale tymczasowe. Potem uruchomione zostaną punkty drive-thru, w zakładach pracy oraz aptekach. 12 kwietnia zacznie się rejestracja osób z rocznika 1962. Każdego dnia będzie mógł się zarejestrować kolejny rocznik aż do 1973. W maju ma ruszyć rejestracja dla wszystkich.
Jolanta Ojczyk
30.03.2021
Koronawirus szczepienia
Stowarzyszenie Pacjentów na Rzecz Wentylacji Domowej Jednym Tchem chce, by wszystkie rodzaje wentylacji domowej pozwalające korzystać z respiratora i aparatury wspomagającej oddech poza oddziałami szpitalnymi zostały uznane za świadczenie ratujące życie oraz by koszt był całkowicie rozliczany przez NFZ. Z takim apelem zwróciło się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
Katarzyna Redmerska
30.03.2021
Pacjent Opieka zdrowotna

Lekarz rodzinny ma być koronerem - kolejny projekt

Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Być może niebawem to lekarz rodzinny będzie zobowiązany stwierdzać zgon u osoby, która zmarła poza szpitalem. Nie wiadomo, czy za usługę tego typu będzie przysługiwać wynagrodzenie - resort zdrowia nie wypowiedział się jeszcze na ten temat. Ministerstwo Zdrowia zapowiada też zmiany w przepisach o pogrzebach.
Katarzyna Redmerska
30.03.2021
Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Rząd zapowiada przyspieszenie w szczepieniach przeciwko Covid-19 i chce zwiększyć liczbę miejsc, w których będzie podawana szczepionka o zakłady pracy. By pracodawcy zaczęli szczepić swoich pracowników, muszą mieć możliwość stworzenia punktów szczepień na terenie firmy. Obecnie bowiem taki zastrzyk można podać tylko w pełni wyposażonej placówce leczniczej.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk
30.03.2021
BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rząd zmienia od wtorku zasady kwarantanny

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Dla podróżnych ze strefy Schengen kwarantanna będzie obowiązkowa, ale okazanie negatywnego testu na koronawirusa maksymalnie sprzed 48 godzin będzie z niej zwalniało. Natomiast wszystkie osoby wracające z państw spoza strefy trafią na kwarantannę. Każda osoba z tych dwóch grup będzie mogła przeprowadzić test już w Polsce, a jeśli wynik będzie negatywny, kwarantanna zostanie zdjęta.
Krzysztof Sobczak
29.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

UE: Koronapaszporty mają być do połowy czerwca

Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Paszport zdrowotny z informacjami o szczepieniach i przeciwciałach wytwarzanych przeciwko koronawirusowi powinien funkcjonować od 15 czerwca - zapowiedział komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Dodał, że nie będzie on obowiązkowy, ale dokument ma być „zharmonizowany na szczeblu europejskim”.
Krzysztof Sobczak
29.03.2021
Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Okres pracy przy zwalczaniu epidemii, jeśli lekarz został do niej skierowany w trakcie specjalizacji, zostanie zaliczony w poczet programu specjalizacji, więc okres specjalizacji nie ulegnie wydłużeniu - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Z informacji wynika, że CMKP na bieżąco uznaje lekarzom okresy wykonywania innej pracy w związku z epidemią za równoważne z realizacją programu specjalizacji.
Krzysztof Sobczak
29.03.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Zarówno lekarze, jak i pracodawcy, krytykują Krajowy Plan Odbudowy dla ochrony zdrowia. Zwracają uwagę, że Polska za dużo pieniędzy chce wydać na szczepionki przeciwko Covid-19 i inwestycje, a za mało na cyfryzację i koordynowaną opiekę. Przede wszystkim środki zaplanowane dla podmiotów świadczących usługi medyczne są zbyt małe. Ze 107 miliardów złotych trafi do nich jedynie 19 miliardów.
Jolanta Ojczyk
29.03.2021
Finansowanie zdrowia

WSA: Kara za złamanie kwarantanny nielegalna

Prawo karne Koronawirus a prawo
Wadliwość przepisów nakazujących odbycie przymusowej kwarantanny oraz niepewność co do okresu jej trwania to główne zarzuty Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wobec decyzji o ukaraniu Sebastiana K. za złamanie obowiązku kwarantanny w okresie marcowego lockodownu. To kolejny wyrok w którym sąd zakwestionował prawidłowość decyzji nakładającej karę finansową
Marek Sondej
28.03.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo
Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego z udziałem wojewodów, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz premiera Mateusza Morawieckiego dokonał przeglądu infrastruktury szpitalnej w regionach. Zajętość łóżek w systemie największa jest na Śląsku. Szykowany jest plan transportowania pacjentów samolotami. Rząd nie rozważa jednak wprowadzenia godziny policyjnej - mówił minister zdrowia.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Czterech z pięciu lekarzy weterynarii w sądzie lekarsko weterynaryjnym otrzymało kary upomnienia za niewłaściwe leczenie psa, piąty z nich usłyszał karę nagany. Pies nie przeżył. Właściciel wydał wojnę weterynarzom, zarzucając im arogancję, lekceważenie obowiązków i zaniedbania, które wymagają poważniejszych konsekwencji. W tej sprawie decydujące znaczenie będzie miała ekspertyza biegłego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.03.2021
Prawo karne Zawody medyczne
Resort zdrowia ogłosił na Twitterze, że w przyszłym tygodniu rozpocznie się projekt dotyczący rehabilitacji postcovidowej. To jeden z pięciu elementów zapowiadanego w lutym rządowego "planu odbudowy zdrowia Polaków". Minister Adam Niedzielski ma podać szczegóły wkrótce.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo