Zgodnie z opublikowanym porządkiem dziennym, posłowie podczas pierwszego posiedzenia w nowym roku, w dniach 12-13 stycznia, zajmą się trzema projektami dotyczącymi konopi: dwoma dotyczącymi uprawy marihuany medycznej w Polsce i trzecim ułatwiającym uprawę rośliny do celów przemysłowych, spożywczych i energetycznych.

Czytaj też: Sejm Nowy Rok zacznie od projektów o uprawie konopi>>

Propozycje poselskie

Jeden z projektów dotyczących wykorzystania medycznego konopi oraz rozwiązania ułatwiające ich uprawę zostały wypracowane przez Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany, w którego skład wchodzą politycy Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, Konfederacji czy koła Polskich Spraw.

Zobacz pytanie i odpowiedź eksperta w LEX: Co można wytwarzać w aptece z tzw. medycznej marihuany? >

Szefowa zespołu Beata Maciejewska z Lewicy podkreśliła, że wypracowany przez zespół projekt dopuszcza uprawę marihuany do celów medycznych w Polsce - zarówno przez indywidualnych hodowców, którzy są również pacjentami, ale też przez rolników i przedsiębiorców, ale po spełnieniu określonych wymogów. Ponadto ma on ułatwić korzystanie pacjentom z medycznych konopi. 

Drugi projekt w sprawie marihuany medycznej przygotowało koło Kukiz'15 i złożył w ramach umowy programowej z PiS, także z podpisami polityków tego ugrupowania. Podobnie - jak w przypadku projektu sejmowego zespołu - ma również pozwolić hodować konopie w Polsce, ale w projekcie Kukiz'15 miałyby się tym zajmować krajowe instytuty badawcze podległe ministrowi rolnictwa.

Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany złożył także projekt ustawy dotyczący konopi włóknistych i tym projektem Sejm również zajmie się na najbliższym posiedzeniu. Zakłada on m.in. zwiększenie dopuszczalnego poziom substancji psychoaktywnych THC z 0,20 do 0,30 proc., ułatwienie uprawy konopi m.in. rozszerzenie katalogu zastosowań m.in. o zastosowania energetyczna na biomasę, ale także zastosowania w celach badania i rozwoju.

Czytaj w LEX: Do-palacze do palenia albo czy marihuana podlega akcyzie >

W Sejmie złożone zostały też dwa inne projekty dotyczące konopi. Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany złożył projekt dotyczący złagodzenia przepisów dotyczących zastosowania marihuany na własny użytek, w którym proponuje się, aby posiadanie do pięciu gram marihuany lub haszyszu na własne potrzeby nie było karane, a posiadanie od 5 do 10 gram było karane grzywną, a także, aby można było posiadać cztery krzaki konopi innych niż włókniste na jedno gospodarstwo domowe.

Projekt ma trafić do Komisji Ustawodawczej, która ma sprawdzić zgodność tych rozwiązań z prawem unijnym i wówczas uzyskałby on numer druku, a więc mógł być procedowany w Sejmie.